Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pandemie odhalila klíčové slabiny americké i evropské ekonomiky. Jak je překonat?

Pandemie odhalila klíčové slabiny americké i evropské ekonomiky. Jak je překonat?

06.12.2021 6:08

Pandemie covidu-19 zvýraznila klíčové slabiny americké i evropské ekonomiky. Ve Spojených státech ukázala meze ekonomického systému, který nedokáže ochránit jednotlivce před dopady kreativní destrukce a sociálními důsledky makroekonomických šoků. V Evropě zase odhalila nedostatečnou dynamiku inovačního ekosystému – obzvlášť v sektoru biotechnologií, který v ruce drží klíč k ukončení pandemie. Krize covidu-19 je tedy navzdory vší újmě, kterou způsobila, budíčkem k opětovnému zamyšlení se nad konkrétní podobou ekonomiky.

Autoři nepovažují nedostatečnou ochranu a inkluzivitu u amerického ekonomického modelu za cenu, kterou je nutné za vyšší míru novátorství zaplatit. Rovněž si nemyslí, že jsou pokulhávající inovace v Evropě přirozeným důsledkem silnější inkluze či lepší sociální ochrany. Kromě výzvy k větším investicím do vzdělávání proto prosazují dvě politiky, které by měly jak stimulovat inovacemi tažený růst, tak posílit inkluzivitu a sociální ochranu - silnější politiku hospodářské soutěže a Dánskem inspirovaný systém „flexicurity“ na trhu práce.

Podpora hospodářské soutěže

Diskuse o politice soutěže by měly začít otázkou, proč inovativní ekonomiku USA, která stála v čele revoluce informačních technologií, sužuje během posledních dvou dekád klesající růst produktivity. Mezi všemožnými vysvětleními tohoto trendu jsou dvě, která zdůrazňují problém v oblasti konkurence.

Thomas Philippon ve své knize The Great Reversal z roku 2019 argumentoval tím, že hlavní příčinou zpomalení růstu produktivity USA bylo oslabení politik ochrany hospodářské soutěže. Podle Philippona tento postupný posun vyústil v mnoha ekonomických sektorech k větší koncentraci a narušil dynamiku podnikání, a zejména tvorbu nových firem.

Alternativní vysvětlení, které jeden z autorů (Aghion) se svými kolegy rozpracoval, také zmiňuje nedostatečnou konkurenci, ale zaměřuje se na revoluci IT. Řečeno ve zkratce, překotné technologické pokroky umožnily firemním superhvězdám (těm, které nahromadily sociální kapitál a know-how, jež je těžké napodobit, anebo si vytvořily pevné sítě) ovládnout větší díl ekonomických sektorů. To vysvětluje zrychlení amerického růstu produktivity mezi lety 1995 a 2005, zejména v sektorech souvisejících s IT.

V delším horizontu ale firemní superhvězdy odrazují menší firmy od inovací ve všech produktových oblastech, které ovládají. Dochází k tomu proto, že noví vyzyvatelé, kteří chtějí srazit superhvězdy z trůnu, musí drasticky srazit své ceny, a tím i výnosy z těchto inovací. Revoluce v IT tedy na jednu stranu umožnila hvězdným firmám rychle růst a ovládat čím dál víc sektorů, ale na druhou stranu tím omezila vstup na trh, inovace a růst v celé ekonomice.

Z toho plyne, že maximalizace růstového potenciálu IT revoluce vyžaduje reformu politiky hospodářské soutěže tak, aby lépe zohledňovala účinek fúzí a akvizic na budoucí inovace a přístup na trh. Měla by jak podporovat inovacemi tažený růstu, tak i posilovat jeho inkluzivitu tak, že umožní vstup na trh inovativním aktérům. Tyto inovace, především u nováčků na trhu, by také měly podporovat větší sociální mobilitu.

Dánská ‚flexicurity‘

Programy flexicurity zase mohou pomoci řešit hluboce ukotvené problémy na trhu práce, a to i v USA. V článku z roku 2017 Anne Caseová a Angus Deaton potvrdili, že po dlouhém období poklesu začala v USA na počátku nultých let stoupat úmrtnost nehispánské bělošské populace středního věku (45-54 let) a že po období let 2011-12 tento trend prudce zrychlil. Jejich nejvýraznějším zjištěním byl strmý vzestup případů, které označili za „smrt ze zoufalství“, neboť byly následkem sebevražd či užívání drog a léčiv, především mezi pracujícími s nízkou kvalifikací. V jiných vyspělých zemích nemá tento jev soudobý ekvivalent.

