Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína jako benevolentní věřitel? Jen mýtus

Čína jako benevolentní věřitel? Jen mýtus

10.05.2021 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pouhým mýtem, že Čína je benevolentním věřitelem, který napomáhá rozvoji jiných zemí. Na Bloomberg Markets to uvedla Anna Gelpern z Georgetown Univerzity. Tato profesorka právních věd se totiž věnovala úvěrovým smlouvám, které uzavřela Čína s některými zeměmi, kterým poskytla finance. A podle profesorky jsou podmínky v těchto smlouvách „agresivnější“ než u jiných bilaterálních smluv a také přísnější než „většina komerčních kontraktů“.

Gelpern tvrdila, že Čína má ve svých úvěrových smlouvách mimo jiné závazky dlužících zemí, že případná restrukturalizace dluhů se nebude řídit takzvaným Pařížským klubem. V něm sedí zástupci hlavních věřitelských zemí a rozhodují o tom, jak postupovat v případě problémů se splácením půjček tak, aby bylo dosaženo společného a udržitelného řešení. Bývalý ministr financí americké vlády Lawrence H. Summers k tomu dodal, že výzkum profesorky ukazuje, že Čína nepostupuje férovým způsobem vůči dalším věřitelským zemím.

Summers řekl, že není možné, aby fungoval systém, kdy jeden věřitel půjčil nějaké zemi, která zoufale potřebuje peníze, s tím, že jeho pohledávka nemůže být restrukturalizována. Výzkum profesorky by mohl být základem jednání, které by stávající praktiky změnilo. O podmínkách restrukturalizace přitom podle ekonoma není dobré přemýšlet až ve chvíli, kdy je na spadnutí, ale mnohem dříve. Celá mezinárodní komunita by pak měla na tomto poli provést hlubokou sebereflexi.

Gelpern hovořila o tom, že Čína v oblasti půjček jiným zemím postupuje z pozice síly. A profesorka dodala, že její projekt, v rámci kterého se těmto půjčkám věnovala, jí jasně ukázal, že je třeba se věnovat celým smlouvám a nejen jejich shrnutí. Summers navázal s tím, že Čína je agresivnější ohledně toho, jak budou její půjčky spláceny, a to jí umožňuje půjčovat za nižší sazby. „Na počátku to tak vše vypadá dobře, když se ale věci zvrtnou, dostane se do nepříjemné situace dlužník a v podivné situaci se nachází i Čína vůči jiným věřitelům.“

Hodně půjček Čína poskytuje v rámci projektu Nové hedvábné stezky. Ten podle ekonoma představuje částečný úspěch. Čína se v jeho rámci někdy chová velkoryse, získává také přístup ke komoditám, které pro ni mají strategický význam. Využívá rovněž nadměrné kapacity svého stavebního sektoru. Celkově se ale ukazuje, jak je těžké půjčovat někomu, kdo je geograficky velmi vzdálený a stojí na počátku svého ekonomického rozvoje. Podle ekonoma se tak bude ukazovat, že i pro Čínu půjde jen o částečný úspěch.

Čína se podle Summerse snaží zvýšit svůj globální vliv nejen půjčkami, ale i technologiemi, podporou domácích firem a jejich expanze do zahraničí. A je nutné uznat to, že Čína je zemí, která během relativně krátké doby dosáhla sama významného rozvoje.

Zdroj: Bloomberg Markets



 
 

Čtěte více:

Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
12.04.2021 11:13
Rekordní pokutu 18 miliard jüanů, v přepočtu 60 mld. Kč, udělil čínsk...
Komoditní otázka
14.04.2021 16:56
Naše domácí stavebniny mohly nedávno překvapit své zákazníky tím, že s...
Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
16.04.2021 8:21
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o rekordních 18...
Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky
23.04.2021 6:06
Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna ne...

Váš názor
  • Souhlas se cšemi dole
    11.05.2021 16:29

    Článek je supernesmyslný. Jestli někdo vymyslí svět, kde se bude půjčovat, aby se to krásně restrukturalizovalo, když se dlužníkovi nehodí splácet, tak ten svět nebude fungovat. Protože to bude znamenat, že smluovy a dohody neznamenají vůbec nic. Že Čína půjčky používá ke zvýšení vlivu a k opatření potřebných surovin, to se ví a je to výběr každého státu, zda na to přistoupí. Pokud zemi vláda a aparát prodá, je to špatně. Ale s platností smlouvy to nemá nic společného.
    Bo
  •  
    10.05.2021 8:51

    aniž bych byl kovaný ekonom, z toho článku není cítit čistá odbornost, spíše opět trendy dnešní doby, politikaření a dojmolgie ... stačí mi tato část odstavce ..... "zemi, která zoufale potřebuje peníze, s tím, že jeho pohledávka nemůže být restrukturalizována.".... takovým způsobem nemůže přemýšlet majitel banky ale šílenec, kterých začíná být zřejmě plná i redakce Patrie, pokud je ten článek z vaší dílny, jak píšete, a vydáváte v kontextu celého článku za svů názor. Pokud přetiskujete články Sorošovy politický neziskovky, tak ještě chápu, že nabízíte čtenářům jen jiný názor, ale toto?
    keksa
    •  
      10.05.2021 9:22

      Také to tak čtu mezi řádky. A závěr toho textu mezi řádky zní, že Čína není blbá, jak by americký ministr obchodu rád :)
      Ullsperger
  • No a co
    10.05.2021 7:34

    Když bance ručim za úvěr vlatním barákem a při nesplácení mi ten bará zabaví, tak banka nejedná z pozice síly? Nebo naši exekutoři ti jednají z jaké pozice? Už jste viděli exekutora jak jde dlužníka poprosit aby laskavě začal splácet? Jděte s těmahle kecama do pr.ele. Kdo si pujčuje, má čist smlouvy a splácet, at jednotlivec nebo stát. Nesvádějte následky na věřitele.
    Vilém
    • Re: No a co
      10.05.2021 8:12

      Banka nejedná z pozice síly, nýbrž z pozice platnosti smluv. Nikdo nenutil dlužníka uzavírat úvěrovou smlouvu, to zaprvé. Zadruhé: jako jsou neschopné a podvodní a slabí dlužníci v soukromém sektoru, jsou takoví i mezi státy. Čína prostřednictvím půjček ovládá Maďarsko, Černou Horu, Řecko ... . Ta však zcela jistě nejde o hloupost. I tak malé státy jistě mají vzdělné právníky a ekonomy. Jde čistě o peníze těch úředníků, za než prodají i vlastní stát.
      Pracovitý Prosecký
      •  
        10.05.2021 8:28

        Čína nejedná v rámci platnosti svých mluv? K čemu se kdo zavázal to musí splnit.
        Vilém
        • Jedná úplně stejně jako exekutor
          10.05.2021 9:46

          Čína jedná úplně stejně jako exekutor. Něco jiného ale je, když mobilizuje armádu Lucembursko nebo když ji mobilizuje Rusko, ačkoliv jde formálně stále o tentýž akt.
          Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení