Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Vědci mají plán, jak uvolnit restrikce v Německu

Víkendář: Vědci mají plán, jak uvolnit restrikce v Německu

19.04.2020 8:28
Autor: Redakce, Patria.cz

O tom, jak moc a rychle uvolňovat restrikce, se intenzivně diskutuje u nás i v řadě dalších zemí. Německý Der Spiegel popisuje aktuální situaci u našich západních sousedů s tím, že kancléřka Angela Merkelová dříve hovořila o tom, že její názor bude hodně záviset na studii Německé akademie věd Leopoldina. Tu zpracovala řada předních vědců včetně ekonoma Larse Felda. Prezident akademie Gerald Haug pro Spiegel uvedl, že prioritou je ochrana každého před nákazou a snaha o zabránění příchodu druhé vlny infekce. 

„Základním pravidlem, které budeme sledovat, je sociální distancování a hygienické nástroje, které jsme se již naučili používat,“ uvedl prezident. Uvolňování restrikcí pak bude založeno na základním principu: Lidé musí dodržovat dvoumetrové odstupy a tam, kde to není možné, musí mít nasazenou roušku. Vědci pak ve studii tvrdí, že zdraví a obnova sociálního života nejsou „fundamentálně neslučitelné“, ale vzájemně na sobě závisí. Vědci také došli k závěru, že „drastická opatření, ke kterým německá vláda a federální země v první hektické fázi přikročily, byla i podle vědecké analýzy správná“. 

Der Spiegel ale zároveň uvádí, že podle vědců je již čas na změnu a také na testování, které ukáže, jak je to skutečně s imunitou celého národa. Podle nich by mělo být možné sledovat vývoj epidemie v reálném čase a predikovat, co se stane v následujícím týdnu či čtrnácti dnech. Vláda by tak měla informace ohledně toho, zda počet nakažených zůstává pod kontrolou nebo zda je potřeba nových kroků k potlačení epidemie. 

Němečtí vědci podporují použití aplikací, které umožňují sledovat pohyb nakažených lidí. Systém by měl být podobný jako ten, který používá Jižní Korea, kde se epidemii podařilo potlačit v její rané fázi. „Lidé by tak dobrovolně poskytovali GPS data a aplikace by přes Bluetooth komunikovala s jinými mobilními telefony. Bylo by tak snazší vysledovat ty, kteří přišli do kontaktu s nově nakaženými,“ píše Der Spiegel. 

Haug si je podle svých slov vědom právních problémů, které by používání takového systému mohlo přinést. Musí tak podle něj stát na dobrovolnosti a data se musí po čtrnácti dnech mazat. Je tudíž třeba, aby byla veřejnost o systému řádně informována včetně jeho přínosů. Aplikace je podle něj klíčová při predikcích dalšího vývoje pandemie. Nyní na ní podle Spiegelu pracují německé softwarové společnosti a až bude k dispozici, akademie je pro co nejrychlejší uvolnění restrikcí.

Vědci podle Spiegelu silně prosazují co nejrychlejší návrat dětí do škol, protože domácí vzdělávání podle nich prohlubuje již tak vážný problém nerovnosti ve vzdělání. Nejdříve by podle nich měly být otevřeny vyšší ročníky základních škol, protože ty připravují žáky na střední školy. Děti by pak ve školy měly nosit roušky. Nejdříve by se vyučování mělo zaměřovat na základní předměty a ve třídě by nemělo být více než 15 žáků K tomu je doporučováno, aby různé třídy měly přestávky v různou dobu a děti se tak nepotkávaly v takovém množství. I střední školy by se měly zaměřit na základní předměty – jazyky a matematiku a na přípravu na maturitu a vysokou školu. 

Školky by ale měly podle německých vědců zůstat zavřené a péče by měla být poskytována jen dětem zaměstnanců v klíčových oborech. Zde je důvodem to, že malé děti neumí nakládat s rouškami a hrozí větší riziko přenosu na rodiče a prarodiče. Univerzity by pak měly letní semestry dokončit zejména online studiem. Pokud se pak podaří udržet počet nakažených na stabilně nízkých úrovních, není podle vědců důvod držet uzavřené obchody a restaurace. Nicméně i zde je zmínka o potřebě nosit roušku v případě, že nelze dodržet odstup dvou metrů. 

Německé dráhy by podle vědců mohly prodávat lístky tak, aby lidé neseděli přímo vedle sebe, pořádání koncertů či sportovních akcií by záviselo na konkrétních podmínkách – na tom, jak je na nich možno udržovat požadovanou vzdálenost lidí od sebe. V neposlední řadě pak němečtí vědci kladou důraz na vytvoření jasné strategie exitu – tedy toho, jak budou restrikce v praxi skutečně uvolňovány a jaké bude načasování jednotlivých kroků. Taková dobře komunikovaná strategie totiž podle nich může snížit psychologický tlak, který lidé kvůli restrikcím a sociálnímu distancování prožívají. 

Zdroj: Der Spiegel



Čtěte více:

Ugolini: Mor v Benátkách, či válka s Francií jako vodítka pro monetární politiku současnosti
16.04.2020 10:56
Globální ekonomika nyní prochází reálným šokem, který není první v děj...
EIU: Světová ekonomika by mohla projít dvojí recesí
16.04.2020 10:22
Přestože globální ekonomika nyní čelí recesi, která bude podle Mezinár...
Dalio: Držet státní dluhopisy je teď šílenost
16.04.2020 14:22
Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio říká, že inv...
Ceny kávy rostou poté, co ji lidé začali pít doma
16.04.2020 17:15
Ceny kávy v posledním měsíci vzrostly. Globální karanténa podnítila pa...
Perly týdne: Alkohol a COVID-19, nevídané oživení a u nás 2 roky poklesu cen nemovitostí
17.04.2020 13:13
Alkohol proti nemoci COVID-19 nechrání, upozorňuje WHO, a přístup k ně...
Víkendář: Itálie, zavádějící data a zavádějící modely
18.04.2020 8:17
„V Itálii jsou restrikce uplatňovány již 45 dní. Ne týden, ne deset dn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC