Bobtná na americkém trhu s bydlením (zase) bublina? Ceny bydlení ve Spojených státech rostou nejrychleji od 70. let minulého století. Podle zprávy, kterou vydala společnost CoreLogic, byly v červenci o 18 procent vyšší ve stejné době před rokem. Za posledních 45 let, kdy se tato data takto sbírají, tak rychle během 12 měsíců ještě neposkočily.
Zdražovalo se i mezi měsíci, proti červnu nastoupaly o 1,8 procenta.
Podle analytika Patria Finance Jána Hladkého by nejnovější data mohla naznačovat vznikající bublinu na rozpáleném americkém trhu s bydlením. Akcie developera Lennar Corp. vystoupaly od ledna k dnešku o skoro 37 procent a akcie jeho konkurenta D.R. Horton jsou na tom podobně. Právě prasknutí hypoteční bubliny bylo vedle potíží se sub-prime úvěrováním a sekuritizací hypoték do hypotečních cenných papírů MBS (mortage-backed securities) a CDOs (collateralized debt obligations) jedním z faktorů, které v roce 2008 odstartovaly minulou globální finanční krizi, připomíná Hladký.
Akcie Lennaru si historicky do začátku září vedou takto:

Lennar (v grafu bíle) tak svojí výkonností překonává i široký americký akciový index S&P 500 i jeho souputníka Nasdaq Composite (v grafu oranžově), který je více obtěžkán v pandemii zřetelně růstovými technologickými tituly.

„Zhodnocování cen bydlení eskaluje i nadále, protože mileniálové si pořizují svoje první bydlení, nájemci chtějí uniknout nájemnému a movitější investoři ženou poptávku nahoru,“ tvrdí generální ředitel společnosti CoreLogic Frank Martell podle webu investing.com.
Hypoteční sazby se v USA s tamní uvolněnou měnovou politikou nacházejí extrémně nízko a nával zájemců o koupi domu nebo bytu způsobil, že nabídka na trhu je omezení. To se „bez agresivnějších pobídek pro developery na výstavbu nových jednotek“ pravděpodobně během dalších pěti až deseti let nepodaří vyřešit, domnívá se Martell.
Podle odhadů této společnosti ale tempo růstu podstatně zpomalí, protože neustávající potíže s dostupností některé zájemce o koupi odradí. Do července 2022 by roční ceny bydlení měly zvolnit svoje tempo růstu na 2,7 procenta. Srpnová data z USA podle Bloombergu ukázala, že prodeje nových domů v červenci vzrostly meziměsíčně o 1,0 procento a jejich mediánová cena se zvedla meziročně o 18,4 procenta. V předešlých třech měsících a v únoru ale prodeje zpomalovaly, v únoru dokonce dvouciferně proti lednovým hodnotám. Podobně na tom v USA v posledních měsících byly i prodeje starších domů.
Růst cen bydlení platí i pro Česko. Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků tu ve druhém čtvrtletí vzrostly nejvíce za posledních deset let, vyplývá ze srpnového HB Indexu Hypoteční banky. Nejvíce u pozemků, o 5,5 procenta, ty zdražily nejvíce také v meziročním srovnání, o 18,7 procenta. Od roku 2010 jsou jejich ceny více než dvojnásobné. Ceny bytů meziročně stouply o 14,8 procenta a rodinné domy meziročně zdražily o 12,9 procenta.
Podle poradce České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je ale kondice hypotečního portfolia v Česku stabilně velmi dobrá. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů je velmi blízko dosavadního minima, uvedl nedávno Zámečník podle ČTK.
Zdroje: Bloomberg, investing.com, ČTK