Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Big Tech sleduje, jak se daňová karta pomalu obrací

Big Tech sleduje, jak se daňová karta pomalu obrací

08.06.2021 10:59
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Technologičtí obři, kteří dosud využívali sto let staré daňové režimy k další kumulaci svého bohatství, by nyní mohli o část své moci přijít. Nejbohatší státy světa se o víkendu dohodly, že podpoří stanovení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Poté, co opatření vlád na podporu ekonomik zasažených pandemií vyhloubila (další) díry do státních kas, má nová dohoda odradit nadnárodní společnosti od útěků do zemí s nižší úrovní zdanění. Větší hrozba pro technologické obry je ale v současnosti někde jinde, domnívají se analytici Patrie Finance.

Dohoda cílí na nadnárodní korporace, ze současného nastavení ale mají v současnosti největší prospěch velké internetové nebo IT korporace, protože jejich hlavní aktiva, patenty, software a další podoby duševního vlastnictví, s v porovnání s hmotným majetkem přesouvá o trochu snadněji. Firmy jako Amazon, Facebook nebo Google tak nyní často daní své zisky v zemích, kde je nízká nebo nulová korporátní daň ze zisku.

Dohoda, na které se v sobotu v Londýně shodli členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, má dvě hlavní části. Ta první umožňuje zemím zdaňovat zisky největších světových firem, které nemají v těchto zemích fyzické sídlo, ale mají tam podstatné příjmy, například z digitální reklamy. Druhá část dohody požaduje, aby firma v zemi, kde si zřídila sídlo, platila daň v minimální výši 15 procent.
Dohoda rovněž slibuje ukončit výběr digitální daně, který jednostranně zavedli například v Británii, Itálii, Rakousku nebo Turecku, ve prospěch globální dohody. Tyto jednostranné digitální daně v minulosti odsoudily jako nekalou praktiku Spojené státy, protože opatření převážně zasáhlo americké technologické giganty.

Podle analytika Andrewa Silvermana z Bloomberg Intelligence by to technologickým firmám mohlo přinést větší jistotu, protože budou moci snáze modelovat, jak je vlastně jediná daň zasáhne, a lépe plánovat. Reagovat na současné puzzle, sestavené z individuálních digitálních daní, je mnohem obtížnější.

„Větší hrozbou pro technologické giganty je v současnosti navrhovaná americká daňová reforma spíše než minimální globální daň, protože implementace druhé zmíněné bude ještě nějaký čas trvat,“ domnívá se analytik Patrie Ján Hladký. Se zavedením daně na globální úrovni totiž současné časové plány v tomto roce vůbec nepočítají, podotýká. Ve skupině G20 by se o věci mohlo jednat v červenci, teprve pak přijde na řadu debata mezi 140 zeměmi pod záštitou OECD, tedy organizace, která sdružuje zhruba čtyři desítky ekonomicky velmi rozvinutých států světa včetně USA a většiny členů EU.

OECD loni vypočítala, že změna daňového režimu o dvou pilířích by mohla přinést do státních kas až 80 miliard dolarů ročně navíc. Díky nejnovějším návrhům G7 by toto číslo mohlo být ještě větší, podotkl Bloomberg. Novější studie od organizace EU Tax Observatory, zveřejněná tento týden, uvádí, že EU by mohla od nadnárodních společností získat ročně na daních kolem 50 miliard eur navíc, pokud se OECD shodne na sazbě ve výši 15 procent. K účinnosti minimální daně není prý ani nezbytné její přijetí všemi zeměmi. "Pokud bude výraznou minimální daň uplatňovat řada mateřských zemí (nadnárodních podniků), daňové ráje už nebudou moci lákat nabídkou nízkých sazeb," uvádí studie.

Reakce jednotlivých zemí je ale ještě otázkou. Jedna země, která to téměř jistě nepodpoří, je Čína, napsal v komentáři list The Wall Street Journal. Peking odmítá, aby byl do těchto jednání zatahován, protože si chce udržet kontrolu nad svou daňovou politikou jako nástrojem na podporu investic. A třeba Francie tvrdí, že jednostranná opatření nezruší, dokud jí nezačnou téct peníze podle nového režimu.

Firma Google v reakci uvedla, že "práci na modernizaci mezinárodních daňových pravidel rozhodně podporuje."

Také Amazon, který podle studie S&P Global v roce 2019 platil 19% efektivní daň, tedy nižší než 21% sazbou uplatňovanou v USA (nad ní či na ní byl ze skupiny FAANG podle stejné studie jenom Facebook), nejnovější kroky bohatých států přivítal. Jeho začlenění pod nynější dohodu je ale otázkou. Jeho globální provozní marže by totiž podle odhadů samotné firmy mohla letos dosahovat 7,1 %. Amazon by tak nedosáhl na 10% práh, se kterým počítá návrh pravidel z této soboty, a zřejmě by tak dostal výjimku.

Marže Amazonu stlačují dolů mimo jiné i masivní investice. Podle dvou zdrojů, na které se v pondělí odvolával Bloomberg, se ale vyjednavači snaží uzpůsobit pravidla tak, aby jimi Amazon nepropadl. Součástí mechanismu by prý mohl být práh pro individuální aktivity, jejichž cílem by byl cloud computing, což je stále ziskovější aktivita Amazonu, nebo jeho reklamní byznys, a nikoli tedy firma jako celek. 

Akcie Amazonu na této informaci klesly v pondělí v průběžném obchodování až o 1,1 % na denní minimum, nakonec ale den zavíraly beze změn. 

Vývoj akcií Amazon.com za posledních 5 let:

amazon akcie daně OECD

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz

 

 

Čtěte více:

Daně z klobouků a vzpoura pašeráků
03.06.2021 15:56
Vlády již po tisíciletí dělají v podstatě to samé. Snaží se nastavit c...
FT: Skupina G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností
24.05.2021 17:36
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnár...
Biden se chystá utrácet jak za války. Pokud mu plány projdou, s rozmachem nepočítejte, říká bývalý regulátor
28.05.2021 17:20
Americký prezident Joe Biden se chystá utrácet takové sumy peněz, jaké...
EU má dohodu o daňových pravidlech pro velké firmy. Podle kritiků jsou slabá
02.06.2021 10:56
Státy Evropské unie se v úterý večer dohodly s Evropským parlamentem (...
Týdenní výhled: Další vysoké inflační číslo na programu, stále holubičí ECB a obrysy globální daně
07.06.2021 13:47
O pozornost investorů si tento týden řekne jedno z klíčových současnýc...

Váš názor
  •  
    08.06.2021 12:16

    15%? Why that low only? Tyhle firmy, sedí na hromadách peněz, s nimiž pak organizují politicko activistické komploty! Ovlivňují volby, veřejné mínění a rozhodnutí politiků! Vycucat 30ti % daní!
    Čert
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m