Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předražený dolar a dlouhodobé anomálie

Předražený dolar a dlouhodobé anomálie

07.03.2022 18:28

BCA Research tvrdí, že dolar je nyní na základě parity kupní síly (PPP) hodně předražen, opak by měl platit třeba o japonském jenu. Jakou mají podobné odhady relevanci?

1. Hlavně sazby a kapitál, PPP v ústraní: Na úrovni běžných zpráv z finančních trhů se ve vztahu k měnovým kurzům hovoří většinou o sazbách. Tedy o tom, jak by v některé zemi měly růst, či klesat sazby (relativně k zemi druhé) a jak by tedy měl kurz měny země první posilovat, či oslabovat. Jde o logiku založenou na toku kapitálu, který by měl vyhledávat vyšší zhodnocení a tudíž se přesouvat do zemí s vyššími sazbami a tlačit jejich měnové kurzy nahoru. A naopak.

K tomuto pohledu by toho šlo hodně dodat, včetně rizikové „porovnatelnosti“ sazeb a rizikových prémií (viz níže). Ale nyní mi jde jen o poukázání na to, že tento „kapitálový“ pohled alespoň na oné běžné neakademické úrovni typu Bloombergu, či CNBC dominuje, zatímco o PPP slyšíme jen málokdy. U ní jde o pohled založený na toku zboží. V principu říkající, že měna země, kde je z mezinárodního pohledu levněji, by měla posilovat a naopak. Protože poptávka se bude přesouvat právě k levnějšímu zboží a popřípadě službám a tudíž k měně této země, která tím bude tlačena nahoru (a nakonec může úplně eliminovat tuto levnost).

Jak jsem zmínil, BCA research v jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že dolar je z pohledu této logiky značně nadhodnocen, konkrétně asi o 20 %. O více jak 20 % je naopak podhodnocen japonský jen, švédská koruna a také euro. Teoreticky by tedy mělo docházet k tomu, že by světový spotřebitel měl nakupovat zboží v Japonsku a eurozóně a táhl místní měny nahoru, zatímco o dolar by kvůli americké drahotě ani nezavadil a ten by mířil dolů.

2. Dlouhodobé anomálie? Ekonom Scott Sumner před pár měsíci poukazoval na to, že index spotřebitelských cen vzrostl během poslední 28 let v Japonsku o 4 %. Pozor - ne ročně, ale celkově. Jak píše pan Sumner, „dolar přitom za stejnou dobu posílil k jenu o 6 %. Pokud to dáme dohromady a věříme v teorii parity kupní síly, domnívali bychom se, že ceny v USA tedy za stejnou dobu klesly asi o 2 %. Jenže tak tomu ani zdaleka nebylo, protože vzrostly o 90 %. Reálný měnový kurz dolaru k jenu vzrostl asi o 92 %“. Výše uvedený odhad BCA tedy není jen nějakou krátkodobou anomálií, ono to nefunguje dlouhodobě.

Pan Sumner k tomu dodává, že on sám každým rokem čeká, že „PPP začne fungovat“, stále se tak neděje, ale stále myslí, že PPP je nejlepším způsobem, jak predikovat dlouhodobý kurzový vývoj třeba až do roku 2049 (tedy na dalších 28 let). Logika, která stojí za PPP, je totiž podle něj tak přesvědčivá, že „každou anomálii je lehčí vysvětlit jako jednorázový jev“. Včetně popsaného dlouhodobého vývoje kurzu dolaru k jenu.

Nedávno pan Sumner zase na svém blogu psal o tom, že porovnávat HDP jednotlivých zemí na základě běžných cen/kurzů nemusí dávat v podstatě žádný smysl a za příklad dával hodnotu dopravních služeb metra v Pekingu a v New Yorku. Pokud bychom jejich nominální hodnotu porovnávali za pomocí běžného kurzu, ignorovali bychom, že reálné (o kurz upravené) ceny lístků jsou v Pekingu ve srovnání s New Yorkem asi pětinové. A i toto pak spolu s řadou dalších příkladů ukazuje na předražený dolar, tentokrát k renminbi – z pohledu PPP.

3. Globální nerovnováhy:
Vyhraje nakonec PPP tak, jak věří pan Sumner na základě „neúprosné“ logiky reálných cen? Zejména v současné době, kdy nedominují dokonce ani úrokové diferenciály ale rizikové prémie a bezpečné přístavy nahrávající dolaru*, se úvahy o nějaké PPP mohou zdát jako další finance fiction. Na stranu druhou základní (ne)rovnováhy vypadají ve světové ekonomice stále podobně:

Spojené státy si půjčují na spotřebu z jiných zemí/ty jim půjčují na jejich spotřebu, aby měly doma více pracovních míst. Obrat této dynamiky včetně neustálého zadlužování Spojených států (a hromadění pohledávek v zemích jako Německo, či Japonsko) by byl téměř nevyhnutelně spojen se slábnoucím dolarem. A namísto neviditelné ruky trhu by jej dolů táhla právě hodně viditelná PPP. Tedy rozdíl mezi tím, kde se dolar již dlouho nachází a kde by měl své místo na základě porovnatelných cen.

