Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Evropské ekonomice by výrazně pomohla finanční integrace

MMF: Evropské ekonomice by výrazně pomohla finanční integrace

13.09.2019 5:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské finance jsou stále hluboce segmentované, střadatelé a investoři se povětšinou spoléhají na domácí bankovní systémy. Na základě nové analýzy to tvrdí Mezinárodní měnový fond s tím, že integrované finanční systémy sice poskytují řadu výhod, ale v Evropě jsou „velmi vzdáleným cílem“.

Fond v následujícím grafu ukazuje přeshraniční vývoj investic do akcií, dluhopisů a vývoj přeshraničních bankovních úvěrů. Pouze u akcií došlo v posledních zhruba deseti letech k růstu, ve zbylých oblastech nastal opačný vývoj:

0

MMF tvrdí, že pokud by v EU došlo ke snížení bariér přeshraničního toku kapitálu, mělo by to významné makroekonomické přínosy. Například v Řecku si dnes firmy v průměru půjčují za sazby o 2,5 procentního bodu vyšší než porovnatelné firmy ve Francii. Italské společnosti platí o 0,8 procentního bodu více než belgické. Málo propojené kapitálové trhy podle MMF zhoršují i přístup k financím u firem s nízkými investicemi do strojů a zařízení. Tedy takových, které nedisponují potřebným kolaterálem pro úvěry. Přitom může jít o moderní technologické startupy s významným potenciálem, které ale získávají financování jen na vyspělých trzích, kde operují například fondy rizikového kapitálu.

Malá finanční integrace se projevuje i na vyšší citlivosti spotřeby na lokální šoky. To je zřejmé z porovnání toho, jak senzitivní je spotřeba v jednotlivých zemích EU ve srovnání s jednotlivými státy USA. Průzkum, který MMF provedl mezi institucionálními investory a regulátory, pak ukazuje, že největšími překážkami hlubší integrace jsou nedostatečné informace týkající se obchodovaných i neobchodovaných společností, některé zákony insolvenčního řízení, regulace kapitálových trhů a někde i slabší kvalita auditů či vysoké zdanění.

„Pokud by například Itálie zlepšila insolvenční řízení na nejvyšší standard, mohlo by to snížit náklady dluhu italských firem až o 0,25 procentního bodu. V případě Estonska a Řecka by to dokonce bylo o 0,5 procentního bodu,“ píše MMF. Fond tak „apeluje na evropské politiky“, aby provedli kroky potřebné k vyšší integraci. Tedy aby například zvýšili transparentnost trhů i jejich standardizaci a centralizaci. Regulace by pak měla být koordinována i s neevropskými zeměmi.

Zdroj MMF

 

Čtěte více:

MMF: Americký dolar je teď nadhodnocen o šest až 12 procent
18.07.2019 8:11
Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických základů nadhodnocen...
Reformní příležitost pro MMF
28.07.2019 15:19
Na tento měsíc připadá 75. výročí podpisu brettonwoodské dohody, která...
Měnový fond mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
23.07.2019 15:09
Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tem...
MMF: S dolarem se děje pozoruhodná věc
30.07.2019 6:02
S americkou měnou se podle Mezinárodního měnového fondu stala podivná ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data