Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwab: Půjdou obchodní spory od cel k měnovým intervencím?

Schwab: Půjdou obchodní spory od cel k měnovým intervencím?

28.08.2019 6:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční společnost Schwab tvrdí, že po posledním zvýšení sazeb v USA, ke kterému došlo v prosinci minulého roku, došlo ve světě k 69 případům snížení sazeb centrálními bankami. I přesto ale nepozorujeme výrazně vyšší volatilitu na měnových trzích, a to jak ve vyspělé, tak v rozvíjející se části světa. Co se ale stane, pokud centrální banky přikročí k netradičním nástrojům stimulace?

Schwab poukazuje na probíhající obchodní spory mezi USA a Čínou. Co se týče cel, mají podle něj navrch Američané. Ovšem kdyby došlo na měnové války, situace by byla opačná. O možných pokusech využít oslabování měnového kurzu ke stimulaci domácí ekonomiky by přitom mohlo uvažovat mnohem více zemí. Toto oslabování obvykle doprovází tradiční snížení sazeb, ale centrální banky by se o něj mohly pokoušet i přímými intervencemi na měnovém trhu.

Pokud nějaké centrální banky sníží sazby s cílem oslabit měnový kurz, mohou ostatní země reagovat podobně. Jestliže ovšem některá z nich přikročí k přímým intervencím, situace je jiná, protože „intervence závisí na zdrojích“. A právě zde má Čína podle Schwabu zmíněnou výhodu, protože „má mnohem více munice než Spojené státy“. Společnost konkrétně odhaduje, že Čína disponuje asi s třicetkrát vyššími zdroji, které může použít na intervence.

Čínská měna může v případě zavádění dalších cel k dolaru dál oslabovat. Důvodem je podle Schwabu to, že kurz renminbi „byl silnější, než by naznačovaly tržní síly“, protože čínská vláda chtěla zabránit jeho propadu, a tudíž jej držela na pevně dané úrovni. Slabost renminbi by tak mohla pramenit čistě z toho, že kurz je stále více nastavován na tržní hodnotu. Pokud by ale vláda na trhu intervenovala, šlo by o něco úplně jiného. Výsledkem by pak mohly být měnové války, které by byly pro investory špatné.

Cílené oslabování měnového kurzu je v podstatě „exportem dezinflace“, který snižuje tempo růstu ostatních zemí. Schwab v této souvislosti podotýká, že deflace má významný vliv na růst dluhové zátěže, což je relevantní právě nyní, když má světová ekonomika za sebou několik let prudkého růstu dluhů. Pokud se některé země navíc nyní rozhodnou pro umělé snižování měnového kurzu, mohou si tím zavírat možnost použít tento nástroj v době, kdy bude ekonomika ve skutečné recesi.

Cílené devalvace jsou podle Schwabu z globálního pohledu hrou s nulovým součtem. Někdo se může snažit na nich vydělat tím, že k devalvaci přikročí jako první i proto, aby nemusel podstupovat náročnější dlouhodobé reformy a dosáhl krátkodobých zisků. Analytici společnosti se domnívají, že zatím není jasné, zda globální měnové války skutečně propuknou a budou pokračováním současných válek obchodních. V tuto chvíli, „nejde ani tak o realitu, jako o potenciální riziko“.

Zdroj: Schwab


 

Čtěte více:

Artus: Španělsko ukazuje, jak devalvovat
29.05.2019 6:31
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus si všímá toho, že...
Natixis: Neschopnost adaptace si v Itálii a ve Francii vybírá vysokou daň
18.06.2019 6:44
Podle investiční banky Natixis postihly Francii a Itálii při vstupu do...
Pictet: Jaká je pravděpodobnost přímých intervencí na oslabení dolaru?
26.07.2019 6:05
Investiční společnost Pictet si všímá toho, že se současná americká vl...

Váš názor
  • I N F L A C E
    28.08.2019 10:59

    __________________________________________________________________________ Že inflace podporuje ekonomický růst, je VELMI pochybné. Zaprvé proto: __________________________________________________________________________ http://journal.fsv.cuni.cz/storage/683_539_549.pdf __________________________________________________________________________ Zadruhé proto, že vede jen ke zdánlivému růstu. Vezme se nominální HDP za aktuální období, očistí se o (oficiální) inflaci a porovná se s HDP minulého období. Háček je v tom, jaká inflace se odečte. Kdyby se neměnily metodiky či inflaci nevypočítávala odnož stejné organizace (ČNB i ČSÚ mají stejného zřizovatele s eminentním zájmem vykazovat co nejnižší oficiální inflaci, vykazovat co největší růst HDP, co nejméně valorizovat, platit co nejnižší výnos z dluhu), tak by nám tak pěkný růst nevycházel: __________________________________________________________________________ http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts __________________________________________________________________________
    Hayek
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data