 

Čtěte více:

Slábnutí nabídkových inflačních tlaků a pravděpodobnost americké recese
28.02.2022 18:45
Goldman Sachs přišel s novým odhadem vývoje nabídkových inflačních tla...
Výnosové křivky a akcie evropských bank
01.03.2022 17:24
Evropské akcie mají za sebou dlouhé roky opakovaných nadějí a zklamání...
Neutrální sazby u nuly, Taylorovo pravidlo a bankovní akcie
02.03.2022 17:44
Sherry Paul z Morgan Stanley včera na CNBC říkala, že „to byl dobrý de...
Výhled ohledně monetární politiky se v posledních dnech prudce mění. Co na to akcie neziskových technologických firem?
03.03.2022 17:19
Není to zase tolik let, co Uber hovořil o tom, že možná nikdy nebude v...
Valuační přenastavení trhů a dlouhodobý prospekt ziskovosti
04.03.2022 17:34
V posledních dnech se PE amerického indexu SPX dostalo z hodnot nad dv...

Váš názor
  • Předražený dolar
    07.03.2022 23:43

    ad1) teorie je jedna strana mince, ta druhá strana je PŮVOD: totiž nelze mávnutím kouzelného proutku změnit historii fyzického toku komodity/výrobku; u zemědělských komodit hraje roli u jejich ideálních podmínek produkce zeměpisná šířka (přesto se mohou negativně projevit parametry ´letošní srážky/loňská zima´), u nerostů hraje roli lokalizace (podle toho jak si pangeu do novodobých státních hranic rozdělili lidé ať už dohodou, genocidou nebo zabráním území), dosti důležitý je také demografický vývoj populace (k čemu jsou příznivé klimatické podmínky nebo krátká dopravní cesta, když chybí požadovaná kapacita ´pracovního kapitálu´= lidských zdrojů) ad2) ačkoliv to pan Sumner přímo neříká, tak dlouhodobá anomálie vyplývá z ad1) Japonci protože je Američani jaderně bombardovali, nepotřebuj ažtak často navštěvovat 2x tak drahý Grand Canyon, nýbrž se spokojí s návštěvou všech ostatních destinací (vůči nimž mají silnou měnu = skoro zbytek světa, co jsou ´nějakým specifickým způsobem´zajímaví) ad3) položil si někdo otázku, proč globální nerovnováhy existují? zabývá se tím vědecký výzkum jako v případě oteplování planety? nikdo vědecký výzkum ještě nezadal? neexistuje think-tank? žádná aktivistická nezisková organizace? nedostatek financí? nedostatek Grety? /// zaměří-li se oko na příčiny nedostatku "dostatečně kvalifikované pracovní síly", tak potenciální zaměstnavatel (ten kdo vyplácí plat/mzdu) řeší opakovaně stále stejná DILEMATA a má stále stejné ortdoxní ARGUMENTY: 1) školství nedodává potřebnou kvalifikaci co je třeba, a už vůbec v žádoucím množství, 2) uchazeči nemají žádoucí ekonomické zázemí pro změnu bydliště/dojíždění, 3) ´velké a úspěšné´ firmy přeplatí malou firmu, 4) venkov je v nevýhodě oproti městu (předměstí vůči centru aglomerace), 5) všechna uvedená i další dilemata a argumenty jsou shodné pro ostatní země co tyjí z petrodolarů - Venezuelu, Saudskou Arábii, Brazílii, USA, Rusko, Čínu, Česko, Německo, Japonsko, úplně pro všechny na celém světě tečka. ad4) proč jim všichni neustále půjčují na jejich spotřebu?: 1) protože to tak věřitelé chtějí (altruismus), 2) protože je to historicky obvyklý postup (od jistého roku uzance, zvyklost, setrvačnost, snad bez znalosti diplomatického pozadí), 3) protože se všude píše, že americký dolar je nejjistěší měna, 4) protože dolar je aktuálně rezervní měna (s právem veta), 5) protože šedá ekonomika (útěk do hotovosti při každé kontrakci), 6) atd. aopd. /// vlastně příčina tohoto stavu proč jim všichni stále půjčují NENÍ RELEVANTNÍ, neboť se "o tom nemluví ani nepíše, prostě to tak je" ad5) co se stane, až/když tímto tempem, populace dojde do stavu, kdy se v jednom roce méně lidí narodí než umře? /// Mnoho otázek škodí zdraví. Užívejte života jaký je teď a ´tady´.
    Mudr.c
    • Re: Předražený dolar
      08.03.2022 0:25

      Máš fajn příspěvky, opravdu je rád čtu, málokduo tu uvádí tolik fundamentů. Akorát, bemohl by jsi je rozdělit tak na 3 příspěvky? Jakkdyž kapitoly. Nemožnost formátování v Patria enginu příspěvky činí hůře čitelnými.
      Gyroskop
Aktuální komentáře
29.04.2024
22:01Wall Street vstoupila do nového týdne růstem; Tesla +15 %  
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y