Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Padá poslední korporátní dinosaurus, nebo čekají změny mnohem více firem?

Padá poslední korporátní dinosaurus, nebo čekají změny mnohem více firem?

18.11.2021 17:34

Na Bloomberg Markets před pár dny hovořili o GE. Důvodem jsou oznámené plány na rozdělení firmy na tři části: zdravotní péče, energetika a letectví. Současný ředitel na Bloombergu vysvětloval, jaké to bude mít výhody - v podstatě hovořil o lepším zaměření se na to, co daná oblast dělá, lepší spolupráci v rámci jednotlivých segmentů a podobně. Padá svým způsobem poslední konglomerátní dinosaurus. Zrodí se noví?

Je známo, že GE bylo jednu dobu považováno za ukázku toho, „jak se to má dělat“. Obrovská firma s diverzifikovanými aktivitami, synergiemi a kdo ví čím vším ještě – klasický konglomerát postavený podle strategických a manažerských pravidel, která byla v kurzu v osmdesátých a devadesátých letech. Nadšení ale postupně začalo opadat s tím, jak se více a více ukazovalo to, co bych nazval „náklady (konglomerátní) velikosti“. Tedy to, že vedle úspor z rozsahu, synergií a podobných efektů se projevují i frikce, pokles efektivity a přehledu...

Podobné náklady z rozsahu nemusí být omezeny jen na konglomeráty. Já o nich uvažuji třeba i ve vztahu k velkým bankám. Jejich konkrétním projevem může být to, že vedení takových institucí nemůže mít ani zdaleka přehled o tom, co se v nich vše děje. A to na úrovni, na které by tento přehled mít asi mělo. Mně se vždy líbily menší, jasně zaměřené firmy, obdiv ke kolosům moc nechovám. Někdy se mi zdá, že právě velikost tu je cíl sám o sobě, a kdo ví, zda tomu tak nebylo do nemalé míry i u GE.

Jak jsem zmínil v úvodu, GE je svým způsobem posledním dinosaurem, ale obrovských firem s hodně diverzifikovanými aktivitami najdeme dosti i dnes. Na jednu stranu je zřejmé, že třeba Amazon, v budoucnosti potenciálně Tesla a podobné společnosti, jsou přece jen jiného druhu než GE. Na stranu druhou i u nich platí, že se vydávají, či potenciálně mohou vydávat, mnoha směry, které s jejich jádrovou/počáteční činností nepojí zase tak silná vazba.

Vezměme pro pár úvah třeba Teslu. Její jádrová činnost je zřejmá. Zejména analytici a investoři tíhnoucí k býčímu pohledu na tuto firmu k tomu dodávají celou řadu toho, co by mohla ještě dělat (a tudíž co zvyšuje její hodnotu nad tu generovanou samotnou elektromobilitou). Máme tu tedy energetiku točící se kolem bateriových systémů, nebo systémy autonomního řízení umožňující podle jedné teze dominanci v robotaxikaření. Či třeba pojišťovnictví. I u Tesly, která začíná u tvrdých aktivit, by tedy expanze do dalších oblastí byla postavena kolem dat a softwaru.

Toto datové pojivo je pro „konglomeráty“ dneška typické a zároveň se stává pojivem kontroverzním – z hlediska tržní síly, možnosti zneužívání a následně regulace apod. Zda bude v budoucnu toto pojivo dost silné na to, aby udrželo zvětšující se giganty pohromadě, nevím. Vybavuje se mi v této souvislosti právě Tesla, u které by se dalo tvrdit, že by měla být relativně jednoduše schopná dostat ze svých dat maximum – třeba využít data nasbíraná přímo ze silnic v autonomii a zároveň v pojišťovnictví. Před časem jsem tu ale poukazoval na to, jak jeden investor rozebral býčí pojišťovnickou tezi Tesly jedné investiční skupiny. V jádru věcí tím, že pojišťovnictví je natolik jiné podnikání, že by v Tesle včetně její rozvahy muselo dojít k velmi významným změnám.

Dovedu si ale představit, že dnešní technologické „konglomeráty“ jsou skutečně něčím úplně jiným. I tak se mi ale zdá, že téma pádu dinosaurů a „(už ne) tak jako doposud“ se začíná hlásit stále více. I když na jiných úrovních a možná zejména ve vztahu k zaměstnancům. Ale to již by se z mého článku stal také takový úvahový konglomerát a to nedopustím.



Čtěte více:

Nejpředražnější akcie podle Morningstar. Netflix a Tesla po letech
28.10.2021 17:13
Čtenář si možná vzpomene, že před pár lety se ve finančních médiích ob...
Co všechno dokáží sérioví podnikatelé
11.11.2021 10:49
Elon Musk stál u zrodu firem jako Tesla, SpaceX, Neuralink a The Borin...
Končí konglomerát GE. Rozdělí se na tři firmy zaměřené na letectví, energetiku a zdravotnictví
09.11.2021 13:59
Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) se rozdělí na tř...
Proč se obrovské firmy najednou rozpadají na kusy
16.11.2021 15:52
Rozdělit se je nejnovější trend mezi globálními firemními titány. Rozp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data