Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v USA: Konec roku zklamáním, trhy to však neřeší

Maloobchod v USA: Konec roku zklamáním, trhy to však neřeší

15.01.2021 15:32
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Listopad přinesl překvapivě velký propad amerického maloobchodu a negativní revizi října. Prosinec navázal ve stejném duchu a potvrdil tak, že závěr roku nebyl co do spotřebitelské poptávky příliš silný. Potvrzuje se však také to, že se investoři z takových zpráv nehroutí.

Prosincový pokles maloobchodních tržeb v USA dosáhl 0,7 procenta namísto očekávané stagnace. Tento výsledek ještě vylepšily solidní prodeje aut (+2 pct) a nárůst výdajů za pohonné hmoty (+6,6 pct), který šel hlavně na vrub vyšším cenám. Bez těchto položek vypadají tržby v maloobchodu ještě o dost hůř - vychází pokles o 2,1 pct. Také toto číslo kontrastuje s konsensem, jenž byl nastaven na -0,3 procenta. K tomu musíme přidat, že listopad po revizi vypadá ještě hůř, než před měsícem ukazovala předběžná data.

V úhrnu za celý kvartál dosáhl růst maloobchodu jen pár desetin procenta, reálně (po zohlednění nárůstu cen) pak došlo k poklesu. Vzhledem k tomu, jak protivirová opatření dopadají na služby, to vypadá, že se oživení spotřebitelské poptávky koncem roku zadrhlo, poté co za 3Q došlo k masivnímu nárůstu.

maloobchod USA flash Vlk

Ani tak na tom ale maloobchod nebyl za loňský rok až tak zle. Celkem rychle se měsíčním objemům výdajů podařilo vrátit na předkrizové úrovně. Samotný prosincový výsledek je o 2,9 procenta meziročně vyšší a objem tržeb za celý rok se vyrovnal roku 2019. To konec konců není špatný výsledek na to, co všechno se během loňského roku událo.

Z hlavních oblastí sledujeme v prosincových číslech propad prodejů elektroniky a tržeb v super/hypermarketech. Snížily se také tržby za potraviny či sportovní vybavení. Co však překvapí, je propad prodejů přes internet skoro o 6 procent. Tyto prodeje sice hodně vyrostly během roku a meziročně jsou o 19 pct výš, ale korekci během klíčového nákupního období jsme nečekali.

Kromě maloobchodu vyšel také slabší průzkum průmyslové aktivity z New Yorku, ale finanční trhy tomu nevěnují příliš pozornosti. Sentiment sice není pozitivní, ovšem jak o vypadá, data ho ovlivnila minimálně.Čtěte více:

Petr Dufek: Maloobchod v době restrikcí
07.12.2020 9:48
Maloobchod v říjnu zasáhla omezení zavedená v polovině měsíce v důsled...
Překvapivě špatný čtvrtý kvartál v americkém maloobchodu (komentář analytika)
16.12.2020 14:58
Listopad nebyl pro americký maloobchod jen o zpomalení, ale znamenal ...
Tržby britských maloobchodů loni kvůli koronaviru rekordně klesly
12.01.2021 10:11
Tržby britských maloobchodů v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid...
Tržby obchodů zrychlily v listopadu meziroční pokles na 5,3 %
13.01.2021 9:44
Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy klesly v listopadu mezi...

Váš názor
  •  
    15.01.2021 15:54

    Trhy to neresi, protoze tiskarna na penize porad jede :)
    sleeper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y