Evropské akcie včera sice posílily, ale mají za sebou nejhorší měsíc od konce roku 2020. Za celý leden odepsaly 3,9 procenta. Přispěly k tomu obavy ze zpřísňování měnové politiky i z inflace a na akciích se projevilo i geopolitické napětí. Technologickým akciím se vedlo nejhůře od roku 2008. Podobně americké akcie včera posílily, za celý měsíc však vykázaly výrazný pokles. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, za celý měsíc klesl o 3,3 procenta, což představuje jeho nejprudší lednový pokles od roku 2016. České akcie měřené indexem PX za leden oslabily o 0,68 procenta.
Panevropský index STOXX 600 stoupl poslední lednový den o 0,7 procenta. Zásluhu na tom měly především technologické akcie, které se odrazily od osmiměsíčního minima a přidaly 3,5 procenta. Za celý uplynulý měsíc ale ztratily 12 procent a byly na tom nejhůře od vrcholu finanční krize, kdy investoři očekávali, že jim klesnou zisky vinou rostoucích úroků na půjčkách. Díky zvyšujícím se cenám ropy se v lednu dařilo energetickým akciím, které vzrostly o 8,6 procenta. Vyšší výnosy dluhopisů podpořily i bankovní akcie, které přidaly 7,4 procenta.
Vývoj indexu STOXX 600 za poslední měsíc do 31. ledna:

Podle analytika společnosti UBS Global Marka Häfeleho se budou akciové kurzy vinou nervozity na trhu nadále vychylovat oběma směry. "Ostrý pokles mnoha vysoce kvalitních technologických firem však již vytváří příležitosti pro dlouhodobé investory, aby zvýšili expozici,“ citovala Häfeleho agentura Reuters.
Trhy nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB ) a britské centrální banky. Očekává se, že obě instituce blíže objasní svou příští měnovou politiku. Sdělení jejich amerického protějšku Fedu minulý týden trhy rozkolísalo.
Americký index Dow Jones nicméně leden uzavřel optimisticky, včera si připsal 1,17 procenta a uzavřel obchodování na 35.131,86 bodu. Širší index S&P 500 dnes stoupl o 1,89 procenta na 4515,55 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 3,41 procenta na 14.239,88 bodu. Za celý měsíc však S&P 500 klesl o 5,3 procenta a Nasdaq dokonce o devět procent.
Také americké technologické společnosti se v uplynulých týdnech dostaly pod tlak kvůli vyhlídkám na brzký začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Akcie výrobce elektromobilů včera nicméně posílily o 10,7 procenta poté, co banka zlepšila jejich hodnocení. Akcie internetové televize vzrostly o 11,1 procenta, protože banka doporučila jejich nákup. Technologický index Nasdaq 100 tak leden zakončil největším dvoudenním vzestupem od listopadu 2020.
Vývoj americkéhotechnologického indexu Nasdaq Composite za leden:

Index PX pražské burzy zakončil čtvrteční obchodování na úrovni 1 416,28 b. Vzhůru mu v pondělí pomohla hlavně a Moneta, které zpevnily pokaždé o více než 1 %. Více než jednoprocentní nárůst zaznamenaly v pondělí také emise České zbrojovky a Photon Energy. Naopak a 02 ztrácely.
Vývoj indexu PX pražské burzy za leden:
Následuje přehled největších procentuálních vítězů a propadlíků mezi pražskými blue-chips za leden:
Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz