Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Bude český záchranný balík stačit?

Rozbřesk: Bude český záchranný balík stačit?

19.03.2020 9:14
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Reakce vlád a centrálních bank na prohlubující se ekonomické propady spojené s koronavirem neberou konce. Včera česká vláda oznámila dlouho očekávaný rozpočtový balík na boj s koronavirem. Celkový objem balíku (až 1 bilion korun) konečně odpovídá vážnosti situace. Je však otázka, zda přímá finanční pomoc (plánovaná na 100 miliard korun) nakonec nebude muset být vyšší.

Podniková sféra potřebuje rychle nejen záruky za úvěry (pravděpodobně skrze ČMRZB), ale zejména program náhrad za ušlé mzdy zaměstnanců, kteří dočasně musí zůstat doma nebo jednoduše nemají kvůli výpadkům poptávky co na práci (zavřená obchodní centra, cestovní kanceláře a další). A tady jednoduše 100 miliard nemusí stačit - pokud se bavíme o karanténních opatřeních přesahujících tři měsíce a rozumné kompenzaci pro všechny postižené zaměstnance, je třeba si dát stranou alespoň 200-300 mld. korun. Vláda tedy bude muset sama napřímo do ekonomiky napumpovat výraznější objem peněz. Samotné záruky za úvěry nemusí být totiž dostatečným opatřením, protože řadu firem samy o sobě neodradí od masivních úsporných opatření, včetně propouštění zaměstnanců, a to v nejméně vhodnou chvíli.

Jak se včera ukázalo v eurozóně, agresivní reakci se vlády a centrální banky stejně nevyhnou a čím dříve ji přijmou, tím lépe pro všechny. Evropská centrální banka včera výrazně navýšila celkový objem politiky kvantitativního uvolňování - na 750 miliard euro. Je jasné, že v uplynulém týdnu jako by ECB zaspala a nastartovala tak masivní výprodeje na některých slabších dluhopisových trzích, zejména pak v Itálii. Je však otázkou, zda ještě časem nebude muset rozvolnit omezení, která ji v tuto chvíli nařizují nakupovat dluhopisy v proporcích odpovídajících upsanému kapitálu a zakazují na jednotlivých národních trzích koupit více než třetinu dostupných dluhopisů. Italská vláda nakonec může na trzích potřebovat ještě agresivnější pomoc.

TRHY
CZK a dluhopisy

Globální trhy stále žijí strachem z koronaviru a z neschopnosti dopočítat se konečných nákladů, to vede stále k úprku do bezpečných a superlikvidních aktiv. Koruna i kvůli vysokému objemu zaparkovaného zahraničního spekulativního kapitálu zůstává ohroženým druhem. Včera se měnový pár obchodoval nad 27,75 EUR/CZK a je pravděpodobně otázkou času a úrovní, na kterých uvidíme na trhu ČNB. Bez jejího vstupu na trh můžeme očekávat další propad české měny.

Zahraniční forex

Extrémní globální hlad po dolarové likviditě, který byl tlačený likvidací řady pozic, způsobil další posílení dolaru a propad eurodolaru směrem k hodnotě 1,08. Zároveň s tím dochází celkově k návratu do hotovosti, a tak se investoři stahují ze všech rizikovějších měn, což platí o zlotém, forintu i například britské libře. Samostatnou kapitolou jsou pak měny navázané na komodity, jako je rubl či australský dolar, které byly včera naprosto zdecimovány.

Nově oznámené programy nákupu dluhopisů ze strany ECB (viz úvod), Bank of Japan či australské centrální banky bohužel nemění zásadně situaci, kterou globálně určují rostoucí počty nakažených koronavirem v hlavních ekonomikách světa. Začíná být jasné, že řada zemí spustí nějakou formu “helicopter money” (tisk peněz distribuovaný přímo obyvatelům) a je otázkou, která z příslušných centrálních bank bude v tomto efektivnější. Dokud se však vir bude šířit, tak bude určovat dění na trhu s tím, že měny zemí, které budou pozorovat zpomalení epidemie, mají šanci na rychlejší zotavení (v tomto smyslu může mít dolar před sebou krušnější časy).

Ropa

Ropa pokračuje v nezadržitelném volném pádu. Zatímco severomořská ropa Brent odepsala včera dalších 8 procent a dostala se pod hranici 25 dolarů za barel, americká WTI zkolabovala dokonce o 17 procent až na úroveň 22 dolarů za barel. V obou případech se cena propadla na nejnižší hodnotu za bezmála osmnáct let!

Vzhledem k historicky nevídanému přebytku ropy na trzích v nejbližších měsících je jasné, že cena ropy bude dále pod tlakem. Jako pravděpodobný aktuálně vidíme propad ropy Brent pod hranici 20 dolarů za barel. Tento scénář by teoreticky mohlo změnit rychlé odeznění koronašoku a/nebo opětovná dohoda mezi Saúdskou Arábií, avšak ani jedna z těchto možností se prozatím nezdá příliš reálná. Naopak, jak rozšiřující se karanténní opatření napříč Evropou a Spojenými státy, tak agresivní výpady v rámci saúdsko-ruské cenové války naznačují, že kritická situace na ropném trhu jen tak neskončí.


Čtěte více:

Jan Bureš: Ekonomické dopady koronaviru
17.03.2020 15:56
V posledních dvou týdnech vidíme propady akciových trhů, bezpečných vý...
Trumpův boj s virem: A proč ne rovnou bilion?
18.03.2020 14:16
Ještě před více než týdnem americký prezident Donald Trump prohlašoval...
Holub (ČNB): Razantní snížení sazeb ve stylu Fedu by české ekonomice ublížilo
18.03.2020 15:32
Oslabování koruny už uvolnilo měnové podmínky a Česká národní banka by...
Prozatímní bilance COVID-19: 200 000 nakažených, utlumený evropský průmysl, masivní pomoc vlád
18.03.2020 15:51
Nový typ koronaviru se v Číně začal šířit začátkem loňského prosince. ...
ECB kvůli koronaviru nakoupí další dluhopisy až za 750 miliard EUR
19.03.2020 8:31
Ve snaze bojovat proti ekonomickým dopadům koronaviru na ekonomiku eur...

Váš názor
 • A lék je tu, takže je to pouze chřipka
  19.03.2020 10:04

  Je to chřipka lék existuje, jen koupit akcie a distribuovat ho :-) povzbudivé Favipiravir obsažený v Aviganu nebo-li Fujifilm Shares Jump 15% Thanks to Antiviral Drug that’s Effective Against COVID-19
  rob
 •  
  19.03.2020 9:53

  Americké aerolinky daly 96% jejich free cash flow za posledních 10 let do výkupu akcií a teď natahují ruku a chtějí vyplatit. Ve volném trhu by šli do kopru, místo toho se připravme na dvojcifernou inflaci a rekordní deficit USA.
  czinvestor
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data