Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Padá poslední korporátní dinosaurus, nebo čekají změny mnohem více firem?

Padá poslední korporátní dinosaurus, nebo čekají změny mnohem více firem?

18.11.2021 17:34

Na Bloomberg Markets před pár dny hovořili o GE. Důvodem jsou oznámené plány na rozdělení firmy na tři části: zdravotní péče, energetika a letectví. Současný ředitel na Bloombergu vysvětloval, jaké to bude mít výhody - v podstatě hovořil o lepším zaměření se na to, co daná oblast dělá, lepší spolupráci v rámci jednotlivých segmentů a podobně. Padá svým způsobem poslední konglomerátní dinosaurus. Zrodí se noví?

Je známo, že GE bylo jednu dobu považováno za ukázku toho, „jak se to má dělat“. Obrovská firma s diverzifikovanými aktivitami, synergiemi a kdo ví čím vším ještě – klasický konglomerát postavený podle strategických a manažerských pravidel, která byla v kurzu v osmdesátých a devadesátých letech. Nadšení ale postupně začalo opadat s tím, jak se více a více ukazovalo to, co bych nazval „náklady (konglomerátní) velikosti“. Tedy to, že vedle úspor z rozsahu, synergií a podobných efektů se projevují i frikce, pokles efektivity a přehledu...

Podobné náklady z rozsahu nemusí být omezeny jen na konglomeráty. Já o nich uvažuji třeba i ve vztahu k velkým bankám. Jejich konkrétním projevem může být to, že vedení takových institucí nemůže mít ani zdaleka přehled o tom, co se v nich vše děje. A to na úrovni, na které by tento přehled mít asi mělo. Mně se vždy líbily menší, jasně zaměřené firmy, obdiv ke kolosům moc nechovám. Někdy se mi zdá, že právě velikost tu je cíl sám o sobě, a kdo ví, zda tomu tak nebylo do nemalé míry i u GE.

Jak jsem zmínil v úvodu, GE je svým způsobem posledním dinosaurem, ale obrovských firem s hodně diverzifikovanými aktivitami najdeme dosti i dnes. Na jednu stranu je zřejmé, že třeba Amazon, v budoucnosti potenciálně Tesla a podobné společnosti, jsou přece jen jiného druhu než GE. Na stranu druhou i u nich platí, že se vydávají, či potenciálně mohou vydávat, mnoha směry, které s jejich jádrovou/počáteční činností nepojí zase tak silná vazba.

Vezměme pro pár úvah třeba Teslu. Její jádrová činnost je zřejmá. Zejména analytici a investoři tíhnoucí k býčímu pohledu na tuto firmu k tomu dodávají celou řadu toho, co by mohla ještě dělat (a tudíž co zvyšuje její hodnotu nad tu generovanou samotnou elektromobilitou). Máme tu tedy energetiku točící se kolem bateriových systémů, nebo systémy autonomního řízení umožňující podle jedné teze dominanci v robotaxikaření. Či třeba pojišťovnictví. I u Tesly, která začíná u tvrdých aktivit, by tedy expanze do dalších oblastí byla postavena kolem dat a softwaru.

Toto datové pojivo je pro „konglomeráty“ dneška typické a zároveň se stává pojivem kontroverzním – z hlediska tržní síly, možnosti zneužívání a následně regulace apod. Zda bude v budoucnu toto pojivo dost silné na to, aby udrželo zvětšující se giganty pohromadě, nevím. Vybavuje se mi v této souvislosti právě Tesla, u které by se dalo tvrdit, že by měla být relativně jednoduše schopná dostat ze svých dat maximum – třeba využít data nasbíraná přímo ze silnic v autonomii a zároveň v pojišťovnictví. Před časem jsem tu ale poukazoval na to, jak jeden investor rozebral býčí pojišťovnickou tezi Tesly jedné investiční skupiny. V jádru věcí tím, že pojišťovnictví je natolik jiné podnikání, že by v Tesle včetně její rozvahy muselo dojít k velmi významným změnám.

Dovedu si ale představit, že dnešní technologické „konglomeráty“ jsou skutečně něčím úplně jiným. I tak se mi ale zdá, že téma pádu dinosaurů a „(už ne) tak jako doposud“ se začíná hlásit stále více. I když na jiných úrovních a možná zejména ve vztahu k zaměstnancům. Ale to již by se z mého článku stal také takový úvahový konglomerát a to nedopustím.Čtěte více:

Nejpředražnější akcie podle Morningstar. Netflix a Tesla po letech
28.10.2021 17:13
Čtenář si možná vzpomene, že před pár lety se ve finančních médiích ob...
Co všechno dokáží sérioví podnikatelé
11.11.2021 10:49
Elon Musk stál u zrodu firem jako Tesla, SpaceX, Neuralink a The Borin...
Končí konglomerát GE. Rozdělí se na tři firmy zaměřené na letectví, energetiku a zdravotnictví
09.11.2021 13:59
Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) se rozdělí na tř...
Proč se obrovské firmy najednou rozpadají na kusy
16.11.2021 15:52
Rozdělit se je nejnovější trend mezi globálními firemními titány. Rozp...

Váš názor
  • IBM
    18.11.2021 20:33

    No IBM se taky bude řezat. Ale mně osobně tyhle řezy přijdou jako "skvělý nápad outsourcingu". Tam úplně vypadnou vnitřní vazby. A to ještě více, než to bylo.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data