Dnes zveřejněné konjunkturální průzkumy přinesly smíšené výsledky. Celkově sice souhrnný indikátor důvěry v únoru mírně vzrostl o 0,4 bodu na 97,8, vývoj jeho jednotlivých složek však kontrastuje. Zatímco důvěra v podnikatelském sektoru se zvýšila o 0,5 bodu na 98, nálada mezi českými spotřebiteli se potřetí v řadě zhoršila na 96,6, což je nejnižší hodnota za posledních dvanáct měsíců.

Pokles spotřebitelské důvěry jde na vrub nárůstu podílů domácnosti, které v příštích dvanácti měsících očekávají zhoršení ekonomické situace v Česku. To může být reakce na turbulentní vývoj po nástupu Donalda Trumpa, jehož politiky přinášení zvýšenou míru nejistoty a negativní rizika pro evropskou, stejně jako tuzemskou ekonomiku. Povzbudivou zprávou je ale fakt, že domácnosti budou i v tomto roce profitovat z růstu reálných příjmů a stále nízké míry nezaměstnanosti, které by měly působit ve prospěch dalšího růstu spotřebitelské poptávky.
Důvěry podnikatelů je proti tomu na nejvyšší úrovni od dubna 2023. Lepší nálada panovala v únoru v obchodě, stavebnictví i průmyslu. Kondice tuzemského průmyslu ale zůstává i tak nedobrá – nálada je výrazně pod dlouhodobým průměrem, ostatně podobně jako v rámci šetření nákupních manažerů PMI. Problémem číslo jedna je slabá zahraniční poptávka, u které zatím nevidíme signály viditelného oživení, ale spíše podstatná negativní rizika spojená s americkými celními tarify.
Za celý letošní rok odhadujeme růst české ekonomiky o 2,1 %. Rizika našeho výhledu jsou však vcelku jednoznačně vychýlená negativním směrem.