Bankovní rada ČNB dnes snížila sazbu proticyklické kapitálové rezervy bank na 0,5 % z aktuální úrovně 1 %. Částečné uvolnění proticyklické kapitálové rezervy podpoří schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti, uvedl regulátor v dnešním prohlášení po jednání bankovní rady.
Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu robustní. Většina bank v současnosti splňuje souhrnný kapitálový požadavek a má dostatečnou volnou kapacitu k úvěrování, prohlásil na následní tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Foto: Patria.cz
Centrální banka je také připravena v případě výrazného nárůstu úvěrových ztrát bank proticyklickou kapitálovou rezervu zcela uvolnit, aby podpořila jejich schopnost plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti.
"Zvažovali jsme všechny možnosti (...) Tento krok má spíše signální povahu, než že by byl vynucen reálnou situací bank," uvedl Rusnok k dnešnímu snížení proticyklické kapitálové rezervy na polovinu.
Bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize vyvolané pandemií koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank. Pouze tři banky se mohou dostat do situace, kdy by neměly dostatek kapitálu.
"Přesto je nutno počítat s tím, že u řady domácností a firem dojde k výraznému snížení příjmů, což může mít citelný dopad na jejich solventnost. Zvýšená rizika hrozí zejména po ukončení moratoria na splátky úvěrů na podzim tohoto roku,“ řekl Jan Frait, ředitel sekce finanční stability ČNB.
ČNB přitom považuje za přirozené, že za silně nepříznivého vývoje domácí ekonomiky banky po případném rozpuštění proticyklické kapitálové rezervy využijí rovněž bezpečnostní kapitálovou rezervu a eventuálně i kapitálovou rezervu ke krytí systémových rizik, aby mohly dál poskytovat služby klientům.
Pokud jde o letošní, pandemií vyvolané doporučení bankám nevyplácet dividendy, platí do konce roku. O uvolňování této záležitosti se můžeme reálně bavit někdy v příštím roce, uvedl na dotaz novinářů Rusnok s tím, že v této věci záleží na vývoji. Zatímco nyní platí toto doporučení pro banky paušálně, dovede si prý představit, že posuzování kapitálové vybavenosti se přesune na individuální model.
Vypnutí dalšího požadavku na hypotéky
ČNB dnes také částečně zmírnila limity na hypotéky. Koronavirová krize podle ní ceny rezidenčních nemovitostí zatím významněji neovlivnila. Vzhledem k nepříznivému vývoji v reálné ekonomice však vzniká možnost jejich poklesu v příštích čtvrtletích.
ČNB tak dnes potvrdila nastavení limitu ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) ve výši 90 %. Zrušila ale limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Limit pro ukazatel DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) zrušila již v dubnu. Další možné změny těchto ukazatelů posoudí ČNB nejpozději na svém listopadovém jednání o finanční stabilitě.
V dubnu docházelo k nárůstu žádostí o odklad splátek a ČNB předpokládá, že úvěrová dynamika na trhu s bydlením zpomalí, uvedl ředitel sekce finanční stability Jiří Frait. Vzhledem k nepříznivému vývoji v reálné ekonomice vzniká podle ČNB možnost poklesu cen bydlení v příštích čtvrtletích.
K omezením hypotečního trhu vedl ČNB v minulosti právě rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Banka se obávala, že v případě zhoršení ekonomického vývoje by se mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se dotklo následně i bank. Sadu pravidel k omezení rizik spojených s poskytováním hypotečních úvěrů využívá ČNB od roku 2015. Nejviditelnější částí těchto pravidel jsou ukazatele LTV, DSTI a DTI. Doporučení se zaměřuje i na další parametry rizikovosti hypotečních úvěrů, např. na délku jejich splatnosti.
Podle jejího dnešního sdělení dosahovalo nadhodnocení cen bytů ke konci roku 2019 podle jejích odhadů 15-25 % a oproti odhadu k polovině loňského roku (15-20 %) dále mírně vzrostlo.
Zdroje: ČNB, ČTK