V sedmdesátých letech psal tehdejší šéf Bank of England a „legenda centrálního bankovnictví“ Charles Goodhart o složitostech spojených s dosahováním zadaného ekonomického cíle. Všiml si totiž, že ve chvíli, kdy banka nějaký cíl přijme, „toto měřítko má ošklivou tendenci ztratit svou vypovídací hodnotu.“ Na stránkách FTAlphaville to připomíná Claire Jones s tím, že tento jev se nazývá Goodhartův zákon a vedl k tomu, že centrální banky se od široké škály ukazatelů postupně začaly zaměřovat na cílení inflace. Jenže ani pak se jejich práce nestala o moc jednodušší.
„Celá věc spočívá na poněkud pochybném předpokladu, že centrální banky mají až nadpřirozenou schopnost odhadovat, co se stane s růstem a inflací v následujících několika letech,“ píše Jones s tím, že ve hře je ve významné míře i sebenaplňující se proroctví. Centrální banka věří, že pokud oznámí svůj cíl a prostředky, které k němu vedou, samo o sobě to zvýší pravděpodobnost dosažení cíle. Předpokládá se totiž, že lidé odpovídajícím způsobem změní své chování a na kroky centrální banky zareagují tak, že sami napomohou dosažení stanoveného cíle.
Nicméně představa všemocného centrálního bankéře dostává stále větší trhliny. Zejména po finanční krizi jsou projekce dalšího vývoje velmi nespolehlivé, v současné době zejména kvůli tomu, co se diplomaticky nazývá „klima geopolitické nejistoty“. A podle Jonese si problému všímají již sami bankéři. Poukazuje na to zástupce indické centrální banky Bank of Indie Chetana Ghatea, který v komentáři k hlasování o sazbách uvedl: „Poslední odhady ekonomického růstu jsou bohužel předmětem velké míry floccinaucinihilipilifikace.“
Jones se domnívá, že nejde sice o nejlepší volbu slov, ale význam samotný odpovídá současné situaci. Slovo totiž vyjadřuje marnou snahu vytvářet přesné odhady a jeho použití může připomínat éru, kdy byli centrální bankéři mnohem pokornější. Návrat do ní ale podle Jonese ještě nenastal, což ukazuje sám Ghate. Poté, co zmínil onu marnou snahu o predikce, „se vrátil zpět k zaběhnutému způsobu uvažování a prohlásil, že růst se v následujících čtvrtletích pravděpodobně zvedne.“
Zdroj: FTAlhaville