Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína jako benevolentní věřitel? Jen mýtus

Čína jako benevolentní věřitel? Jen mýtus

10.05.2021 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pouhým mýtem, že Čína je benevolentním věřitelem, který napomáhá rozvoji jiných zemí. Na Bloomberg Markets to uvedla Anna Gelpern z Georgetown Univerzity. Tato profesorka právních věd se totiž věnovala úvěrovým smlouvám, které uzavřela Čína s některými zeměmi, kterým poskytla finance. A podle profesorky jsou podmínky v těchto smlouvách „agresivnější“ než u jiných bilaterálních smluv a také přísnější než „většina komerčních kontraktů“.

Gelpern tvrdila, že Čína má ve svých úvěrových smlouvách mimo jiné závazky dlužících zemí, že případná restrukturalizace dluhů se nebude řídit takzvaným Pařížským klubem. V něm sedí zástupci hlavních věřitelských zemí a rozhodují o tom, jak postupovat v případě problémů se splácením půjček tak, aby bylo dosaženo společného a udržitelného řešení. Bývalý ministr financí americké vlády Lawrence H. Summers k tomu dodal, že výzkum profesorky ukazuje, že Čína nepostupuje férovým způsobem vůči dalším věřitelským zemím.

Summers řekl, že není možné, aby fungoval systém, kdy jeden věřitel půjčil nějaké zemi, která zoufale potřebuje peníze, s tím, že jeho pohledávka nemůže být restrukturalizována. Výzkum profesorky by mohl být základem jednání, které by stávající praktiky změnilo. O podmínkách restrukturalizace přitom podle ekonoma není dobré přemýšlet až ve chvíli, kdy je na spadnutí, ale mnohem dříve. Celá mezinárodní komunita by pak měla na tomto poli provést hlubokou sebereflexi.

Gelpern hovořila o tom, že Čína v oblasti půjček jiným zemím postupuje z pozice síly. A profesorka dodala, že její projekt, v rámci kterého se těmto půjčkám věnovala, jí jasně ukázal, že je třeba se věnovat celým smlouvám a nejen jejich shrnutí. Summers navázal s tím, že Čína je agresivnější ohledně toho, jak budou její půjčky spláceny, a to jí umožňuje půjčovat za nižší sazby. „Na počátku to tak vše vypadá dobře, když se ale věci zvrtnou, dostane se do nepříjemné situace dlužník a v podivné situaci se nachází i Čína vůči jiným věřitelům.“

Hodně půjček Čína poskytuje v rámci projektu Nové hedvábné stezky. Ten podle ekonoma představuje částečný úspěch. Čína se v jeho rámci někdy chová velkoryse, získává také přístup ke komoditám, které pro ni mají strategický význam. Využívá rovněž nadměrné kapacity svého stavebního sektoru. Celkově se ale ukazuje, jak je těžké půjčovat někomu, kdo je geograficky velmi vzdálený a stojí na počátku svého ekonomického rozvoje. Podle ekonoma se tak bude ukazovat, že i pro Čínu půjde jen o částečný úspěch.

Čína se podle Summerse snaží zvýšit svůj globální vliv nejen půjčkami, ale i technologiemi, podporou domácích firem a jejich expanze do zahraničí. A je nutné uznat to, že Čína je zemí, která během relativně krátké doby dosáhla sama významného rozvoje.

Zdroj: Bloomberg Markets 
 

Čtěte více:

Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
12.04.2021 11:13
Rekordní pokutu 18 miliard jüanů, v přepočtu 60 mld. Kč, udělil čínsk...
Komoditní otázka
14.04.2021 16:56
Naše domácí stavebniny mohly nedávno překvapit své zákazníky tím, že s...
Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
16.04.2021 8:21
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o rekordních 18...
Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky
23.04.2021 6:06
Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna ne...

Váš názor
 • Souhlas se cšemi dole
  11.05.2021 16:29

  Článek je supernesmyslný. Jestli někdo vymyslí svět, kde se bude půjčovat, aby se to krásně restrukturalizovalo, když se dlužníkovi nehodí splácet, tak ten svět nebude fungovat. Protože to bude znamenat, že smluovy a dohody neznamenají vůbec nic. Že Čína půjčky používá ke zvýšení vlivu a k opatření potřebných surovin, to se ví a je to výběr každého státu, zda na to přistoupí. Pokud zemi vláda a aparát prodá, je to špatně. Ale s platností smlouvy to nemá nic společného.
  Bo
 •  
  10.05.2021 8:51

  aniž bych byl kovaný ekonom, z toho článku není cítit čistá odbornost, spíše opět trendy dnešní doby, politikaření a dojmolgie ... stačí mi tato část odstavce ..... "zemi, která zoufale potřebuje peníze, s tím, že jeho pohledávka nemůže být restrukturalizována.".... takovým způsobem nemůže přemýšlet majitel banky ale šílenec, kterých začíná být zřejmě plná i redakce Patrie, pokud je ten článek z vaší dílny, jak píšete, a vydáváte v kontextu celého článku za svů názor. Pokud přetiskujete články Sorošovy politický neziskovky, tak ještě chápu, že nabízíte čtenářům jen jiný názor, ale toto?
  keksa
  •  
   10.05.2021 9:22

   Také to tak čtu mezi řádky. A závěr toho textu mezi řádky zní, že Čína není blbá, jak by americký ministr obchodu rád :)
   Ullsperger
 • No a co
  10.05.2021 7:34

  Když bance ručim za úvěr vlatním barákem a při nesplácení mi ten bará zabaví, tak banka nejedná z pozice síly? Nebo naši exekutoři ti jednají z jaké pozice? Už jste viděli exekutora jak jde dlužníka poprosit aby laskavě začal splácet? Jděte s těmahle kecama do pr.ele. Kdo si pujčuje, má čist smlouvy a splácet, at jednotlivec nebo stát. Nesvádějte následky na věřitele.
  Vilém
  • Re: No a co
   10.05.2021 8:12

   Banka nejedná z pozice síly, nýbrž z pozice platnosti smluv. Nikdo nenutil dlužníka uzavírat úvěrovou smlouvu, to zaprvé. Zadruhé: jako jsou neschopné a podvodní a slabí dlužníci v soukromém sektoru, jsou takoví i mezi státy. Čína prostřednictvím půjček ovládá Maďarsko, Černou Horu, Řecko ... . Ta však zcela jistě nejde o hloupost. I tak malé státy jistě mají vzdělné právníky a ekonomy. Jde čistě o peníze těch úředníků, za než prodají i vlastní stát.
   Pracovitý Prosecký
   •  
    10.05.2021 8:28

    Čína nejedná v rámci platnosti svých mluv? K čemu se kdo zavázal to musí splnit.
    Vilém
    • Jedná úplně stejně jako exekutor
     10.05.2021 9:46

     Čína jedná úplně stejně jako exekutor. Něco jiného ale je, když mobilizuje armádu Lucembursko nebo když ji mobilizuje Rusko, ačkoliv jde formálně stále o tentýž akt.
     Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst
8:56Dnes bude zasedat ČNB, Fed bude s navyšováním sazeb trpělivý a futures se zelenají  
8:37Loni na světě přibylo přes pět milionů dolarových milionářů. Pandemický rok prohloubil rozdíly, naznačuje studie
8:21Fed nehodlá spěchat se zvyšováním úroků jen kvůli obavám z inflace, prohlásil Powell
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00IHS Markit Ltd (05/21 Q2, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m