Měli by se investoři obávat prodeje dalších akcií Tesly, či se z něj naopak těšit? Není to s optimismem na akciovém trhu už přece jen příliš přehnané? A nepatří budoucnost místo elektromobilům vodíku? Možné odpovědi a ještě více přináší nové Perly týdne.
Ve světě…
Trochu ochlazení pro euforii příštího roku: Dosavadní stimulace dosáhla obrovských rozměrů a nic takového v životě již pravděpodobně neuvidíme. Pro Bloomberg Markets to uvedla Emily Rolandová z John Hancock Investment Management. Podle ní je tak nepravděpodobné, že něco takového budeme schopni někdy zopakovat. K tomu se nyní běžně předpokládá, že ve chvíli, kdy opadne pandemie, dojde k velkému růstu poptávky. Faktem ovšem je, že někde již poptávka silná je, protože došlo k jejímu přesunu od některých služeb k nákupu zboží. A je proto otázkou, zda lze takovou sílu poptávky udržet i v roce 2021.
Podle ekonomky některé části americké ekonomiky vypadají jako na konci cyklu, trh práce se zase naopak nachází v situaci typické pro konec recese. Je tak podle ní těžké shrnout situaci v hospodářství jedním krátkým příběhem, i když někdo to činí třeba v souvislosti s doporučeními k rotaci do cyklických titulů. Rolandová následně uvedla, že její firma zvažuje investice do zdravotní péče, či do průmyslu, ale není připravena se plně vydat tímto cyklickým směrem. A podle ekonomky jsou také Spojené státy stále tím nejlepším místem pro akciové investice.
Dva příběhy: Pictet patří mezi ty, kteří poukazují na velmi rozdílný příběh vyprávěný akciovým trhem na straně jedné a spotřebitelskou důvěrou na straně druhé:

Zdroj: Twitter
Radost z prodeje nových akcií Tesly: Měli by se investoři obávat rozhodnutí Tesly prodávat nové akcie? Tasha Keeney z ARK Investment Management na Yahoo Finance na tuto otázku odpověděla, že je již nějakou dobu hlavní investicí její firmy. Jednou z hlavních investičních tezí přitom jsou robotaxíky, které by podle analytičky měly být v budoucnu velmi ziskové. A prodej nových akcií pak její firma vnímá jako způsob, jak získat zdroje, rozšířit současný počet vozů na silnicích, tím získat více dat potřebných pro autonomní řízení a celkově uspíšit cestu k robotaxíkům.
Keeney je tedy rozhodnutím Tesly potěšena a rády by viděla „co nejvíce elektromobilů na silnicích“. Přípravou na robotaxíky by pro Teslu mohly být vlastní taxi služby s běžnými řidiči, následoval by přechod na autonomní řízení. Ve výsledku by úplně změnila svůj podnikatelský model, který nyní stojí zejména na jednorázových příjmech z prodeje vozů. Tento potenciál přitom podle analytičky není zřejmě odražen v současné ceně akcií Tesly a řada analytiků s ním ve svých odhadech hodnoty nepočítá. „Tesla je příběhem inovací a proto je důležité všímat si zejména dlouhodobého výhledu“, dodala analytička.
Následující graf porovnává vývoj kapitalizace Tesly s kapitalizací Toyoty, , a :

A jak si všímá MacroMarketDaily, letos zdaleka neroste jen kapitalizace Tesly, ale i ceny akcií dalších společností zaměřujících se na elektromobily. Nejvyššího růstu si užívá Nio:

Předražené akcie porostou: Podle 80 % finančních ředitelů firem jsou akcie předražené. Na základě svého průzkumu to tvrdí společnost Deloitte. Steve Gallucci pracuje v její severoamerické divizi a v rozhovoru pro Yahoo Finance dodal, že podobně vysoký podíl ředitelů se ale domnívá, že akciový trh dál poroste. Vedení firem je pak „obecně optimistické ohledně vývoje v příštím roce“, 60 % ředitelů čeká v roce 2021 lepší podmínky než letos.
Nejhorší noční můra : Sarah Frierová se svou knihou „No Filter“ vyhrála cenu Financial Times a v rozhovoru pro Yahoo Finance uvedla, že právní spory a regulační tlaky jsou „největší noční můrou Facebooku“. Řekla to v souvislosti s tím, že americká Federal Trade Commission zažalovala tuto společnost za „nezákonnou monopolizaci“. Velkým problémem by podle Frierové bylo například, pokud by vše skončilo oddělením Instagramu, který je podle ní pro v mnoha ohledech důležitý.
Takové oddělení by podle jejího názoru mohlo krátkodobě přinést i řadu technických problémů, ale na druhou stranu věnuje svou pozornost zejména problémům, které má on sám. Oddělení WhatsApp či Instagramu by jim tak z dlouhodobého hlediska prospělo a to samé platí o jejich uživatelích.
Frierová zmínila, že podle jejích zdrojů panují tenze mezi šéfem a vedením Instagramu, které se domnívalo, že když bude zvyšovat tržby a posilovat pozici na trhu, bude spokojen. Mark Zuckerberg ale úspěch Instagramu vnímal jako hrozbu pro jím založenou společnost a dával jasně najevo, že „hlavní produkt je tu Facebook“.
Budoucnost patří vodíku: Následující graf u vybraných zemí srovnává jejich cíle, co se týče budoucího počtu vozů na vodíkový pohon. Ambiciózní je v tomto ohledu zejména Japonsko a Nizozemí:

Zdroj: , Statista
u nás doma...
Hodně na bydlení: Podle následujícího grafu od Eurostatu patříme mezi evropské země s nejvyšším podílem výdajů domácností na bydlení na výdajích celkových. Ten by se u nás měl pohybovat kolem 26 %, což je podobná úroveň jako ve Francii. V zemích EU je poměr vyšší jen v Dánsku, na Slovensku a ve Finsku. Průměr EU dosahuje necelých 24 %:

Dobří v matematice a přírodovědě: Centrum.cz píše, že „čeští žáci čtvrtého ročníku základních škol byli v mezinárodním srovnání v roce 2019 nadprůměrní v matematice i přírodovědě“. Zjistilo to testování TIMSS, „nejlepší byly tradičně děti v asijských zemích, v obou předmětech dosáhli nejlepších výsledků žáci v Singapuru“. „Dosáhli jsme nadprůměrných výsledků, a to jak ve srovnání se všemi účastněnými zeměmi, tak ve srovnání se vzdělávacími systémy Evropské unie," uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. V Evropě podle něj byli nejlepší žáci z Lotyšska a Litvy, severských zemí nebo Anglie.
Testování podle inspektora „opět potvrdilo, že na úspěchy žáků v Česku má velký vliv rodina. Praha nebo Zlínský kraj, kde žijí bohatší lidé, má ve srovnání s chudším Karlovarským či Ústeckým krajem zhruba dvojnásobek žáků s nejlepšími výsledky. Potvrdilo se také to, že důležitou roli ve vzdělávacím systému hraje i školka“.
Seznam a Google: Ihned.cz a další domácí média si všímají toho, že „Seznam žádá po Googlu devět miliard za zneužití dominance. Peníze chce do měsíce, jinak se obrátí na soud“. Seznam tvrdí, že škoda mu vznikla kvůli zneužíváním dominantního postavení Googlu na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.