Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět má najednou přijatelnou alternativu k americkým dluhopisům. Táhnou japonské a německé papíry s pevným výnosem

Svět má najednou přijatelnou alternativu k americkým dluhopisům. Táhnou japonské a německé papíry s pevným výnosem

08.04.2025 15:54
Autor: Jaroslav Máca, Patria Finance

V první honbě za bezpečnými investičními přístavy po mnoha letech čelí americké státní dluhopisy vážné konkurenci jako cíl globálních fondů.

Výnosy referenčních desetiletých státních dluhopisů se letos propadly o zhruba 40 bazických bodů a v pondělí je na krátkou dobu stlačila pod 4 % přívalová vlna cel prezidenta Donalda Trumpa, která podle ekonomů zvyšuje riziko recese.

Naproti tomu srovnatelné sazby v Evropě i Japonsku vzrostly. V Německu desetiletý dluhopis na úrovni 2,61 % odráží vyhlídky na záplavu emisí dluhopisů, protože vláda zvyšuje výdaje na obranu. Mezitím sazba desetiletých japonských dluhopisů po letech strávených kolem nuly prudce vzrostla a nyní se pohybuje kolem 1,25 %, protože investoři se připravují na zpřísnění tamní měnové politiky.

I když jsou oba výnosy stále výrazně nižší než výnosy US Treasuries, jsou na úrovních, které je činí atraktivnějšími než státní dluhopisy pro evropské a japonské investory, kteří se při nákupu amerických cenných papírů zajišťují proti dolarové expozici. To by mohlo investory přimět k přesunu alokací na jejich domácí trhy, kde se politické vyhlídky zdají být stabilnější.

ff

„Myšlenka, že různé politiky administrativy by mohly oslabit zahraniční poptávku po státních dluhopisech, získává na aktuálnosti,“ uvedl Matthew Raskin, vedoucí oddělení výzkumu amerických sazeb v Deutsche Bank AG.
To vše dohromady vytváří svět, kde americká výjimečnost již není dominantním tématem, což může mít dlouhodobé důsledky: Deutsche Bank varuje před „krizí důvěry“ v dolar, zatímco UBS Group AG v tom vidí zásah do postavení eura jako světové rezervní měny.

Jistě, dokud k takové změně nedojde, je na místě zdravá dávka skepse. V polovině roku 2023 vypadaly dluhopisy podobně atraktivně, jenže agresivní výprodej státních dluhopisů poslal desetileté americké výnosy na 5 % a snížil výnosovou výhodu Evropy. Pokud cla znovu zažehnou inflaci, mohlo by to americké výnosy opět posunout výše.

Skutečnost, že se o takové změně toků vůbec diskutuje, však ukazuje, že investoři se připravují na to, že Evropa bude hrát větší roli na globálních trzích, protože se zostřuje konkurence o kapitál. To by mohlo vést k větší zranitelnosti amerického trhu státních dluhopisů, který se v posledních letech ocitl v situaci, kdy byl náchylný ke stávkám kupujících v důsledku obav z nárůstu nabídky.

Jeden z prvních testů přijde v úterý, kdy má americká vláda prodat tříleté cenné papíry v hodnotě 58 miliard USD, po nichž budou později v tomto týdnu následovat desetileté a třicetileté splatnosti.

Nedávné cenové pohyby zatím představují pro investory paradox - investoři se vrhli na státní dluhopisy jako na útočiště ve zmatcích způsobených obchodní válkou, což zvýšilo jejich ceny a přineslo zisky stávajícím držitelům. Protože se však výnosy pohybují v opačném směru než cena, stávají se dluhopisy méně atraktivní pro nové kupce, kterým se nyní nabízí nižší výnosy.

Rozpočtový deficit Spojených států byl tradičně částečně financován vlnou kapitálu z celého světa, který hledal expozici vůči Treasuries. Celkově zahraniční vlastnictví amerických státních dluhopisů představuje zhruba třetinu trhu, zatímco zahraniční sektor byl v loňském roce největším zdrojem poptávky po amerických dluhopisech, jak vyplývá z analýzy údajů o toku finančních prostředků provedené společností Barclays Plc. To se projevilo čistými nákupy ve výši 910 miliard USD, z čehož přibližně polovina připadala na státní dluhopisy, uvedly.

