Centrální banka na svém červnovém zasedání po agresivním snížení sazeb pravděpodobně bude “jen” vyčkávat a hodnotit. To však neznamená, že se nebude “na co dívat”.
Přešlapování na místě je logické - nejistota spojená s budoucím vývojem je sice ohromná, ale v současné chvíli není důvod přepisovat poslední prognózu ČNB. A ta počítá se stabilními sazbami v blízkosti nuly pro následující rok a půl. I z posledních vystoupení centrálních bankéřů vyplynulo, že jsou se současným nastavením oficiálních úrokových sazeb spokojeni.
“Přešlapování na místě” však nebude znamenat “pasivitu a nicnedělání”. Centrální banka využije oddychového času pravděpodobně k rozšíření zbrojního arzenálu. Uvnitř centrální banky by měly probíhat debaty o tom, jaký nástroj nasadit v případě, že bude třeba prognózu přepsat negativním směrem. Na seznamu jsou čtyři hlavní nástroje - záporné úrokové sazby, nový kurzový závazek, nebo česká verze kvantitativního uvolňování či TLTRO (programu na dodávání dlouhodobé likvidity). Centrální banka by dnes mohla naznačit, jakým směrem se analýzy a interní debaty ubírají.
Z našeho pohledu jsou nejméně pravděpodobným nástrojem záporné sazby, které už byly v minulosti centrální bankou “zavrženy” a i dnes proti nim panuje značný odpor. Nejpravděpodobnější je naopak česká verze TLTRO nebo kvantitativního uvolňování - to by mohlo přijít na řadu v případě, kdy by nová vlna pandemie souběžně zvýšila tlak na český rozpočet a nastartovala odliv zahraničního kapitálu. Centrální banka by jimi mohla mírnit nárůst rizikových přirážek na dluhopisovém trhu, které by se jinak přenášely i do ceny peněz pro domácnosti a podniky.
Určitý otazník však stále visí nad posledním nástrojem - v minulosti již nasazeným kurzovým závazkem (intervencemi proti koruně). Z našeho pohledu dnes nové “oslabení koruny” nedává velký smysl. Charakter krize je jiný než v roce 2013 a daleko větší část exportérů je zajištěna. Tak to vidí také řada členů bankovní rady, ovšem pravděpodobně ne všichni. I proto budou dnes trhy hodně citlivé na jakékoliv komentáře ke koruně - česká měna je ostatně v tuto chvíli viditelně silnější, než předpokládala poslední květnová prognóza.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
Koruna jako by se rozhodla “zaparkovat” v okolí 26,60 EUR/CZK a opět se vrátit do světa nízké volatility, na který byla zvyklá před pandemií. Dnes se pozornost bezesporu soustředí na zasedání ČNB. Nečekáme, že by došlo ke změně sazeb. Hlavní pozornost se soustředí na komentáře směřující k interní debatě centrální banky nad novým zbrojním arzenálem. Korunu bezesporu bude zajímat nejvíce, zda se nevrací do hry možnost “nového kurzového závazku”.
Zahraniční forex
Až nečekaně silný nárůst podnikatelského optimismu v eurozóně v podobě nárůstu indexů PMI přispěl k tom, že euro včera proti dolaru zabodovalo. Dnes bude mít eurodolarový trh šanci dát si repete a to díky zveřejnění červnového německého indexu Ifo. Jeho zlepšení však bude očekávané a tak daleko zajímavější bude sledovat, jak se trhy včetně toho eurodolarového vypořádají s faktem, že počty nakažených v USA opět rychle narůstají.
Ve střední Evropě včera překvapila maďarská centrální banka, která snížila jednu z oficiálních úrokových sazeb o 15 bazických bodů. MNB krok podepřela novou makro prognózou, v níž očekává snížení jádrové inflace v roce 2021 pod inflační cíl (3 %). Forint reagoval učebnicovým oslabením, když pár EUR/HUF vylezl nad hranici 350.
Ropa
Ropa Brent mírné ztrácí a její cena se posunula pod 43 dolarů za barel. Důvodem je nad očekávání silný růst zásob surové ropy ve Spojených státech (+1,7 mil. barelů), který včera reportoval Americký petrolejářský institut. Na druhou stranu, medvědí vyznění reportu tlumí nárůst zásob jak v případě benzínu, tak středních destilátů.
Dnes budou ropný trh zajímat především oficiální data k zásobám z dílny EIA. Z pohledu dynamiky nabídkové strany trhu bude zajímavé sledovat, jak si stojí také americká produkce surové ropy, která pod tlakem nízkých cen a klesající těžební aktivity v posledních měsících svižně padá.
Akcie
Americké akciové trhy uzavřely včerejší obchodní den v kladných hodnotách, když přidaly přibližně půl procenta. Index S&P 500 zpevnil o 0,4 % na hladinu 3131 bodů a posílil tak druhým dnem v řadě. Dařilo se velkých technologickým titulům, když Apple zpevnil o 2,1 %. Své doporučení pak vylepšila UBS, jejíchž analytici zvýšili cílovou cenu na 400 USD. Amazon nebo Facebook pak přidaly přibližně dvě procenta. Vůbec nejlepší výsledek z celého indexu S&P 500 zaznamenaly akcie Mohawk Industries, které zakončily o 12,6 % výše. Pod tlak se naopak dostaly aerolinky American Airlines, které odepsaly 6,2 %. Index Dow Jones zpevnil o 0,5 %, S&P 500 o 0,4 % a Nasdaq o 0,7 %.