tvrdí, že nejhorší výpadek z důvodu koronavirové krize má za sebou poté, co v prvním čtvrtletí dosáhl svého vrcholu.
Nedávné trendy potvrzují postupné oživení, ke kterému dochází od poloviny května, kdy většina evropských států zrušila karanténu související s pandemií, uvedla ve své prezentaci SocGen. Její výnosy se zlepšily, zejména u akciových divizí, potvrdil ve čtvrtek generální ředitel této francouzské banky Frédéric Oudéa.
Ve třetím čtvrtletí „budeme mít mnohem lépe vyvážené rozčlenění“ mezi dluhopisovými a akciovými výnosy, upřesnil generální ředitel. Obchodování s akciovými deriváty, které bylo dlouho považované za hnací sílu této banky, zaznamenalo v prvním čtvrtletí rekordní ztráty poté, co vysoce složité finanční produkty explodovaly, když na trh dorazily turbulence. Některé z těchto obchodů se opíraly o výplaty dividend, které byly u mnohých firem z celého světa v reakci na pandemii pozastaveny.
Banka pracuje na transformaci svých nabídek strukturovaných akciových produktů, aby tak ukončila svou expozici vůči dividendovému riziku, doplnil generální ředitel. Rovněž plánuje nabídnout více produktů s jedním aktivem místo produktů s více podkladovými aktivy, které vykazují vysokou korelaci.
"Klienti ve světě s nulovými sazbami akceptují mírně nižší výnosy, kdy my riskujeme méně," uvedl. Akcie SocGen za letošní rok v obchodování v Paříži poklesly téměř o 64 %, což z této banky činí třetího nejhoršího hráče v bankovním indexu STOXX Europe. Celkově index v roce 2020 poklesl zatím asi o 44 %.

Náklady na riziko
Banka uvedla, že její náklady na riziko se po celý rok budou pohybovat na spodní hranici dříve oznámeného rozmezí 70 až 100 bazických bodů. Její poměr CET1 bude na horním konci rozsahu 11,5 % až 12 %.
Banka rovněž znovu potvrdila svůj cíl snížit v roce 2020 základní náklady na 16,5 miliardy EUR z loňských 17,4 miliard EUR. Toto úsilí bude pokračovat i po roce 2020, ačkoli generální ředitel nestanovil střednědobý cíl.
Očekává se, že potenciální plán vytvořit novou banku sloučením její retailové sítě se sítí dceřiné společnosti Credit du Nord přispěje k úsilí snížit výdaje díky sjednocení IT systémů sítě a zrychlení digitálních strategií. Ve středu byla na toto téma zahájena studie, jejíž výsledky budou oznámeny do konce listopadu.
Zatímco v sousedních zemích začala konsolidace domácího bankovnictví, Oudéa se domnívá, že ve Francii bude něco takového mnohem složitější, protože tamní trh je koncentrovaný a banky mají velké rozvahy. Přeshraniční fúze, i když jsou těžkopádnější, by byly dobrým nápadem, dodal generální ředitel a potvrdil své předchozí komentáře o možnosti takových dohod.
"Pokud k tomu jsou podmínky, jsme jednou z mála bank, které rády sledují, zda tu je příležitost," řekl Oudéa. "Prozatím je naše priorita, jak jsem řekl, jediná: Zlepšit cenu akcií, ukázat, že existuje mnohem větší hodnota, než jak v současnosti vnímá trh."
Zdroj: Bloomberg