Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky

Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky

23.04.2021 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna nezaznamenala další vlnu, což silně podporuje její rychlé hospodářské oživení. Čínské hospodářské oživení by se mohlo stát vzorem i pro další velké světové ekonomiky. Jak vidí druhé čtvrtletí na čínském akciovém a dluhopisovém trhu portfolio manažeři Fidelity International?

Vzhledem k nízkému vlivu srovnávací základny dosáhl meziroční nárůst čínského HDP ve stálých cenách v 1. čtvrtletí roku 2021 desetiletého rekordního maxima. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 dělal složený růst přibližně 5 procent, což je opravdu blízko k předpandemickému tempu růstu. Z hlediska odvětví zaznamenává výroba nadále rychlejší oživení než odvětví služeb; pokud se na to díváme z pohledu velikosti, obnova růstu malých společností zaostává za obnovou velkých podniků.

Pokud jde o druhé čtvrtletí, vliv srovnávací základny výrazně zeslábne, nelze jej ale opomenout. Očekává se tedy, že si Čína udrží vysoké meziroční tempo ekonomického růstu. Tempo hospodářského oživení ve druhém a v následujících čtvrtletích bude více záviset na oživení sektoru služeb. Podle údajů o vnitrostátním cestovním ruchu se během svátku Čching Ming na začátku dubna počet cestujících a hotelových rezervací podstatně zvýšil ve srovnání s předchozími svátky, což odráží i to, že odložená poptávka po spotřebě může způsobit následné skokové oživení. Udržitelnější hospodářský růst však stále závisí na oživení příjmů. Za zmínku stojí rozdíly v tom, jak probíhá oživení v podnicích různých velikostí a z různých odvětví, a jak to ovlivní zaměstnanost a příjmy obyvatel.

Čínské akcie

„U čínských „A shares“ došlo po oslavě čínského nového roku na trhu k výrazné korekci a investiční trend se výrazně změnil," říká Lynda Čou, portfolio manažerka u Fidelity International. "Vzhledem k tomu, že oživení probíhá podle očekávání, trh předpokládá normalizaci měnové politiky a utažení likvidních marží. Celkově je sentiment trhu stále křehký, protože má tendenci reagovat na pozitivní zprávy pomalu a na negativní zprávy rychle. Akcie s vysokým oceněním a předchozí silnou výkonností zaznamenaly významné korekce. Naproti tomu cyklické akcie těžily z rychlého zlepšení obchodní výkonnosti a budou překonávat výkonnost trhu," komentuje Čou.

"Do budoucna lze na akciovém trhu v prostředí rostoucích inflačních očekávání předpokládat turbulence. Zavádění vakcín, hospodářské oživení a politika zůstávají mezi třemi motory trhu," domnívá se portfolio manažerka. "Až likviditou vyšroubované valuace pominou, bylo by strategické zaměřit se na periodické a strukturální příležitosti u konkrétních akcií. Kontinuita podnikání může být klíčovým faktorem při výběru akcií bottom-up a investoři by se po korekci ocenění měli speciálně zaměřit na podobné, vysoce kvalitní společnosti. Pokud jde o odvětví, jsem optimistická ohledně cyklických odvětví, která jsou podpořená solidními výkony firem, dále u sektoru spotřeby se stabilním výkonem firem, u importu substitučních materiálů a u průmyslového odvětví, která bude těžit z centralizovanějšího trhu.“

Čínské dluhopisy

"Pokud jde o dluhopisy, výnosová křivka čínských vládních dluhopisů zůstala meziročně stabilní, na rozdíl od prudkého růstu sazeb amerických vládních dluhopisů. To lze připsat postupnému omezování stimulů čínské měnové politiky, které nastalo po druhém čtvrtletí roku 2020. Desetiletá sazba státních dluhopisů vzrostla od dubna 2020 přibližně o 60 bazických bodů," komentuje vývoj u dluhopisů Alvin Čcheng, portfolio manažer Fidelity International. 

