Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie ohrožené obchodními tenzemi a jedna „optimistická“ železnice

Akcie ohrožené obchodními tenzemi a jedna „optimistická“ železnice

05.06.2019 17:31

Po období, kdy trhy doufaly v relativně pokojné ukončení obchodních válek a sporů, přichází možná doba, kdy na ně budou naopak reagovat velmi citlivě. Vedle nejsledovanějších tenzí mezi USA a Čínou se stále více hovoří o Evropě a Mexiku. Goldman Sachs se zaměřil právě na poslední téma a akcie, které jsou jím ohroženy. Podívejme se na ně s detailnější úvahou o jedné železnici.

Goldman podle CNBC poukazuje na to, že eskalace obchodní války představuje riziko jak pro ziskové marže obchodovaných společností, tak pro „zdraví amerického spotřebitele“, který se bude muset vyrovnat s tím, že většina cel se promítne do vyšších cen. A v následující tabulce banka ukazuje seznam akcií, kterým by se investoři měli kvůli nově zavedeným clům na dovozy z Mexika vyhnout:
0

Tabulka je založena na tom, jakou část aktiv má firma podle svých výkazů v Mexiku. CNBC dodává, že „průměrná akcie na seznamu si již vede hůře, než celý index Russell 1000“. Ještě více ale trpí segment automobilového průmyslu, který je významně navázán na dovozy z Mexika.

Detailněji bych se rád podíval na Kansas City Southern, která je v tabulce hned na druhém místě. Je z železničního/dopravního sektoru, který bývá hodně citlivý na cyklus, a bude zajímavé zjistit, jak si trh nyní takové akcie cení. Tedy zda se cyklický a mexický efekt neprojevují nějakým fundamentálně zajímavým propadem ceny.

V následující tabulce jsou základní čísla týkající se fundamentu firmy. Tržby rostou dlouhodobě v průměru o 2,75 % ročně, provozní zisky zhruba o dvojnásobek. Provozní tok hotovosti rostl během posledních pěti let v průměru o 3,45 % ročně a na volném toku hotovosti firma za posledních 12 měsíců vydělala 400 milionů dolarů (téměř dvojnásobek pětiletého průměru):
0
Zdroj: Morningstar

Od počátku roku je akcie ještě hodně v plusu, ale za poslední měsíc už ztrácí asi 10 %. Kapitalizace se tak dostala na 11,3 miliardy dolarů. Z onoho fundamentálního pohledu by tuto částku ospravedlnil například scénář, ve kterém by oněch 400 milionů dolarů volného toku hotovosti rostlo o 4 % ročně (a veškeré tyto peníze by patřily akcionářům).

Jinak řečeno, z hlediska posledních pěti let výjimečně dobrý výsledek na úrovni toku hotovosti by navíc musel růst tempem, které převyšuje růst tržeb posledních pěti let i růst provozního toku hotovosti posledních pěti let. Z uvedeného mi tedy vychází, že akcie sice poslední týdny znatelně koriguje, ale na nějaké prudší ochlazení ekonomiky, či znatelný dopad obchodních tenzí s Mexikem naceněna moc není. Naopak, jde spíše stále o „optimistickou“ železnici.


Čtěte více:

Jakub Lukáš: S&P směřuje k nejhoršímu letošnímu poklesu (video)
24.05.2019 15:55
Napětí mezi USA a Čínou roste a investoři začínají být nervózní. Na ro...
Peking: Za neúspěchy obchodních jednání mohou USA
03.06.2019 8:32
Peking obvinil Spojené státy z vytváření překážek v obchodních jednání...
Týdenní výhled: Hlavní zátěží pro trhy zůstávají obchodní války, novou frontou je Mexiko
03.06.2019 13:15
Téma americké celní války s Čínou a Mexikem se trhů nepouští ani na za...
Z americko-čínské obchodní války nejvíce těží Vietnam
04.06.2019 8:23
Seznamu zemí, které nejvíce těží z obchodní války mezi USA a Čínou, vé...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data