Deaton a Caseová připsali tento zvrat mortality na vrub rostoucí pracovní nejistoty související s kreativní destrukcí, jejímž důsledkem je často zvýšená nestabilita rodinných rozpočtů. V obecnější rovině jsme se přesunuli ze světa, kde mnozí mohli očekávat, že stráví celou svou kariéru ve stejné firmě a pravděpodobně budou postupně povyšováni, do světa, kde se časté otřesy normou staly.

Lze systém nastavit tak, aby byla kreativní destrukce snesitelnější a umožnila by jednotlivcům procházet obdobími nezaměstnanosti s větším klidem a způsobem, který prospěje ekonomice jako celku? Důležitá studie Alexandry Rouletové z roku 2017 naznačuje, že správný recept možná našlo Dánsko, které v roce 1993 zavedlo systém flexicurity.

Dánský systém má dva pilíře. Tím, že firmám zjednodušuje proces propouštění zaměstnanců, posiluje flexibilitu na trhu práce. Propuštěným pracujícím ale vláda poskytuje štědré dávky v nezaměstnanosti a také podstatně investuje do profesní průpravy, aby lidem poskytla dovednosti, které potřebují k návratu na trh práce.

Rouletová porovnala zdravotní stav dánských pracujících, jejichž pracoviště bylo v letech 2001 až 2006 uzavřeno, se zdravotním stavem pracujících téhož profilu (včetně věku, zkušeností a dovedností), jejichž zaměstnavatel neskončil. Výsledky byly pozoruhodné: některé důležité indikátory zdraví jednotlivců, konkrétně spotřebu antidepresiv a pravděpodobnost návštěvy obvodního lékaře, zavírání firem nepostihlo. Ani do úmrtnosti se mezi dotčenými pracujícími negativně nepromítlo.

Zavedením systému flexicurity Dánsko dosáhlo dvou cílů zároveň. Zaprvé podpořilo inovacemi tažený růst, neboť usnadnilo realizaci kreativní destrukce a ještě k tomu posílilo její účinnost (díky doprovodným veřejným investicím do profesní průpravy). Zadruhé podporuje sociální ochranu a inkluzivitu tím, že poskytuje podporu v nezaměstnanosti, aby propuštěným pracujícím usnadnil opětovný vstup do zaměstnání na trhu práce.

Jednou z mnoha ekonomických lekcí, které nám pandemie covidu-19 dala, spočívá v tom, že inovace a inkluze se nemusejí vzájemně vylučovat. Uskutečňováním vhodných politik mohou západní vlády podporovat obojí, a tím napomoci k dynamickému a spravedlivému zotavení.

Autoři:

Philippe Aghion, profesor na College de France a na London School of Economics and Political Science, je členem Ekonometrické společnosti a Americké akademie společenských a přírodních věd.

Aymann Mhammedi je vědecký asistent na College de France.


Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Nenechte krizi přijít vniveč, říká americký ekonom Stiglitz
07.09.2021 6:13
Americký ekonom Joseph Stiglitz se domnívá, že nyní je vhodný čas na g...
Hudba, hovory i fotky a videa. Facebook představil chytré brýle, vyvinuté s Ray-Ban
10.09.2021 8:53
Americká internetová společnost Facebook představila své první chytré ...
Česko si v žebříčku digitální konkurenceschopnosti polepšilo o dvě příčky
29.09.2021 16:10
Česko si ve světovém žebříčku digitální konkurenceschopnosti polepšilo...
Investiční výhled pro Čínu je slušný, nebojme se inovačních titulů
04.10.2021 6:04
Nálada investorů v Číně se vzhledem k medializaci zpráv z podnikové sf...
Monetární režim a inovace, které zastavují inflaci
15.11.2021 18:48
Na Financial Times vyšel před několika dny článek, který se jmenuje a ...

