Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři scénáře obchodních potyček a naše výjimečnost

Tři scénáře obchodních potyček a naše výjimečnost

12.07.2019 11:55

Úvah a analýz zaměřených na dopady současných měnových potyček už byla provedena celá řada. Nyní k nim jednu přidává i Mezinárodní měnový fond a několikrát v ní zmiňuje naší ekonomiku. Podívejme se na to, co MMF o celé věci soudí, přidám pár rámcových a dlouhodobějších tezí.

Analýza MMF se zaměřuje konkrétně na dopad, který mají a mohou mít nově zaváděná cla ze strany Spojených států.  Hned v úvodu praví, že Česká republika do USA vyváží jen málo aut a součástek, ale zavádění cel by na ní mělo i tak významný negativní dopad. Důvod pro nás zde žijící a dění sledující není překvapivý – na Spojené státy jsme navázáni sice nepřímo, ale stále silně tím, že dodáváme součástky těm, kteří tam auta houfně vyváží.

MMF na našem příkladu vlastně demonstruje, že exporty dané země nemusí ukazovat na její citlivost na obchodní potyčky, lepším měřítkem je „exportní“ přidaná hodnota. Pokud například někdo v Německu koupí vůz vyrobený na Slovensku, jde o slovenské exporty do Německa, které ale mohou být zavádějícím měřítkem Slovenské vazby na Německo. Na Slovensku se totiž může vůz jen smontovat ze součástek a částí, které byly vyrobeny jinde a slovenská přidaná hodnota tu tak může být ve srovnání s hodnotou celého vozu výrazně nižší. MMF jako příklad uvádí, že exporty ostatní evropských zemí do Německa představují 8,3 jejich HDP, ale měřeno na základě přidané hodnoty je to jen 2,9 % HDP

Výše popsaný mechanismus ve vztahu k obchodním potyčkám a možné ztrátě exportních trhů tedy říká jednoduchou věc: Při ztrátě trhu, či jeho části, je relevantní, kdo na něj skutečně dodává a ne jen to, kdo vše nakonec smontuje do konečné podoby produktu. MMF pak ve studii prezentuje následující dva grafy, z nichž první ukazuje podíl automobilových exportů dané země do USA na jejich produktu. Druhý ukazuje odhadované ztráty v případě, že by Spojené státy zavedly 25 % cla na dovážená auta a díly. 

My vynikáme tím, že zatímco v prvním grafu vůbec nefigurujeme (na rozdíl od Slovenska, které je v pořadí dost vysoko), tak v druhém už se nacházíme po boku našich východních sousedů. Zde se Slovensko naopak posouvá trochu dále, protože jeho přidaná hodnota už v relativním vyjádření není tak významná, jako exporty.  Mimochodem podobnou logiku jako u zavádění cel můžeme aplikovat při cyklickém vývoji americké ekonomiky.

001

Klíčovou otázkou při tom všem je přirozeně to, jak se budou ony potyčky dál vyvíjet a zda budou cla skutečně zaváděna. Hybnou silou tu jsou Spojené státy, ostatní na ně víceméně reagují. Takže za jádro věci můžeme považovat to, o co Američanům skutečně jde. Já sám si celou věc rámuji do tří scénářů. V jednom extrému může být jejich cílem jen a pouze odstranění toho, co můžeme pro jednoduchost nazývat nefér praktikami ostatních. Jasným příkladem jsou třeba čínské kopírovací zvyklosti, či tolikrát diskutovaný omezený prostor, který čínská vláda poskytuje zahraničním firmám na jejím domácím trhu.  

Od tohoto extrému se můžeme přesunout k „nefér“ praktikám, které jimi ale ve skutečnosti nejsou. Sem vlastně můžeme zařadit celou perspektivu, kterou americká vláda hledí na zahraniční obchod a americké obchodní deficity. Tedy to, že je obecně považuje za výsledek jakéhosi vykořisťování ze strany jiných. A zdá se, že vůbec nechápe, že americké deficity jsou primárně dány neochotou, či neschopností Američanů spořit více, než vydělají (tj. začít půjčovat zbytku světa na americké zboží a služby). Třeba německé přebytky jsou zase dány primárně tím, že Němci více spoří, než vydělají. Tudíž světu půjčují na své produkty a stahují si z něj zaměstnanost (a k tomu mají zbytku světa co nabídnout). 

