Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Roste potřeba fungujících a dobře regulovaných kryptoměn

Víkendář: Roste potřeba fungujících a dobře regulovaných kryptoměn

09.08.2020 9:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Dante Disparte stojí v čele společnosti Risk Cooperative a na stránkách Harvard Business Review přemítá o tom, jak mohou kryptoměny změnit život nejchudší části obyvatel na naší planetě. Disparte poukazuje na to, že technologie blockchainu odstraňuje z platebních procesů prostředníky a snižuje potřebu pro centralizovanou správu dat a jejich uskladnění. Má ale potenciál pro ještě významnější změny: Může „do formální ekonomiky přivést 1,7 miliardy lidí, kteří nyní nemají přístup k finančním službám, nebo je jejich přístup k nim značně omezený“. 

Disparte tvrdí, že v tuhle chvíli téměř tři ze čtyř centrálních bank ve světě zvažují vytvoření své digitální měny. Tedy elektronickou verzi tradiční měny. Takový krok by mohl snížit závislost na komerčních bankách a zvýšit rozsah možností, které mají spotřebitelé. Platí to zejména tam, kde mají omezený přístup k finančnímu systému. V některých případech by to efektivně znamenalo rozšiřování rozsahu formální ekonomiky a snižování rizika, které souvisí se spoléháním se na neprůhledné finanční vazby a sítě. 

Současný systém lze přirovnat k tomu, jak vypadaly telefonní sítě a služby před padesáti lety. K nim měli přístup jen ti, „kteří žili v té správné zemi či oblasti“, miliardy dalších byly bez spolehlivé komunikace za nízkou cenu. Pak ale přišly mobilní telefony, broadband a vše se změnilo. Nyní je podle Disparteho čas, aby se propojili ti, kteří mají přístup k mobilním telefonům, s platebním systémem. 

Základem nového systému je tedy mobilní telefon s přístupem k internetu. Tato technologie pomáhá i tradičním bankovním a platebním službám. Nicméně jde o procesy plné frikcí, se kterými souvisí vysoké náklady. Disparte například tvrdí, že ročně je ve světě provedeno přibližně 700 miliard dolarů plateb mezi dvěma osobami (P2P), a to s průměrným nákladem 7 %. Jde o tak významný jev, že Organizace spojených národů hovoří o tom, že cílem by mělo být snížení těchto nákladů na 3 %. 

Ke snížení uvedených nákladů by podle Disparteho mohlo dojít, ale musí být vytvořeno stabilní a bezpečné prostředí, ve kterém spolu mohou soupeřit různé projekty digitálních měn. Na omezeném prostoru pak mohou být testovány různé kombinace soukromých projektů a digitálních měn centrálních bank. Nejde totiž uplatnit přístup běžný u jiných rychle se rozvíjejících technologií, kdy jsou problémy odstraňovány za pochodu. U nových platebních technologií, digitálních měn a blockchainu je nutné mít od počátku návštěvní pravidla, a to zejména tak, aby nebyly využívány k praní špinavých peněz, k financování terorismu a podobně. 

V tomto procesu nezačínáme úplně od nuly, protože v některých asijských zemích se popsané technologie již stávají běžnými. Například čínská centrální banka se chce stát v oblasti digitálních měn světovou jedničkou, a to i co se týče jejich používání v maloobchodě a u domácností. Disparte k tomu dodává, že ve Spojených státech zase první návrhy na vládní pomoc lidem postiženým pandemií obsahovaly i část, která volala po vytvoření digitálních peněženek, které by umožňovaly rychlou a efektivní distribuci finanční pomoci. Do konečného znění zákona se sice tato část nedostala, ale podle Disparteho tento příklad ukazuje, že pandemie přispívá k tlaku na posun směrem k digitálním měnám a souvisejícím technologiím. 

„Ve Spojených státech ztratilo kvůli COVID-19 zaměstnání asi 51 milionů lidí... Mnoho rodin ale čekalo na fyzický šek od vlády řadu týdnů. A pro některé rodiny žijící na venkově je proces vyzvednutí peněz v prostředí epidemie složitý, nákladný a někdy i nebezpečný,“ píše Disparte. A pokračuje: „Tato jedenáct let stará technologie přežila kryptozimu a nyní se jí po celém světě dostává tolik potřebného regulačního rámce.“ 

Zdroj: Harvard Business ReviewČtěte více:

FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
06.08.2020 10:43
Na počátku pandemie se firmy i investoři po celém světě snažili houfně...
Budoucnost Googlu
05.08.2020 17:41
The Economist přinesl před pár dny obsáhlé pojednání o Googlu. Poukazu...
Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
06.08.2020 17:31
Po dvaceti letech jsme se dostali zpět do doby, kdy pět největších spo...
Víkendář: Přijde restrukturalizace dluhů. Můžeme si vybrat mezi chaosem a řádem
08.08.2020 8:47
Bolestivých připomínek toho, co se stane, když země není schopna splác...
Perly týdne: Akcie nad zlato, podivné investiční rekordy a u nás diskuse o bankovní dani
07.08.2020 12:15
Ve světě… Akcie lepší než zlato: Zlato a akcie vykazují od března l...

Váš názor
 • A co takhle korálky nebo mušličky?
  10.08.2020 12:09

  Mně se to celé zdá ve stylu: "Jo oni nemají na chleba? Tak proč nejí koláče?" Nechápu, jak člověku, který není schopný a nebo nemůže využívat současné systémy, má pomoci naprostá závislost na mobilním telefonu a spol.
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  10.08.2020 12:03

  "Disparte tvrdí, že v tuhle chvíli téměř tři ze čtyř centrálních bank ve světě zvažují vytvoření své digitální měny." Proboha, dnes jsou všechny skutečné peníze digitální - bezhotovostní. Bankovky emitované centrální bankou jsou jen poukázkami, které umožňují jejímu držiteli vrátit jeho peníze zpět do jejich původní bezhotovostní digitální formy tím, že je vloží zpět do některé z komerčních bank. Žádné další digitální peníze opravdu nikdo ve vyspělých zemích samozřejmě nepotřebuje.
  Richard Fuld
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board