Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BBC: Co se stane se starými bateriemi elektrických aut?

BBC: Co se stane se starými bateriemi elektrických aut?

05.05.2021 8:28
Autor: ČTK

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za deset až 15 let, kdy jich velký počet bude na konci svého života, bude velmi důležité, abychom měli recyklační odvětví," upozorňuje Paul Anderson z Birminghamské univerzity.

"Tempo, kterým rosteme v tomto odvětví, je naprosto děsivé," řekl Anderson BBC. "Je to něco, co se nikdy předtím takovým tempem u zcela nového produktu nestalo," dodal.

Většina komponentů elektrických aut je stejná jako u konvenčních aut, velkým rozdílem jsou ale baterie. Zatímco tradiční olověné akumulátory se široce recyklují, to stejné nelze říct o lithium-iontových bateriích používaných v elektrických vozech. Baterie pro elektrické vozy jsou větší a těžší než baterie používané v běžných vozech a jsou vyrobené z několika stovek jednotlivých lithium-iontových článků, z nichž každý je nutné rozebrat. Obsahují nebezpečné materiály a při jejich nesprávné demontáži mohou i explodovat.

"V současnosti je celosvětově velmi obtížné získat podrobné údaje o tom, kolik procent lithium-iontových baterií se recykluje, ale hodnota, kterou každý uvádí, je kolem pěti procent. V některých částech světa je to výrazně méně," upozornil Anderson.

Nedávné návrhy EU přišly s tím, aby dodavatelé elektrických vozů byli zodpovědní za to, že jejich produkty nebudou na konci životnosti jednoduše vyhozené na skládku. Někteří výrobci se již snaží s tím něco udělat. Například automobilka Nissan znovu využívá staré baterie svých vozů Leaf v automaticky řízených vozidlech, tzv. AGV, které dodávají součástky zaměstnancům v jeho továrnách. To samé dělá i Volkswagen, který ale také nedávno otevřel v německém Salzgitteru svoji první recyklační továrnu a v pilotní fázi chce zrecyklovat až 3600 bateriových systémů ročně.

"V důsledku procesu recyklace znovu získáváme různé materiály. V prvním roce se zaměřujeme na kovy používané pro katodu jako kobalt, nikl, lithium a mangan," řekl vedoucí plánování recyklace ve Volkswagen Group Components Thomas Tiedje. "Rozebrané části bateriových systémů jako hliník a měď se předávají do zavedených recyklačních toků," dodal.

Renault v současnosti recykluje všechny své baterie pro elektrické vozy, za současného stavu to však je jen několik stovek ročně. Činí tak prostřednictvím konsorcia s francouzskou společností pro nakládání s odpady Veolia a belgickou chemickou firmou Solvay. "Je to velmi otevřený projekt - není to pouze o recyklací baterií Renaultu, ale všech baterií a také odpadu z výroby v továrnách na baterie," řekl viceprezident Renaultu pro strategické environmentální plánování Jean-Philippe Hermine.

Tomuto problému věnuje pozornost také několik vědeckých institucí, jako Faraday Institution. Cílem jejího projektu ReLiB je optimalizovat recyklaci baterií pro elektrické vozy a co nejvíce ji zefektivnit. V současnosti se například velká část baterie během procesu recyklace zredukuje na tzv. černou hmotu, kterou tvoří směs lithia, manganu, kobaltu a niklu. Pro získání těchto materiálů v použitelné formě je nutné další energeticky náročné zpracování této hmoty. Ruční demontáž článků sice umožňuje efektivnější využití většího množství těchto materiálů, přináší však zase jiné problémy. Na některých trzích, jako je Čína, se neřeší otázky zdraví a bezpečnosti a ochrany životního prostředí a zdejší pracovní podmínky by nebyly v západním kontextu akceptovány, upozorňuje výzkumník Faraday Institution Gavin Harper.