"Většina očekávání ohledně hospodářského oživení je do dluhopisového trhu již skutečně promítnuta. Ve druhém čtvrtletí 2021 stále předpokládáme tržní konsenzus ohledně postupného oživování ekonomiky. Klíčovými proměnnými bude růst PPI a jeho následný dopad na CPI, na pozadí současného globálního oživení," pokračuje Čcheng. "V současné době je tržní konsenzus ohledně letošního CPI stále nízký. Pokud se CPI zvýší nad očekávání, může se centrální banka zaměřit na risk-off politiku, která omezí likviditu trhu a posune výnosy státních dluhopisů nahoru," doplňuje portfolio manažer.

"Pokud jde o úvěrové dluhopisy, ochota k tržnímu riziku je relativně nízká, protože na konci roku 2020 se objevila řada případů nesplacených dluhopisů lokálních státních podniků (SOE). Zjistili jsme, že některé firmy, které selhaly, mají i nadále potíže s refinancováním a ocenění dluhopisů SOE a investičních dluhopisů městské výstavby v těchto oblastech nadále rostou," dále Čcheng. "Věříme, že dlouhodobá politika centrální vlády stále směřuje k optimalizaci tržního mechanismu, který pomůže vyřešit rizika související se zadlužením. Proto budeme při investicích do úvěrových dluhopisů stále brát v úvahu komplexní rizika regionu, strategický význam dluhopisů státem vlastněných firem a investičních dluhopisů městské výstavby,“ uzavírá Čcheng.

Zdroj: Fidelity International

 

Čtěte více:

Výhled Fidelity: Vyšší regulace v USA, nižší zadlužení v Evropě a růst v Číně
31.03.2021 6:00
Regionální rozdíly budou růst nejen s tím, jak bude postupovat vakcina...
Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
12.04.2021 11:13
Rekordní pokutu 18 miliard jüanů, v přepočtu 60 mld. Kč, udělil čínsk...
Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána
12.04.2021 17:06
Akcie Alibaby byly od října loňského roku pod neustálým tlakem kvůli n...
Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
16.04.2021 8:21
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o rekordních 18...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2021
17:54Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie  
17:49Jiná úroveň řešení
16:03BioNTech se dostal meziročně ze ztráty do zisku 1,1 miliardy eur
16:02Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
15:34Hackeři zaútočili na největšího amerického provozovatele ropných potrubí. Rafinerie objednávají tankery
14:21Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o výplatě úrokových výnosů CZ0002006000 a úrokových sazbách CZ0002005275
14:06Od Baidu po Xiaomi. Čínští tech giganti investují do elektromobilů
13:45Týdenní výhled: Inflační reporty v centru pozornosti, Fed bude ujišťovat o pokračování podpory  
12:45Martin Cakl k zítřejším výsledkům ČEZ: Jednorázové vlivy se nebudou opakovat, upravená EBITDA by ale mohla být vyšší  
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Vnitřní informace
11:48Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Komerční banky za 1Q21  
11:45Komodity dále rostou, úvod týdne je pro akcie smíšený  
11:35Kashkari: Nulové sympatie pro Wall Street, rozhodující je trh práce
11:26Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše od března 2018. A jejich očekávání na rekordu
10:48Zájem o bezpilotní letouny roste a my patříme ke světové špičce, říká šéf Primoco UAV před posledním týdnem úpisu akcií na pražské burze
10:24Petr Dufek: Situace ve službách se stabilizuje. Část cestovního ruchu se odráží ode dna
10:23Rozvolnění: Které služby, obchody a aktivity se dnes otevírají?
9:38Rozbřesk: Německo zrychluje vakcinaci, další plus pro euro
8:55Tržby v sektoru polovodičů letos zrychlí o osminu a překonají půl bilionu dolarů, předpovídá IDC
8:51Česko otevírá maloobchod, cena ropy roste a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)