Úplně opačným extrémem pak je možnost, kdy Spojené státy (přesněji řečeno jejich současná vláda) prostě bez nějakých hlubokých úvah vnímají zbytek světa „pudově“ nepřátelsky až paranoidně a na domnělého útočícího psa si vždy najdou nějakou hůl. Ve zmíněném prvním extrému by podle mne existovala reálná naděje, že se vše k relativní spokojenosti všech v dohledné době uklidní, či se dokonce přesuneme do efektivnější rovnováhy. Současná cla a tlaky by totiž byly „bojem ohněm proti ohni“. V druhém extrému, který se mi zdá stále pravděpodobnější, má spíše smysl bavit se o tom, kdo vyhraje prezidentské volby v roce 2020. Poslední volby v USA (a nejen tam) ale zase ukázaly, že o tom moc smyslu spekulovat také nemá. Dost nekonkrétní závěr, ale zdá se mi, že nejistota se stává naší družkou stále častěji, než jindy. Čtěte více:

Zisk automobilky Škoda v 1. čtvrtletí klesl o 6,2 procenta
02.05.2019 14:25
Provozní zisk české automobilky Škoda Auto klesl v prvním čtvrtletí o ...
Trump prý odloží cla na dovoz aut. Evropské automobilky, euro i DAX vystřelily nahoru
15.05.2019 16:45
Prezident Donald Trump hodlá o šest měsíců odložit rozhodnutí, zda zav...
Rozbřesk: Proč jsou automobilky kritickým motorem německých investic?
22.05.2019 9:18
Německý průmysl zvedá hlavu z písku. K tomu aby fungoval opět jako tah...
Bernstein: Krach Tesly by podpořil evropské automobilky
03.06.2019 16:26
Případný krach americké Tesly, která je na tom z finančního hlediska n...
Prodej automobilů v Číně v květnu opět klesl, pojedenácté v řadě
12.06.2019 11:21
Prodej automobilů v Číně se v květnu meziročně snížil o 16,4 procenta ...
Reuters: Slovenským automobilkám svítí varovná kontrolka
09.07.2019 10:24
Když David dostal práci u montážní linky bratislavského závodu automob...
Trhy čekají na Powella, automobilovému sektoru škodí varování od BASF
09.07.2019 17:20
Americké akciové trhy napodobují Evropu a obchodují v negativních hodn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2024
10:17Důvěra v ekonomiku ČR v červenci klesla, pesimističtí jsou spotřebitelé i firmy
9:43Průzkum: Růst spotřebitelské důvěry v Německu se obnovil, přispěl k tomu fotbal
9:42Italská UniCredit zvýšila zisk, dohodla se na převzetí firem Aion a Vodeno
9:23Rozbřesk: MNB srazila sazbu o očekávaných 25 bazických bodů
8:25Výsledky zveřejnily Alphabet s Teslou, Evropa zahájí obchodování negativně  
8:07Zisk majitele Googlu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 28,6 procenta
8:04Zisky Tesly ve čtvrtletí klesl o 45 procent, tržby však překvapivě vzrostly
8:02Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky
7:43Zbrojovka Colt CZ Group oznámila další zrychlený prodej akcií
23.07.2024
22:04Nejslabším indexem byl technologický Nasdaq  
20:44LVMH: Slabé prodeje v Číně posílají akcie dolů  
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
17:17Wall Street balancuje kolem nuly při sledování výsledků, evropský růst se vytrácí  
16:44Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není
15:56Komentář analytika: Prémiovou verzi Spotify si platí již 246 milionů předplatitelů  
15:45Maďarská centrální banka snížila základní úrok na 6,75 procenta
15:23Technická analýza: Akcie Monster se odrážejí od stabilní podpory  
14:08Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby více, než se čekalo, ale klesl jí zisk
13:58General Motors (z +4 % na -5 %) zvýšila zisk a letos podruhé zlepšuje celoroční výhled. Těží z růstu cen a poptávky po benzínových dodávkách
13:33Než otevře Wall Street: UPS, Coca Cola, Comcast, Danaher  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Prodeje nových domů