Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Noční můra Facebooku, radostný prodej akcií Tesly a u nás výjimeční čtvrťáci

Perly týdne: Noční můra Facebooku, radostný prodej akcií Tesly a u nás výjimeční čtvrťáci

11.12.2020 14:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Měli by se investoři obávat prodeje dalších akcií Tesly, či se z něj naopak těšit? Není to s optimismem na akciovém trhu už přece jen příliš přehnané? A nepatří budoucnost místo elektromobilům vodíku? Možné odpovědi a ještě více přináší nové Perly týdne.

Ve světě…

Trochu ochlazení pro euforii příštího roku:
Dosavadní stimulace dosáhla obrovských rozměrů a nic takového v životě již pravděpodobně neuvidíme. Pro Bloomberg Markets to uvedla Emily Rolandová z John Hancock Investment Management. Podle ní je tak nepravděpodobné, že něco takového budeme schopni někdy zopakovat. K tomu se nyní běžně předpokládá, že ve chvíli, kdy opadne pandemie, dojde k velkému růstu poptávky. Faktem ovšem je, že někde již poptávka silná je, protože došlo k jejímu přesunu od některých služeb k nákupu zboží. A je proto otázkou, zda lze takovou sílu poptávky udržet i v roce 2021.

Podle ekonomky některé části americké ekonomiky vypadají jako na konci cyklu, trh práce se zase naopak nachází v situaci typické pro konec recese. Je tak podle ní těžké shrnout situaci v hospodářství jedním krátkým příběhem, i když někdo to činí třeba v souvislosti s doporučeními k rotaci do cyklických titulů. Rolandová následně uvedla, že její firma zvažuje investice do zdravotní péče, či do průmyslu, ale není připravena se plně vydat tímto cyklickým směrem. A podle ekonomky jsou také Spojené státy stále tím nejlepším místem pro akciové investice.

Dva příběhy:
Pictet patří mezi ty, kteří poukazují na velmi rozdílný příběh vyprávěný akciovým trhem na straně jedné a spotřebitelskou důvěrou na straně druhé:

perly Pictet příběhy

Zdroj: Twitter

Radost z prodeje nových akcií Tesly: Měli by se investoři obávat rozhodnutí Tesly prodávat nové akcie? Tasha Keeney z ARK Investment Management na Yahoo Finance na tuto otázku odpověděla, že Tesla je již nějakou dobu hlavní investicí její firmy. Jednou z hlavních investičních tezí přitom jsou robotaxíky, které by podle analytičky měly být v budoucnu velmi ziskové. A prodej nových akcií pak její firma vnímá jako způsob, jak získat zdroje, rozšířit současný počet vozů Tesla na silnicích, tím získat více dat potřebných pro autonomní řízení a celkově uspíšit cestu k robotaxíkům.

Keeney je tedy rozhodnutím Tesly potěšena a rády by viděla „co nejvíce elektromobilů na silnicích“. Přípravou na robotaxíky by pro Teslu mohly být vlastní taxi služby s běžnými řidiči, následoval by přechod na autonomní řízení. Ve výsledku by Tesla úplně změnila svůj podnikatelský model, který nyní stojí zejména na jednorázových příjmech z prodeje vozů. Tento potenciál přitom podle analytičky není zřejmě odražen v současné ceně akcií Tesly a řada analytiků s ním ve svých odhadech hodnoty nepočítá. „Tesla je příběhem inovací a proto je důležité všímat si zejména dlouhodobého výhledu“, dodala analytička.

Následující graf porovnává vývoj kapitalizace Tesly s kapitalizací Toyoty, VW, Daimleru a GM:

Tesla Toyota GM

A jak si všímá MacroMarketDaily, letos zdaleka neroste jen kapitalizace Tesly, ale i ceny akcií dalších společností zaměřujících se na elektromobily. Nejvyššího růstu si užívá Nio:

Tesla Nio


Předražené akcie porostou:
Podle 80 % finančních ředitelů firem jsou akcie předražené. Na základě svého průzkumu to tvrdí společnost Deloitte. Steve Gallucci pracuje v její severoamerické divizi a v rozhovoru pro Yahoo Finance dodal, že podobně vysoký podíl ředitelů se ale domnívá, že akciový trh dál poroste. Vedení firem je pak „obecně optimistické ohledně vývoje v příštím roce“, 60 % ředitelů čeká v roce 2021 lepší podmínky než letos.