Váš názor
 • Kreativní destrukce
  06.12.2021 9:22

  Kreativní destrukce je pravým opakem anticovidových opatření.
  Pracovitý Prosecký
 • Klíčem k pochopení a vyřešení pandemieandemie
  06.12.2021 7:19

  je správné pojmenování problému. Konkrétně velice vážného podezření, že virus byl vytvořen uměle a možná dokonce i záměrně vypuštěn, jen náhodou v době sílícího konfliktu USA vs Čína? Není to žádná konspirace z desinformačních webů, vše co dále tvrdím lze dohledat v oficiálním zpravodajství. Virus se objevil tam, kde americká neziskovka financovala výzkum koronaviru na netopýrech a porušila zákon tím, že úřadům neoznámila existenci agresivní varianty. Nepřekvapí, že mezi partnery této neziskovky je i J&J, tedy výrobce vakcín nebo třeba Dr. Scott Dowell z nadace Billa Gatese. To si každý může ověřit zde: https://www.ecohealthalliance.org/partners Když se tyto záležitosti poprvé probírali v kongresu USA, bylo vše popřeno. Přestože tzv. dezinformační weby o tom psaly už dávno, v různých někdy velmi nepřesných verzích, teprve o několik měsíců později přišlo do kongresu USA potvrzení o tom, že se opravdu zkoumal ve wu-chanu koronavir na netopýrech za americké peníze. Ale prý to byl 100procentně jiný koronavirus. Svět je malý, že? A ta časová shoda, zrovinka, když se to tam zkoumá, opět jen náhoda, stoprocentně jinný koronavirus. A my všichni jsme asi podle amerických úřadů úplní hlupáci. Dělají si z nás vážně už srandu. A lidé umírají. 1500 českých lékařů s diplomem už podepsalo petici varující před možnými budoucími následky očkování. 60.000 lidí už podepsalo petici proti povinnému očkování celkem. Podpisy přibývají každým dnem. Objevily se už první náznaky dokonce i ozbrojeného odporu. Muž vběhnul se železnou tyčí na ministerstvo zdravotnictví. Pan Kubek z ČLK, který nerespektuje odlišný medicínský názor kolegů a prosazuje jednostranně svou vizi povinného očkování, dokonce našel ve své schránce - něco hnědého. Mezitím se od české vlády dozvídáme, že očkovaní se nemusí testovat, i když např. Prymula tvrdil v jednom z rozhovorů, že nakažení očkovaní vylučují přibližně stejnou virovou nálož jako neočkovaní. Válek tvrdil, že nikdy nedopustí povinné očkování, že se připoutáá nahý na vrata sněmovny, pokud by se o tom mělo hlasovat. Babiš tvrdil, že povinné očkování je dezinformace a nikdy nebude. Ne antivaxeři, ale čeští politici jsou největšími dezinformátory a šiřiteli fakenews. Lháři, podvodníci, manipulátoři a možná i vrazi. Je načase zřídit mezinárodní vyšetřovací tým, který přezkoumá co se skutečně dělo za americké peníze ve wu-chanu, jak jsou zainteresované na celé věci firmy, které nyní na pandemii vydělávají pohádkové peníze a také, zda se skutečně nejedná o nějaký green-plán na redukci zátěže planety, tedy počtu obyvatel či o důchodovou reformu. Jen pro doplnění uvádím. že FDA odmítá vydat informace o schvalování vakcín podle zákona o svobodném přístupu k informacím s poukazem na to, že je to moc dat resp. že by mu to trvalo 50 let. Přestože tato data už musela být někdy nejen přenesena, ale dokonce i vyhodnocena, když mohlo dojít ke nouzovému schválení vakcín. Také do EU se tadata musela nějak dostat, protože i EMA s nimi musela pracovat při schvalování vakcín pro použití v EU. EU uzavřela dohodu s Pfizerem a spol., že tyto firmy za bezpečnost vakcín neručí. Českým občanům se lže, že budou odškodnění v přpadě problému po vakcinaci, ale reálně je i při ochrnutí části obličeje toto odmítnuto s tím, že se s tím dá žít. Vtip? Ne, realita! A pokud po vakcíně zemřete? Prý už není koho odškodňovat! Takže vaše děti nic nedostanou. V tomto kontextu opravdu mám obavu, že jde skutečně o plán na redukci obyvatelstva a ne jen nějaké projevy zdegenerovanosti mozků na ministerstvu zdravotnictví. Vážení, opravdu je čas se zastavit a postavit se proti tomu. Z postupu vlády je zjevné, že nejde o záchranu co nejvíce lidských životů, ale o co největší počet vypíchaných vakcín. Přestože se ukázalo, že klinické zkoušky Pfizeru nebyly provedeny podle předpisů, přesto vakcínou Pfizer dále očkujeme ale Sputnikem se očkovat nesmí. I když je jisté, že část obyvatel, která inklinuje spíše k Rusku by se naočkovala alespoň tím, protože západní vakcíně něvěří. Tady ale nejde o očkování jako takové, o poražení covidu. Tady jde o kšeft v řádu stovek miliard pro vybrané většinou americké firmy. A jako perlička na závěr: z vedení úřadu, který v USA kontroluje potraviny a léky se odchází víte kam? Ano správně, rovnou do správní rady Pfizeru. Petici najdete na: deklaracelekaru.cz
  PetMa
  • Re: Klíčem k pochopení a vyřešení pandemieandemie
   06.12.2021 9:43

