Leden přinesl výrazný vzestup tržeb v americkém maloobchodě. Celkový růst o 5,3 procenta výrazně předčil konsensus na úrovni 1,1 pct, u očištěného růstu ve výši 6,1 pct je odstup ještě větší. Po slabých útratách zachycených klesajícími tržbami v posledních třech měsících jde tedy o rázný obrat a návrat amerického spotřebitele, tak jako ho známe.
Výrazný vzestup tržeb hlásí řada oblastí: prodeje elektroniky, nábytku či sportovního vybavení, masivně se spotřebitelé vrátili do super- a hypermarketů. Ani online obchodníci však nepřišli zkrátka a připsali si další solidní nárůst tržeb.

Meziročně je maloobchod o 7,4 procenta výš. Měsíčními objemy se už loni vrátil na trend a po slabším závěru roku nyní vystartoval nad něj. V lednu ještě pokračovala řada restriktivních opatření, ale byla postupně rušena a budoucí měsíce už by neměly být příliš ovlivněny. Důležitou vzpruhou pro výdaje bylo zřejmě upevnění důvěry v hospodářské oživení, ale jako podstatný faktor vnímáme i vyhlídky dalších peněz od vlády spolu s ovládnutím Kongresu demokraty.
Společně s čísly o maloobchodu vyšla ještě výrobní inflace. Americké PPI za leden rovněž překvapilo vysokými údaji: Meziroční růst vyskočil na 1,7 pct a v jádrovém pojetí dokonce na 2,0 procenta. Nejde tak jen o efekt dražších energií, jak by mohl naznačovat růst cen ropy. Poslední průzkumy ISM naznačily, že výrobci čelí velkým cenovým tlakům, narážejí na kapacitu a řeší protahující se subdodávky.

Dnešní čísla naznačují silný odraz spotřebitelské poptávky, ale také rostoucí cenové tlaky z nákladové strany. Když to dáme dohromady, reflační teze určitě získala na váze. Je s podivem, jak málo na data reagují americké dluhopisové výnosy, které prakticky jen přešlapují na místě. Pro akcie jde o smíšené zprávy. Na jednu stranu je důkaz oživení ekonomiky fajn, na stranu druhou mohou vyvstávat nové obavy z toho, že Fed utlumí svou podporu ekonomice dříve, než se předpokládá.
Večerní zápis z minulého jednání nám k tomu odpověď určitě nedá. Prozatím nečekáme, že by měnová politika měnila směr a centrální bankéři se podle nás budou snažit, aby obavy v ekonomice neživili. Přesto se inflace a obavy z ní stále více rýsují jako faktor, který během roku bude brzdit tržní euforii.