Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrat deflinflace

Návrat deflinflace

07.04.2020 18:11

Během několika pokrizových let jsem občas používal výraz deflinflace jako zkratku pro stav, kdy panuje velká neshoda na tom, zda vlastně hrozí vyšší inflace, či naopak deflace. Obavy z vysoké inflace se pak stále více ukazovaly být jako nepodložené, relevantní měly být spíše úvahy o deflaci. Situace se tedy vyjasňovala, zkratka deflinflace pozbývala smysl. Nyní se možná její relevance ale znovu vrací.

Minulý týden jsem poukázal na to, že „epidemická“ monetární politika se může dostat do „nemožného víceúhelníku“. Jde o to, že v některých scénářích si můžeme záměrně zvolit určitý útlum ekonomické aktivity s cílem nepřekročit kapacity systému zdravotní péče. Pokud bychom takto uvažovali (doposud tak alespoň implicitně činí celá řada zemí), může být problémem dosáhnout zároveň dvojího cíle – tradičního ve formě cenové stability a nového ve formě epidemicky optimální ekonomické aktivity. Následující graf ukazuje ideální situaci, kdy dojde k poklesu agregátní nabídky a poptávky (ovlivněné i monetární politikou) tak, že cenová hladina zůstává nezměněna. Pokud by ale epidemické optimum bylo posunuto doleva, či doprava, tak při dané křivce nabídky přichází deflace, či (vyšší) inflace.

deflace  <a class=inflace ceny" src="/Fotobank/35762e80-a63a-4ada-a1ca-b301deb4b4ec?width=500&height=393&action=Resize&position=Center" />

I kdybychom pak z modelu odstranili ono pomyslné epidemické optimum, stále se budeme kvůli masivním strukturálním a objemovým změnám na obou stranách agregátního trhu pohybovat ve vodách neprobádaných. Vodítko se v podobných situacích vedle teorie snažíme najít v historii. Čiňme tak ale radši s tím, že historie se sice rýmuje, ale i rýmy dovedou někdy hodně překvapit.

Také David Miles a Andrew Scott si na stránkách VoxEU kladou otázku ohledně dalšího vývoje inflace a odpověď se snaží najít právě v historii. Za nejrelevantnější považují některá poválečná období. K porovnávání s válečnými konflikty pak ekonomové připomínají, že zatímco války končily náhle, s pandemií to tak zřejmě nebude a půjde naopak o postupný proces. A to se projeví na postupném růstu poptávky i nabídky – tedy ne například k prudkému euforickému zvýšení poválečné poptávky.

Na nabídkové straně pak nyní zase nedochází k tak velkému strukturálnímu posunu tak jako během války, i když změny probíhají - Louis Vuitton místo voňavek vyrábí dezinfekci, automobilky plicní ventilátory a podobně. Jde ale o změny přece jen řádově jiné než během války. K tomu nyní naštěstí nedochází k masivní destrukci výrobního kapitálu tak, jako během ozbrojených konfliktů mezi námi samými. Jádrem studie je následující tabulka s popisem vývoje inflace v UK 20, 10 a 5 let před válkou a po ní:

inflace krize válka deflace

Zdroj: Will inflation make a comeback after the crisis ends?

Po napoleonských válkách a první světové nastalo dlouhé období deflace (ceny přitom před nimi rostly, a to zejména před první světovou válkou). Druhá světová válka se lišila v tom smyslu, že nenastala deflace, ale pokud se podíváme na 5 let před a po válce, došlo k dezinflaci. Ekonomové v této souvislosti dodávají, že dlouhodobý vývoj v UK ukazuje, že před dvacátým stoletím bývaly vysoké dluhy vlády redukovány zejména rozpočtovými přebytky, poté bylo využíváno i vyšší inflace (viz i tabulka), ale to neznamená dvojcifernou inflaci. K tomu bych si dovolil dodat, že pokud by vlády cíleně snižovaly svou dluhovou zátěž vysokou inflací, muselo by předtím dojít k faktické ztrátě nezávislosti centrálních bank. A inflační umořování dluhů pak není nic jiného než krytá forma odpouštění si toho, co dlužíme sami sobě (napříč generacemi – viz má úvaha z minulého týdne).

Pohyb cen je dán tím, kolik je v ekonomice skutečně „pracujících“ peněz relativně k tomu, jaká je její produkční kapacita (to je jen jinak formulovaný pohled prezentovaný v grafu). Výše uvedená tabulka tak vlastně ukazuje, že po napoleonských válkách a po válce první světové byl v UK relativně k produkční kapacitě točících se peněz/likvidity nedostatek. A tudíž nastal tlak na pokles cen. Po druhé světové válce docházelo ještě pět let po ní k dezinflaci (relativně k pěti letům před válkou). Toto historické vodítko tedy vyznívá poměrně jednoznačně. Ale můžeme přijít s řadou argumentů, proč je nyní irelevantní a proč bychom měli spíše čekat vyšší inflaci. Deflinflace je zpět.


Čtěte více:

Barro: Španělská chřipka a současná pandemie – nejhorší scénář
23.03.2020 11:42
Známý ekonom Robert Barro a jeho kolegové Jose Ursua a Joanna Weng se ...
Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
28.03.2020 13:11
Hospodářská destrukce způsobená koronavirem je rychlá, hluboká a rozsá...
Inflace v eurozóně v březnu prudce šlápla na brzdu
31.03.2020 11:45
Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziročn...
Epidemická inflační teorie
31.03.2020 17:57
Zatím jsme neměli možnost zaznamenat mnoho úvah o tom, co přinese souč...
MF: Česká ekonomika letos klesne o 5,6 %, schodek veřejných financí 4,1 % HDP
06.04.2020 15:18
Ministerstvo financí v dnes zveřejněné prognóze očekává letos kvůli do...

Váš názor
  • Deflace KDY a KDE?!?!
    08.04.2020 14:16

    To je jednoduchý. Podívejme se na nějaké statky, které nemohou přibývat rychle, nevyrábí je Číňané a Vietnamci ve velkém za hrst rýže. Zkusme stavební pozemky, byty, zlato a klidně i nějaké jiné věci (elektřinu, rohlík, nájmy, Škodu Octavia, ...). Stály tyto věci víc 1.1.2008, nebo 1.1.2020? Já bych řekl, že víc ve 2020. A to CITELNĚ! Jakékoli úvahy o deflaci tak jsou zcela mimo. Nebo se koukněme na skutečnou (peněžní) inflaci, na to, jak se nám NAFOUKLA (to inflate) peněžní zásoba, měnové agregáty. Vidíme? Blábolení o deflaci je jen bullshit, pohodlné papouškování vládní propagandy, která má za cíl "ospravedlnit" tisk peněz a manipulaci s úrokovými měrami. A hlavní cíl je tento: ulehčit život dlužníkům na úkor věřitelů - protože tím ZDALEKA největším dlužníkem je stát.
    Hayek
    • Re: Deflace KDY a KDE?!?!
      08.04.2020 14:19

      Ten stát, jehož jedna odnož má monopol na určování (fejkování) inflace (ČSÚ) a druhá odnož má monopol na tisk peněz (ČNB). A jestli se to někomu nelíbí, tak je může žalovat u další odnože státu (soudy se státem vzdělanými, jmenovanými a placenými soudci).
      Hayek
  • Plky
    07.04.2020 20:31

    Plky p. Soustružníka už většinou ani nekomentuji, respektive ne po obsahové stránce.
    Ullsperger
Aktuální komentáře
06.05.2024
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data