Pro zlepšení recyklace baterií také existují silné ekonomické argumenty, přinejmenším skutečnost, že mnoho prvků použitých v bateriích je obtížné v Evropě získat. "Na jedné straně máte problém s nakládáním s odpady, ale na druhé straně máte také skvělou příležitost, protože evidentně Británie nemá domácí zásoby mnoha surovin," dodal Harper. Z pohledu výrobce je proto recyklace starých baterií nejbezpečnějším způsobem, jak si zajistit dodávku nových.

"Musíme zajistit, jako výrobci a jako Evropané, zdroje těchto surovin, které jsou strategické pro mobilitu a průmysl," řekl Hermine. "Nemáme přístup k těmto surovinám mimo pole recyklace - baterie na konci života představují v Evropě městskou těžbu," dodal.


Čtěte více:

NYT: Jak moc zelené jsou elektromobily?
20.03.2021 15:06
The New York Times si všímají toho, že automobilky po celém světě plán...
Volkswagen i Geely plánují továrny na výrobu baterií do elektromobilů
15.03.2021 14:44
Německá automobilka Volkswagen plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest ...
Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
18.04.2021 9:30
Gary Silberg stojí v čele automobilové sekce společnosti KPMG a na Yah...

Váš názor
 •  
  05.05.2021 14:29

  Proč tady taky někdo neřeší, jak se likviduje vyjetý olej od miliard čmoudů. To je z eko. pohledu daleko větší sajrajt.
  marekfrant
 • aha
  05.05.2021 12:31

  tak místo živostnosti 20 let bude jen 10-15 (spíše tak 8) a recyklace proti šrotišti bude rock.science , sakra nebylo by lepší aby v EU začal rozhodovat někdo kdo má mozek a zakázat tam přístup snílkům a absolventům filozofie ? :o)
  Mike
 • To je věc
  05.05.2021 12:16

  EU přikazuje elektrické auta a pak přihodí zodpovědnost automobilkám co bude s baterkami. To snad měli bruselští soudruzi vyřešit předtím než začali tlačit elektriku.
  HenryFord
 • Recyklace je výhoda
  05.05.2021 8:54

  Už dnes je spočítáno, že recyklace se vyplatí podstatně více než těžba novývh surovin. Starých baterií z automobilů je zatím poměrně málo, ale za cca 10 let to bude cenný zdroj materálů pro výrobu novývh a zřejmě i účinnějších baterií. S tím větším množstvím bude recyklace i efektivnější. Automobilky, které to pochopí, budou mít cenovou výhodu před ostatními, které se na to nepřipraví.
  Skladník
  • Re: Recyklace je výhoda
   05.05.2021 12:23

   Svět je tak jednoduchý. Pro někoho. Stačí pochopit. Ne nestačí. Stačí vymyslet efektivní způsob recyklace. Což je se současnými znalostmi neřešitelné. Stačí pochopit že kdo vytvoří lék na rakovinu bude mít výhodu nad ostatními. Chápou to hromady farma firem a přesto že se do toho hážou miliardy dolarů několik desetiletí tak se reálně k léku nedostaly.
   HenryFord
   •  
    05.05.2021 16:03

    Můžeš prosím uvést jaký konkrétní neřešitelný problém má recyklace lithiových akumulátorů. Pokud je jich hodně. Zkus vypíchnout třeba jen ty nejdůležitější.
    ..
   • Hoax
    05.05.2021 15:28

    Což není pravda - léčení rakoviny za zmíněných několik desetiletí se významně posunulo a řadu druhů rakoviny buď zcela léčí nebo významně zpomaluje. Stejné je to i s jinými vědeckými poznatky. Vyznavači skokových změn ovšem spokojeni nebudou.
    jerry
Aktuální komentáře
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst
8:56Dnes bude zasedat ČNB, Fed bude s navyšováním sazeb trpělivý a futures se zelenají  
8:37Loni na světě přibylo přes pět milionů dolarových milionářů. Pandemický rok prohloubil rozdíly, naznačuje studie
8:21Fed nehodlá spěchat se zvyšováním úroků jen kvůli obavám z inflace, prohlásil Powell
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00IHS Markit Ltd (05/21 Q2, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m