Nejhorší noční můra Facebooku: Sarah Frierová se svou knihou „No Filter“ vyhrála cenu Financial Times a v rozhovoru pro Yahoo Finance uvedla, že právní spory a regulační tlaky jsou „největší noční můrou Facebooku“. Řekla to v souvislosti s tím, že americká Federal Trade Commission zažalovala tuto společnost za „nezákonnou monopolizaci“. Velkým problémem by podle Frierové bylo například, pokud by vše skončilo oddělením Instagramu, který je podle ní pro Facebook v mnoha ohledech důležitý.

Takové oddělení by podle jejího názoru mohlo krátkodobě přinést i řadu technických problémů, ale Facebook na druhou stranu věnuje svou pozornost zejména problémům, které má on sám. Oddělení WhatsApp či Instagramu by jim tak z dlouhodobého hlediska prospělo a to samé platí o jejich uživatelích.

Frierová zmínila, že podle jejích zdrojů panují tenze mezi šéfem Facebooku a vedením Instagramu, které se domnívalo, že když bude zvyšovat tržby a posilovat pozici na trhu, bude Facebook spokojen. Mark Zuckerberg ale úspěch Instagramu vnímal jako hrozbu pro jím založenou společnost a dával jasně najevo, že „hlavní produkt je tu Facebook“.

Budoucnost patří vodíku: Následující graf u vybraných zemí srovnává jejich cíle, co se týče budoucího počtu vozů na vodíkový pohon. Ambiciózní je v tomto ohledu zejména Japonsko a Nizozemí:

vodík Japonsko perly

Zdroj: Twitter, Statista


u nás doma...

Hodně na bydlení:
Podle následujícího grafu od Eurostatu patříme mezi evropské země s nejvyšším podílem výdajů domácností na bydlení na výdajích celkových. Ten by se u nás měl pohybovat kolem 26 %, což je podobná úroveň jako ve Francii. V zemích EU je poměr vyšší jen v Dánsku, na Slovensku a ve Finsku. Průměr EU dosahuje necelých 24 %:

bydlení podíl domácnost Nizozemsko ČR perlyDobří v matematice a přírodovědě: Centrum.cz píše, že „čeští žáci čtvrtého ročníku základních škol byli v mezinárodním srovnání v roce 2019 nadprůměrní v matematice i přírodovědě“. Zjistilo to testování TIMSS, „nejlepší byly tradičně děti v asijských zemích, v obou předmětech dosáhli nejlepších výsledků žáci v Singapuru“. „Dosáhli jsme nadprůměrných výsledků, a to jak ve srovnání se všemi účastněnými zeměmi, tak ve srovnání se vzdělávacími systémy Evropské unie," uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. V Evropě podle něj byli nejlepší žáci z Lotyšska a Litvy, severských zemí nebo Anglie.

Testování podle inspektora „opět potvrdilo, že na úspěchy žáků v Česku má velký vliv rodina. Praha nebo Zlínský kraj, kde žijí bohatší lidé, má ve srovnání s chudším Karlovarským či Ústeckým krajem zhruba dvojnásobek žáků s nejlepšími výsledky. Potvrdilo se také to, že důležitou roli ve vzdělávacím systému hraje i školka“.


Seznam a Google: Ihned.cz a další domácí média si všímají toho, že „Seznam žádá po Googlu devět miliard za zneužití dominance. Peníze chce do měsíce, jinak se obrátí na soud“. Seznam tvrdí, že škoda mu vznikla kvůli zneužíváním dominantního postavení Googlu na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

 

Čtěte více:

Akcie Airbnb uzavřely první obchodní den na více než dvojnásobku upisovací ceny
11.12.2020 8:40
Cena akcií zprostředkovatele ubytování Airbnb se na začátku prvního dn...
Rozbřesk: Česká inflace na ústupu. EU se dohodla na rozpočtu, Senát o daňové sekeře
11.12.2020 9:06
Zatímco ECB dlouhodobě řeší problém, jak stimulovat inflaci, aby se vr...
Silný růst hypoték i cen bydlení je překvapivý, shodují se bankéři ČNB
11.12.2020 9:41
Výrazný růst nově poskytovaných hypoték i cen bydlení je podle členů ...
Blatný: Vládě navrhnu v pondělí přechod do čtvrtého stupně PES
11.12.2020 11:54
Ministerstvo zdravotnictví podle ministra zdravotnictví Jana Blatného ...
Martin Kupka: Pandemie může mít i světlé stránky
11.12.2020 12:26
Jak pandemie proměnila ekonomiku a společnost? Jaké výzvy přinesla fir...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data