Zásadní je, že podle údajů americké vlády má naprostá většina zahraničních státních dluhopisů delší splatnost.

To znamená, že když se zahraniční poptávka rozptýlí, může to vést ke strmější výnosové křivce v USA, uvedl Ales Koutny, vedoucí oddělení mezinárodních sazeb ve společnosti Vanguard, což znamená, že dlouhodobé sazby rostou oproti krátkodobým.

ww

První náznak toho, jak se investoři orientují v globálních změnách výnosů, může přijít během několika dní. V Japonsku právě začal nový fiskální rok, což je doba, kdy tamní firmy obvykle revidují své alokační strategie. Japonsko je klíčovým hráčem na světových dluhopisových trzích díky desetiletí trvající politice velmi nízkých sazeb japonské centrální banky, která poslala investory do širšího světa hledat výnosy.

„Může dojít k přesunu prostředků japonských investorů, protože výnosy v Evropě jsou atraktivnější,“ řekl Hideo Šimomura, senior portfolio manažer ve společnosti Fivestar Asset Management Co. v Tokiu. „Myslím, že tímto směrem se budou japonští investoři obecně ubírat.“

Německo zahájilo tuto změnu na začátku března, kdy oznámilo plány na uvolnění stovek miliard eur na obranu a infrastrukturu. Výnosy dluhopisů prudce vzrostly, protože investoři počítali se záplavou emisí dluhopisů, které mají tyto výdaje zaplatit.

Evropská unie je díky velkému objemu přebytečných úspor největším zahraničním držitelem amerického veřejného dluhu a hraje také významnou roli ve financování amerických podniků. Pokud evropské země významně zvýší investice, mohou tyto úspory zůstat doma.

Mezitím se zdá, že politika USA pod vedením Trumpa je méně stabilní, což může snížit atraktivitu státních dluhopisů. Kromě obchodní války Trump rozvrátil domácí politiku tím, že podnikl snahu o dramatické zmenšení federální vlády, a znepřátelil si dlouholeté spojence tím, že vyjádřil přání získat Panamský průplav, Grónsko a Kanadu.

„Mezinárodní trh se opravdu škrábe na hlavě, jaké principy se prosazují a jak to ovlivňuje jistotu očekávaných výnosů v budoucnu,“ řekl Mark Howard, senior multistrategy analytik BNP Paribas.

V každém případě se stále více investorů a stratégů připravuje na růst evropských sazeb. Howard očekává „postupný návrat k nacionalističtějšímu investičnímu procesu“ a věří, že „vyšší výnosy v Evropě a Japonsku tyto nacionalistické impulsy uspokojí“.

„Pokud v dlouhodobém horizontu vstupujeme do fáze další deglobalizace, může to být faktor, který ovlivní rovnováhu nabídky a poptávky po státních dluhopisech s delší splatností,“ řekl Chitrang Purani, portfolio manažer společnosti Capital Group Inc.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Kapitál může proudit ze Spojených států. Co bude s dolarem?
08.04.2025 11:07
Bill Campbell z investiční společnosti DoubleLine na Bloombergu připom...
Budou od nás muset kupovat energii, říká Trump o podmínkách možného snížení celní zátěže pro EU
08.04.2025 8:52
Prodej energie Evropské unii bude klíčovým tématem, na které se zaměří...
Rozbřesk: Jak vidí svět hlavní “ideolog” americké obchodní politiky Peter Navarro?
08.04.2025 9:09
Včera jsme dostali ochutnávku volatility, která v nejbližších dnech bu...
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta, přibylo volných míst
08.04.2025 10:15
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta z únorových 4,4...
Německý export by kvůli clům mohl klesnout až o 15 procent, řekl ministr financí
08.04.2025 11:39
Německý export by mohl klesnout až o 15 procent, pokud zůstanou cla uv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.07.2025
6:08Kdy se začne evropským akciím dařit? Firmy trápí cla a slabý dolar  
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data