   To je nepochopení celé situace. Ve skutečnosti je to spolčení výrobců nemocničních lůžek a ty vakcíny a geniální politické kroky se snaží tento ďábelský plán zhatit.
   Ten, který tančí s papoušky
  • PetMa
   06.12.2021 8:43

   Velice si Vás vážím za tento příspěvek. Je to kvalitní popis celého podvodu. Jen malý detail. Já si nemyslím, že farmaceutickým firmám jde primárně o zisk. Jsou vlastněny skrze investiční společnosti jako je BlackRock lidmi, kteří vlastní také FED a tam si mohou natisknout libovolné množství peněz. O provize jde jen politikům a tzv. expertům nutícím lidi do očkování. Zdravotnictví u nás i v zahraničí řídí zločinci, neboť nechávají lidi umírat úplně zbytečně. Pokud by nejvíce ohroženým lidem podávali monoklonální protilátky, nemusel by nikdo zemřít. Zvládlo by se to lehce. Je přece mnohem méně náročné věnovat pacientům dvě hodiny (infuze plus hodina na pozorování) než se o ně starat např. dva týdny s nejistým výsledkem. Trestuhodné je, že se covid vůbec neléčí. Z okruhu svých známých vím, že když je někdo covid pozitivní a ptá se praktického lékaře, jak se má léčit, je mu řečeno, že nijak a až nebude moci dýchat, ať si zavolá záchranku.
   Jan47
  • Re: Klíčem k pochopení a vyřešení pandemieandemie
   06.12.2021 8:33

   Zřejmě jsou globaliste přesvědčeni, že je třeba lidstvo permanentně strašit. Jakmile se lidé přestanou bát, hrozí nebezpečí, že začnou masově zlobit a naruší tak klid vladnoucich elit. Hodí se každý strašák. Smrtelny covid, svět zničující CO2, války chtivy Putin či nedemokraticka Čína. Jakoby bych je slyšel :-).
   x2
Aktuální komentáře
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy
17:21Technologie dnes v čele pozitivního obratu. Koruna míří k 24,20 EURCZK  
17:11K zastavení růstu inflace je nutná reakce měnové politiky, říká Holub z ČNB
17:10Akcie čínských technologií prudce posilují po uvolnění měnové politiky (komentář analytika)  
16:42Výsledky Alcoa: Prudce rostoucí cena hliníku kompenzuje klesající prodeje  
16:18Akcie na dně a optimistický výhled. Čínské tituly nyní vypadají slibně
15:56Ministerstvo financí zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 3,1 procenta, inflaci vidí výše
14:30Nejlevnější sektor v Evropě skrývá potenciál k dalším zisků
14:27Aerolinky American Airlines díky zájmu o cestování o svátcích snížily ztrátu
14:11Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území
12:59Amazon otevře první kamenný obchod s oblečením, kde využije moderní technologie
12:15Jak investovat do S&P 500 snadno? V Patrii bušit do stolu nemusíte
11:21Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent, v EU na 5,3 procenta
11:19Evropa neudržela úvodní zisky, dluhopisům se ale daří  
10:50Existují důvody pro fiskální pravidla v eurozóně? A jak by podle ekonoma Natixis vlastně měla být nastavena?
10:49Inflace se bude letos v eurozóně postupně snižovat, říká prezidentka ECB
10:15Čína podruhé za poslední měsíc snížila úrokové sazby. Chce podpořit ekonomiku
9:12Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?
8:53Pražské tituly dostaly nové cílové ceny a doporučení, dnešní futures směřují do zeleného  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00IHS Markit Ltd (11/21 Q4)
13:00Schlumberger NV (12/21 Q4)