Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet

Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet

19.09.2019 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Plány společnosti Facebook na novou digitální měnu Libra vyvolaly zájem u politiků, veřejnosti, regulátorů i centrálních bank. Jak na stránkách VoxEU tvrdí ekonom Dirk Niepelt, „staré finance začaly mít obavy.“ Podle ekonoma možná probíhá seismický posun ve světovém monetárním systému, ale Libra v něm bude hrát jen roli nepřímou. Ona či jiné digitální měny totiž narušují status quo a nutí centrální banky a regulátory k vytvoření vlastní digitální měny, nebo k přijetí „rizikovější privátní měny“. 

Plány Facebooku jsou jen v počáteční fázi. Libra by měla představovat flexibilní a efektivní nástroj směny při domácích a mezinárodních platbách charakterizovaný nízkými náklady. Podobné digitální měny pak mohou mít i rozsáhlé makroekonomické důsledky. V první řadě mohou měnit pozici klasických bank a celý proces šíření digitálních měn může podle ekonoma v tom nejhorším případě narušit proces intermediace a stabilitu finančního systému. A některé země by také mohly čelit poklesu poptávky po jejich domácí měně a odlivu kapitálu. Z hlediska makroekonomického dopadu jde pak o situaci podobnou procesu dolarizace. 

Ekonom následně tvrdí, že Libra by byla ve srovnání s digitálními měnami vydávanými centrálními bankami ve znatelné nevýhodě. Takové měny by totiž měly mnohem silnější garanci ochrany spotřebitele, zajištění soukromí a „legitimity plateb“. Libře by tyto vlastnosti sice mohla teoreticky zajistit dostatečná regulace, ale ekonom tvrdí, že v praxi by to bylo složité kvůli rozdílným zájmům regulátora a soukromých subjektů stojících za digitální měnou. 

Libru také znevýhodňuje to, že případné makroekonomické problémy by byly lépe zvládnutelné, kdyby za digitální měnou stála centrální banka a regulátor. V takovém případě dokonce centrální banka může eliminovat všechna rizika, která se zavedením nové měny souvisí. A ekonom tvrdí, že Libra a jí podobné měny by také vystavily spotřebitele příliš velkému riziku spojenému s měnovým kurzem. Pokud totiž někdo používá například dolar, je to i kvůli tomu, že v jeho okolí tak činí všichni ostatní a ceny jsou udávány v dolarech a ne třeba v eurech. To je důvod, proč „globální peníze zatím nemají moc velký úspěch“. 

V neposlední řadě pak u Libry hrozí riziko nedostatečné likvidity, které podle ekonoma pramení z jejího institucionálního nastavení. Podle současného návrhu by měly existovat subjekty, které by měly přijímat libru proti aktivům, která ji kryjí. Není ale zřejmé, jak budou motivovány k tomu, aby tak v praxi skutečně činily. „Řada aspektů týkajících se nové měny zůstává nejasná, ale je evidentní, že měna vytvořená centrální bankou by jí dominovala ve všech aspektech,“ tvrdí ekonom. A dodává, že centrální banky budou mít silnou motivaci k tomu, aby si nad platebním systémem udržely kontrolu. 

Zdroj: VoxEU


 
 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Libra made in Facebook a nový globální měnový (ne)pořádek
19.07.2019 10:25
Okurková sezóna a absurdně nízké úrovně volatility na finančních trzíc...
Jak správně reagovat na hrozbu Libry
07.08.2019 6:48
Plán Facebooku do roka zavést novou digitální měnu Libru si nezískal m...
Fatás: Výhody globální digitální měny jsou nezanedbatelné
04.09.2019 13:17
Když Facebook oznámil vytvoření digitální měny libra, setkalo se to s ...
Bankéř: Nová měna Facebooku by mohla podkopat schopnosti ECB
02.09.2019 16:35
Digitální měna, kterou chystá americká internetová společnost Faceboo...
Komise zkoumá, zda nová měna Facebooku neovlivní hospodářskou soutěž
05.09.2019 8:29
Evropští regulátoři zkoumají, zda plánovaná digitální měna americké i...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data