Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Clement: Jednoduché řešení záhady měnových kurzů

Clement: Jednoduché řešení záhady měnových kurzů

14.08.2019 5:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednou ze záhad současné ekonomie jsou měnové kurzy. Přesněji řečeno jejich na první pohled malá propojenost s makroekonomickými faktory, jako jsou sazby, produkt či inflace. Podle ekonoma Douglase Clementa z Minneapolis Fed nejsme již celá desetiletí schopni uspokojivě vysvětlit, co vlastně táhne volatilitu měnových kurzů. Podle některých názorů jsou ve hře cenové rigidity, ale existuje řada jiných názorů. 

Clement poukazuje na novou analýzu, kterou zpracovali Juan Pablo Nicolini z Federal Reserve Bank of Minneapolis, Joao Ayres z Inter-American Development Bank a Constantino Hevia z Universidad Torcuato Di Tella. V ní zkoumají možnost, že měnové kurzy jsou významně propojeny s pohybem cen komodit. Ty se projevují ve výrobních nákladech a následně v cenách produkce jednotlivých zemí, ale různým způsobem v závislosti na zaměření a stavu jejich výrobního sektoru. A tudíž by komodity měly mít dopad i na měnové trhy. Ceny komodit jsou navíc značně volatilní a to by pomáhalo vysvětlit vysokou volatilitu měnových kurzů.

Ekonom následně tvrdí, že podle dat vysvětluje volatilita 10 hlavních komodit 48 % volatility měnového kurzu v případě Spojených států, 63 % volatility kurzu u Velké Británie a 57 % volatility u Německa a Japonska. To platí pro celé období 1960–2014 a v některých kratších periodách dokonce tato čísla dosahují až 95 %. Graf ukazuje konkrétní vývoj volatility reálného měnového kurzu a cen hlavních komodit v případě Německa:

a

Clemens doplňuje, že pokud jsou z modelu vyloučeny komodity primární, jako je například ropa, vztah se úplně ztrácí. Celkově ale lze hovořit o silném důkazu, že primární komodity vysvětlují z velké části pohyby měnových kurzů. Jinak řečeno, „přehlížení cen komodit tak, jak bylo činěno doposud, není v této oblasti moudrým krokem.“ A zmíněná analýza podle něj ukazuje i to, že existují šoky, které vysvětlují souběžný pohyb cen komodit i měnových kurzů. Konkrétně „šok, který ovlivňuje jen ceny čtyř primárních komodit, může vysvětlit třetinu až polovinu volatility měnových kurzů během posledních padesáti let a u kratších období mnohem větší část“. 

Zdroj: Minneapolis Fed


 

Čtěte více:

Investiční výhled Patrie 3/5: Měnová politika jako klíčová podpora
10.07.2019 7:11
Na poli měnové politiky jsme byli svědky velkých zvratů, přitom měnová...
Horská dráha turecké měnové politiky nebere konce
09.07.2019 15:33
Nečekaná výměna guvernéra turecké centrální banky uštědřila další ránu...
Víkendář: Za ekonomickým úspěchem stojí kultura společnosti. A ta se mění
28.07.2019 10:07
„Rozdíly v kultuře byly kdysi považovány za jeden z hlavních faktorů, ...
Petr Dufek: ČNB ponechává úrokové sazby beze změny
01.08.2019 15:25
Zatímco Fed už ke snížení sazeb přikročil, ECB o něm hovoří, ČNB nic ...
Mohou se Amerika a Čína vyhnout měnové válce?
11.08.2019 15:36
Čínská měna renminbi neboli jüan počátkem tohoto týdne lehce oslabila...
MMF se neshoduje s tvrzením USA, že Čína manipuluje měnou
12.08.2019 8:33
Mezinárodní měnový fond (MMF) ve výročním hodnocení čínské ekonomiky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data