Jeffrey Gundlach, někdy přezdívaný jako dluhopisový král, poskytl rozsáhlý rozhovor pro Yahoo Finance. V něm hovořil o svém pohledu na akciové a dluhopisové trhy, ekonomickou politiku a očekávaný vývoj v americkém hospodářství.
Gundlach na začátku rozhovoru uvedl, že pokud srovnáme vývoj rozvahy Fedu a vývoj na akciovém trhu, téměř se zdá, že tu funguje fyzikální zákon. Poměr kapitalizace trhu a velikosti rozvahy totiž „vypadá téměř jako konstanta“. Posoudit relevanci tohoto tvrzení můžeme na základě následujícího grafu. Z něj je zřejmé, že po roce 2009 se poměr obou veličin skutečně držel na relativně stabilní úrovni, v roce 2016 se ale trh začal relativně k rozvaze zvedat. Zpět na předchozí „konstantu“ se ale vrátil v roce minulém a v současné době se akcie v indexu S&P 500 opět obchodují v souladu s uvedeným „zákonem“:

Zdroj:
Investor poukázal i na vysoké valuace amerických akcií, dodal však, že výnosy obligací jsou velmi nízko relativně k inflaci a zejména k posledním inflačním číslům. Fed má tedy na trhy velký vliv a k tomu se přidává fiskální expanze. Investor v souvislosti s ní zmínil například to, že třetina disponibilních příjmů byla minulý měsíc poskytována vládou. Ta přitom dosahuje vysokých deficitů. A to vše se projevuje i na různých frikcích. Mezi ně řadí investor třeba prudce rostoucí ceny na trhu nemovitostí či nedostatek nových zaměstnanců, o kterém hovoří řada společností.
Specifická situace, v jaké se ekonomika nyní nachází, ztěžuje i predikce dalšího vývoje. Zdá se však, že sazby a výnosy mají tendenci růst. Trhy se také v posledních dnech „začaly trochu obávat inflace“. DoubleLine Capital, kterou investor založil a v jejímž čele stojí, má podle něj model používaný na predikci inflace. Ten ukazoval, že poslední čísla by měla být nad 3,5 %, ale realita byla až na 4,2 %. A podle modelu bude v následujících měsících stále vysoko. Do hry tu vstupuje nízká srovnávací základna z minulého roku, ale podle investora je používaný index spotřebitelských cen nyní zavádějící. Pokud by totiž pro odhad vývoje nákladů spojených s bydlením namísto nájmů používal růst cen nemovitostí, meziroční inflace by se pohybovala kolem 8 %.
Gundlach hovořil o tom, že obavy by mohlo zvedat to, pokud by vyšší inflace přetrvala i po létě. Pak by se mohla projevovat tlakem na růst sazeb a výnosů, jejichž nízká úroveň je klíčovým pilířem akciového trhu.
Zdroj: Yahoo Finance