Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Krizový manuál pro rodinné firmy

Víkendář: Krizový manuál pro rodinné firmy

02.05.2020 9:10
Autor: Redakce, Patria.cz

„Téměř každá rodinná firma, se kterou jsme v poslední době hovořili, je dotčena pandemií COVID-19,“ uvádějí na stránkách Harvard Business Review Josh Baron a Ben Francois. Některé společnosti podle jejich zkušeností bojují o přežití, jiné čelí „jen“ prudkému propadu příjmů, další se ovšem setkávají se zvýšenou poptávkou“. Rodinné společnosti se přitom od těch ostatních liší v tom, že majitel v nich má obvykle mnohem větší moc a práva než třeba akcionáři v obchodovaných firmách. A majitel také často sleduje více cílů než pouhou maximalizaci hodnoty. Co baron a jeho kolega vlastníkům rodinných podniků v současné době radí?

První rada zní: „Definujte, jakou firmu vlastně chcete zachovat.“ To mimo jiné znamená rozhodnutí ohledně toho, jaká aktiva případně prodat či zda přenechat část vlastnického podílu zaměstnancům nebo novým investorům. Rada druhá s tímto bodem souvisí: „Rozhodněte se, jaká má být strukturu vedení a rozhodovací procesy ve společnosti.“ V současné době je totiž nejednou nutné činit rychlá a zároveň radikální rozhodnutí. Přitom to, co se zdálo být radikální před několika měsíci, může být nyní nedostatečné. Je proto dobré mít jasně nastavený systém rozhodování a pravomocí.

Za třetí, vlastníci rodinných firem by si také měli ujasnit, jaké hodnoty vlastně svým podnikáním sledují. Tedy například to, jak rozdělí své priority mezi zaměstnance, zákazníky a dodavatele. Což v praxi znamená třeba rozhodnutí týkající se mezd a splatnosti odběratelských a dodavatelských faktur. Baron k tomu dodává, že podle průzkumu mezi americkými rodinnými firmami se nyní dvě třetiny z nich snaží v první řadě získat a držet co nejvíce hotovosti.

Tento bod se týká i kapitálové struktury – poměru vlastního jmění a dluhů. Zde jde například o to, zda je vlastník ochoten zvýšit zadlužení nebo zda v případě potřeby vloží do společnosti svůj kapitál. Podle zmíněného průzkumu je v USA nyní situace taková, že asi 40 % firem navyšuje své zdroje, a to jak pomocí dluhů, tak navýšením vlastního jmění. V neposlední řadě je pak otázkou, zda v současné době nesnížit dividendy – podle Barona tak nyní činí asi třetina rodinných podniků v USA.

Baron zmiňuje i to, že v rodinných firmách bývá cenným aktivem vzájemná důvěra a komunikace. Ty se budují dlouhodobě a je dobré přemýšlet nad tím, jak je zachovat i v současné náročné době. V neposlední řadě pak může být namístě zvažovat převod vedení firmy či jejího vlastnictví na novou generaci. Jinak řečeno, jak „udělat to, k čemu se již nějaký čas schylovalo“?

Baron udává, že 42 % tázaných majitelů rodinných firem uvedlo, že nyní se na vedení podílejí více než před pandemií. Méně jich bylo pouze 5 %. Je tak dobré najít „konstruktivní způsob, jak se intenzivněji zapojit do managementu“. Baron uzavírá s tím, že rodinné podniky mají některé rysy, které jim v časech klidných i bouřlivých dávají určitou konkurenční výhodu. To například díky dobrým vztahům všech, kteří se na chodu společnosti podílí, zodpovědnému přístupu k financování či cílům jejich vlastníků a jejich oddanosti firmě. Současnou bouři tak lze lépe přežít tím, že se společnosti budou snažit ještě více posílit tyto své přednosti.

Zdroj: HBR


Čtěte více:

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
09.04.2020 16:27
Americká centrální banka (Fed) uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů (56,6...
Vládní podpora živnostníků: Pětistovka denně do konce omezení kvůli koronaviru
17.04.2020 14:19
Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli korona...
Ekonom Jan Bureš a jeho hosté ŽIVĚ: Dopady koronaviru do české ekonomiky
23.04.2020 10:00
První čísla ukazují na nejhorší propad světové ekonomiky za posledních...
Komentář Petra Dufka: Důvěra v německé ekonomice na dně
24.04.2020 11:26
Ostře sledovaný německý ukazatel nálady v podnikatelském sektoru – Ifo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD