Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Big Tech sleduje, jak se daňová karta pomalu obrací

Big Tech sleduje, jak se daňová karta pomalu obrací

08.06.2021 10:59
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Technologičtí obři, kteří dosud využívali sto let staré daňové režimy k další kumulaci svého bohatství, by nyní mohli o část své moci přijít. Nejbohatší státy světa se o víkendu dohodly, že podpoří stanovení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Poté, co opatření vlád na podporu ekonomik zasažených pandemií vyhloubila (další) díry do státních kas, má nová dohoda odradit nadnárodní společnosti od útěků do zemí s nižší úrovní zdanění. Větší hrozba pro technologické obry je ale v současnosti někde jinde, domnívají se analytici Patrie Finance.

Dohoda cílí na nadnárodní korporace, ze současného nastavení ale mají v současnosti největší prospěch velké internetové nebo IT korporace, protože jejich hlavní aktiva, patenty, software a další podoby duševního vlastnictví, s v porovnání s hmotným majetkem přesouvá o trochu snadněji. Firmy jako Amazon, Facebook nebo Google tak nyní často daní své zisky v zemích, kde je nízká nebo nulová korporátní daň ze zisku.

Dohoda, na které se v sobotu v Londýně shodli členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, má dvě hlavní části. Ta první umožňuje zemím zdaňovat zisky největších světových firem, které nemají v těchto zemích fyzické sídlo, ale mají tam podstatné příjmy, například z digitální reklamy. Druhá část dohody požaduje, aby firma v zemi, kde si zřídila sídlo, platila daň v minimální výši 15 procent.
Dohoda rovněž slibuje ukončit výběr digitální daně, který jednostranně zavedli například v Británii, Itálii, Rakousku nebo Turecku, ve prospěch globální dohody. Tyto jednostranné digitální daně v minulosti odsoudily jako nekalou praktiku Spojené státy, protože opatření převážně zasáhlo americké technologické giganty.

Podle analytika Andrewa Silvermana z Bloomberg Intelligence by to technologickým firmám mohlo přinést větší jistotu, protože budou moci snáze modelovat, jak je vlastně jediná daň zasáhne, a lépe plánovat. Reagovat na současné puzzle, sestavené z individuálních digitálních daní, je mnohem obtížnější.

„Větší hrozbou pro technologické giganty je v současnosti navrhovaná americká daňová reforma spíše než minimální globální daň, protože implementace druhé zmíněné bude ještě nějaký čas trvat,“ domnívá se analytik Patrie Ján Hladký. Se zavedením daně na globální úrovni totiž současné časové plány v tomto roce vůbec nepočítají, podotýká. Ve skupině G20 by se o věci mohlo jednat v červenci, teprve pak přijde na řadu debata mezi 140 zeměmi pod záštitou OECD, tedy organizace, která sdružuje zhruba čtyři desítky ekonomicky velmi rozvinutých států světa včetně USA a většiny členů EU.

OECD loni vypočítala, že změna daňového režimu o dvou pilířích by mohla přinést do státních kas až 80 miliard dolarů ročně navíc. Díky nejnovějším návrhům G7 by toto číslo mohlo být ještě větší, podotkl Bloomberg. Novější studie od organizace EU Tax Observatory, zveřejněná tento týden, uvádí, že EU by mohla od nadnárodních společností získat ročně na daních kolem 50 miliard eur navíc, pokud se OECD shodne na sazbě ve výši 15 procent. K účinnosti minimální daně není prý ani nezbytné její přijetí všemi zeměmi. "Pokud bude výraznou minimální daň uplatňovat řada mateřských zemí (nadnárodních podniků), daňové ráje už nebudou moci lákat nabídkou nízkých sazeb," uvádí studie.

Reakce jednotlivých zemí je ale ještě otázkou. Jedna země, která to téměř jistě nepodpoří, je Čína, napsal v komentáři list The Wall Street Journal. Peking odmítá, aby byl do těchto jednání zatahován, protože si chce udržet kontrolu nad svou daňovou politikou jako nástrojem na podporu investic. A třeba Francie tvrdí, že jednostranná opatření nezruší, dokud jí nezačnou téct peníze podle nového režimu.

Firma Google v reakci uvedla, že "práci na modernizaci mezinárodních daňových pravidel rozhodně podporuje."

Také Amazon, který podle studie S&P Global v roce 2019 platil 19% efektivní daň, tedy nižší než 21% sazbou uplatňovanou v USA (nad ní či na ní byl ze skupiny FAANG podle stejné studie jenom Facebook), nejnovější kroky bohatých států přivítal. Jeho začlenění pod nynější dohodu je ale otázkou. Jeho globální provozní marže by totiž podle odhadů samotné firmy mohla letos dosahovat 7,1 %. Amazon by tak nedosáhl na 10% práh, se kterým počítá návrh pravidel z této soboty, a zřejmě by tak dostal výjimku.

Marže Amazonu stlačují dolů mimo jiné i masivní investice. Podle dvou zdrojů, na které se v pondělí odvolával Bloomberg, se ale vyjednavači snaží uzpůsobit pravidla tak, aby jimi Amazon nepropadl. Součástí mechanismu by prý mohl být práh pro individuální aktivity, jejichž cílem by byl cloud computing, což je stále ziskovější aktivita Amazonu, nebo jeho reklamní byznys, a nikoli tedy firma jako celek. 

Akcie Amazonu na této informaci klesly v pondělí v průběžném obchodování až o 1,1 % na denní minimum, nakonec ale den zavíraly beze změn. 

Vývoj akcií Amazon.com za posledních 5 let:

amazon akcie daně OECD

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz

 

 

Čtěte více:

Daně z klobouků a vzpoura pašeráků
03.06.2021 15:56
Vlády již po tisíciletí dělají v podstatě to samé. Snaží se nastavit c...
FT: Skupina G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností
24.05.2021 17:36
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnár...
Biden se chystá utrácet jak za války. Pokud mu plány projdou, s rozmachem nepočítejte, říká bývalý regulátor
28.05.2021 17:20
Americký prezident Joe Biden se chystá utrácet takové sumy peněz, jaké...
EU má dohodu o daňových pravidlech pro velké firmy. Podle kritiků jsou slabá
02.06.2021 10:56
Státy Evropské unie se v úterý večer dohodly s Evropským parlamentem (...
Týdenní výhled: Další vysoké inflační číslo na programu, stále holubičí ECB a obrysy globální daně
07.06.2021 13:47
O pozornost investorů si tento týden řekne jedno z klíčových současnýc...

Váš názor
  •  
    08.06.2021 12:16

    15%? Why that low only? Tyhle firmy, sedí na hromadách peněz, s nimiž pak organizují politicko activistické komploty! Ovlivňují volby, veřejné mínění a rozhodnutí politiků! Vycucat 30ti % daní!
    Čert
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data