Lednová čísla z trhu práce v zámoří určitě poznamenaly jednorázové faktory, přesto vypovídají o jeho síle. O velmi silném trhu práce mluvil Jerome Powell po posledním zasedání, kde celkově posunul pozici Fedu více jestřábím směrem. Dnešní data mohou tuto pozici jen podpořit. Finanční trhy se ohledně Fedu trochu uklidnily, ale včerejší jestřábí posun BoE a ECB vrátil téma inflačních tlaků a přísnější politiky na stůl. Proto ani čísla z trhu práce nezůstávají bez odezvy, táhnou výnosy dluhopisů dál nahoru a i z pozice akcií je hodnotíme jako negativní.
Velmi dobrý byl už nárůst zaměstnanosti. Ten v lednu dosáhl 467 tisíc oproti očekávaným 125 tis. Navíc nízký prosincový údaj byl revidován výrazně nahoru na 510 tis. Jak jsme varovali, tato čísla je třeba brát s rezervou, neboť do hry vstupuje faktor omikron. Dále se na přelomu roku aktualizují sezónní faktory, které také dokáží s daty podstatně hýbat. Pozitivní překvapení je však opravdu velké a při pohledu na sektorovou strukturu zklame jen ochlazení náboru zaměstnanců v průmyslu a stavebnictví.

Mzdy jsou oblastí, která jednoznačně ukazuje na utaženost trhu. Lednový meziroční růst o 5,7 procenta je rychlejší než trhem odhadovaných 5,2 pct. Mzdy navíc dávno nerostou z nějakého nízkého základu - před rokem růst činil 5,3 procenta. Ze statistik je vidět, že už se startem koronakrize mzdy značně zrychlily, a to na tempo, které američtí zaměstnanci předtím neviděli dlouhá léta. Pokud by Fed potřeboval oporu pro rychlejší utahování politiky, tady ji najde.
Průzkum v domácnostech pak ukázal, že míra nezaměstnanosti po rychlém sestupu v minulých měsících mírně narostla na 4 procenta. Na trh práce v lednu zamířilo neobvykle velké množství lidí, kteří dosud stáli mimo - skoro 1,4 milionu. Míra ekonomické aktivity se zvedla a velká většina těchto lidí rovnou začala pracovat. Ani toto navýšení nabídky však evidentně nevedlo k utlumení mzdových tlaků, které zatím neukazují, že by chtěly polevovat.