Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jen ne Teslu...

Jen ne Teslu...

27.04.2021 19:12

Mezi výrazné a známé Tesla-býky patří třeba ARK Investment. Ta mimo jiné tvrdí, že hodnota Tesly bude nemalou měrou nakopnuta tím, že se pustí do pojišťovnictví. Na kterém bude díky přístupu k ohromnému objemu dat sbíraných jejími vozy nemalou měrou profitovat. Investor Christopher Bloomstran tuto tezi důkladně rozebírá s tím, že jde o nesmysl. To vše jako úvod k Morningstar a jejím doporučením tří neteslovských elektromobilních akcií.

1. Tesla jako pojišťovna. Někdy nalezneme i hodně vysoké odhady hodnoty Tesly a jejích akcií a k nim se jejich autoři často dopracují tím, že uvažují o řadě dalších neelektromobilních aktivit, kterým se firma bude údajně věnovat. Nabízí se samozřejmě širší energetika a skladování energie, hovoří se ale i o výhodě firmy v autonomním řízení a trhu autotaxíků. A jak jsem zmínil, někdo také uvažuje o pojišťovně.

Podobné vize mají společné to, že stojí na faktické, či předpokládané konkurenční výhodě Tesly s tím, že bude monetizována nějakým více méně novátorským způsobem. Proč ne. Jak ale ukazuje právě příklad s onou pojišťovnou, jedna věc jsou nápady, druhá je jejich realističnost, respektive odhad jejich potenciální hodnoty. Investor Christopher Bloomstran rozebírá podle něj nereálnou pojišťovací tezi a její údajné mnohamiliardovou hodnotu na svém twitterovém účtu do detailu. Pokud bych se měl pokusit shrnout jeho argumenty, tak jde o následující:

ARK pracuje s velmi optimistickými předpoklady ohledně množství pojištěných vozů a zejména marží (relativně k současnému standardu). A (možná hlavně) nepočítá s tím, že rozjetí pojišťovny by vyžadovalo další miliardy vlastního kapitálu Tesly, který by kryl tento (těžce regulovaný) byznys. Podle investora je navíc z analýzy ARKu zřejmé, že nechápe, že většina zisků pojišťoven je generována z investičních příjmů, které generují spravovaná aktiva.

Výhodou Tesly by zde podle ARKu měly být její data z vozů, která by měla umožnit větší efektivitu pojištění. Ale investor naopak tvrdí, že vozy Tesly jsou kvůli jejím vyspělým technologiím hodně drahé na opravy a pojišťovny tak naopak nejsou moc ochotny je pojistit. A i pokud by se Tesle podařilo přes všechno dosáhnout výjimečné ziskovosti na pojistných smlouvách, podle pana Bloomstrana zasáhne po čase regulátor.

2. Hlavně ne Teslu: Přístup k analýze od ARK Investment nemám a nejsem ani expert na pojišťovny*, takže zde nehodlám zafungovat jako soudce toho, „kdo má pravdu“ (pokud se slovo pravda dá v takových situacích vůbec používat). Každopádně před časem známý autoanalytik Adam Jonas z Morgan Stanley hovořil o tom, že někteří jeho klienti chtějí investovat do elektromobility, ale odmítají kupovat Teslu, protože je podle nich předražená*. Výše uvedené možná ukazuje, jak se k oné údajné předraženosti dospělo. Či jak někdo naopak nechápe, že tam ta hodnota někde je (opět diskuse typu ARK vs. pan Bloomstran, která má v případě Tesly hodně verzí).

V duchu „ano, ale hlavně ne Teslu“ nyní píše Morningstar o třech akciích, které dávají expozici na elektromobilitu. Dvě z nich jsou Nissan a BMW. Což je jedna z velkého počtu variací na téma zda, kdy a popřípadě která z tradičních automobilek uspěje v tahu na elektromobilitu. Následující graf ukazuje ohlášené plánované investice do této oblasti. Zdaleka nejvyšší jsou u VW, jako sázka na elektromobilitu bývá zmiňováno i GM...

1

Zdroj: Youtube, Yahoo Finance

Jako třetí neteslovskou EV akcii uvádí Morningstar výrobce automobilových dílů BorgWarner. O něm příště.

*Zábavné u Tesly je, že predikce její budoucnosti by snad vyžadovaly být expertem na všechno.

 

Čtěte více:

Stále zelenější centrální banky
27.04.2021 14:19
Téměř všude, kam se dnes člověk podívá (v redakcích, korporátních proh...
Pokud si myslíte, že jste mě pochopili... a zdroje jsou
26.04.2021 18:04
Vím, že si myslíte, že chápete, co si myslíte, že jsem řekl. Nejsem si...
Kudy na burzu? A kdy by na ni měla firma vstoupit?
27.04.2021 6:25
Dveře na burzu se v poslední době netrhnou a na veřejný parket vstupuj...
Komentář: Ziskovost Tesly zachraňují emisní kredity a bitcoin
27.04.2021 10:04
Tržby amerického výrobce elektromobilů Tesla vyskočily v prvním čtvrtl...

Váš názor
 • Dík za zajímavý pohled
  27.04.2021 19:19

  a ano, ten chlapec je takový všudybyl a všeználek a investoři ho žerou, jsem na to sám zvedavý a nekoupil bych si ani jeden kousek papírku té jeho firmy, o autu ani nemluvě... No a ale ta věc s tou eletromobilitou, to jsem zvedav, co z toho bude, vnucené EURO 7 atd
  Bo
  • Re: Dík za zajímavý pohled
   28.04.2021 0:27

   Jak by vám nejeden řekl, tak Elon Musk je genius prostě. Dokonce se říká, že umí dát šach mat pouze pěšcem a Chucku Norrisovi dokázal vysvětlit teorii relativity na kuřecím pařátu a banánu. A teď vážně. Nejsem sám, kdo si po těch letech myslí, že Tesla je jenom jeden velký podvod. Takový Enron.
   Ten, který tančí s papoušky
   • Připomeňme si Enron
    28.04.2021 1:42

    wiki: Enron Corporation byla americká energetická společnost, se sídlem v městě Houston, Texas, USA. Před vyhlášením bankrotu v lednu 2002 zaměstnávala přes 22 tisíc zaměstnanců a byla jednou z vedoucích světových společností, podnikajících v oblasti dodávek elektřiny, zemního plynu a komunikací. ... Od roku 1987 v Enronu začal pracovat Jeffrey Skilling jako konzultant v oblasti trhu se zemním plynem. Jeho postoje a vize ohledně toho (GENIUS!!!), jak by měl Enron transformovat svůj způsob obchodu s energiemi a ostatními komoditami, na Kennetha Laye dělal dojem, takže v hierarchii společnosti povyšoval až se v únoru 2001 stal výkonným ředitelem (Lay si zachoval status vlastníka společnosti). Skilling záhy v Enronu zavedl několik podstatných změn. Například, upřednostňoval tzv. forward market („dopředný obchod“), počítající s budoucími dodávkami energie a služeb, které měl Enron teprve v budoucnu dodat; a typ účetnictví, zvané mark-to-market, které umožňovalo zaznamenávat předpokládaný budoucí zisk z podepsaných smluv a uskutečněných podniků v okamžiku podepsání smlouvy.
    Ten, který tančí s papoušky
    • Re: Připomeňme si Enron
     28.04.2021 2:22

     Kde já už tenhle graf jenom viděl? Akorát ten vocas tomu chybí. https://i.pinimg.com/564x/de/73/42/de73422029356bb49857f2e2675582d1.jpg
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      28.04.2021 8:51

      musis vydrzet, dva roky a i vocas bude ;-)
      BorisHead
      • No si myslím
       28.04.2021 10:23

       Teď se řeší, že si jako výsledky Tesly vylepšuje prodejem BTC a to s tvrzením, že on si žádné vlastní BTC neprodal, že jenom chtěl na tom prodeji dokázat, že to má likviditu. Hahahaha. To jsou prostě jenom špičky ledovce. Co SpaceX? Jak je možné, že za celé ty roky vlastně nikdo neví, kolik přesně ty starty prskavek stojí? Jo jasně! Ono se to vlastně nedá takhle počítat, já zapomněl.
       Ten, který tančí s papoušky
     •  
      28.04.2021 8:50

      Malinko od věci ale možná je třeba zmínit i draka v Německu Wirecard...
      karel777
      • Wirecard
       28.04.2021 10:10

       Každá vražda potřebuje reklamu, jak praví klasik. Kancléřka Merkelová propagovala Wirecard a později odhaleného patrně největšího poválečného CEO-podvodníka Marschalka v SRN (je sice hledán, ale asi nebude nalezen, neboť příliš mnoho ví), i na své oficiální návštěvě Číny. Kvůli tom nedávno musela vypovídat před vyšetřovacím výborem Bundestagu. A zakončím opět citátem klasika:"Jestliže nechceš vyřešit problém, založ komisi"!
       Harpagon První
       • Re: Wirecard
        28.04.2021 10:28

        Si taky myslím, že už je dávno po něm.
        Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data