Celé roky dominoval majetku Elona Muska jediný akciový titul: . Podíl 9,2 procenta ve společnosti , který si Musk pořídil, představuje pro jeho jmění neobvyklý prvek diverzifikace.
Muskův holding v Twitteru, který spoluzakladatel Tesly vybudoval v polovině března, má hodnotu minimálně 3,67 miliardy dolarů. Píšeme minimálně, protože dnes v premarketu stouply akcie Twitteru o dalších osm procent poté, co sociální platforma oznámila, že šéfa Tesly jmenuje do svojí správní rady.
Musk už na své pozici v Twitteru dokázal vydělat minimálně 1,2 miliardy dolarů, vypočetl Bloomberg ze závěrečné ceny z 14. března a závěrečné hodnoty z tohoto pondělí. Titul včera vyrostl o 27 procent a zažil nejlepší rally od svého debutu na burze v roce 2013.
Další graf ukazuje, jak rostly akcie Twitteru za posledních pět dní...
...a za posledních pět let:

Musk je teď největším akcionářem v Twitteru, jeho holding však představuje stále jenom nepatrný zlomek celého jeho majetku. Podle časopisu Forbes je Musk nejbohatším člověkem na světě s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Jeho velká většina je spojena s akciemi a opcemi v Tesle, jejímž je generálním ředitelem. Musk v ní vlastní 17procentní podíl, teprve prudký vzestup hodnoty této firmy (viz graf výše) katapultoval Muska již dříve na pozici nejbohatšího člověka planety.
V pondělí se akcie Tesly zvedly o 5,6 % a Muskovo bohatství o 15,3 miliardy dolarů.
Na sociální síti se padesátiletý spoluzakladatel Tesly stal jednou z největších osobností. Má tam 80 milionů následovatelů. Na své nejoblíbenější platformě se ale už několikrát dostal do problémů a nyní se snaží vystoupit z dohody s americkou SEC, která se vztahuje na kontrolu jeho tweetů týkajících se Tesly.
Na svoji společnost zůstal šéf Tesly soustředěný i tehdy, kdy se jeho majetek už zdárně rozrůstal. Family office Excession mu vede dlouholetý poradce Jared Birchall, bývalý bankéř , a v porovnání s jinými miliardáři je poměrně malý. Musk nemá moc nemovitostí a podílu v Tesle se urputně držel až do konce loňského roku, kdy prodal miliony akcií na pokrytí nákladů spojených s daňovým doplatkem 11 miliard dolarů v souvislosti s uplatněním opcí.
Nový Muskův mandát ve správní radě Twitteru vyprší na výroční valné hromadě 2024. Dnešní regulatorní sdělení Muskovi také ukládá, že po dobu svého působení ve funkci člena rady ani po následujících 90 dní nebude vlastnit větší podíl než 14,9 procenta kmenových akcií Twitteru.
Z analytiků sledovaných Bloombergem jich 29 doporučuje akcie Twitteru držet, devět by kupovalo a čtyři by prodávali. Dvanáctiměsíční cílová cena se pohybuje na 44,42 USD za akcii, v pondělí titul zavíral na ceně 49,97 USD za akcii. Po začátku dnešního obchodování na Wall Street rostly akcie Twitteru o 5,7 procenta.
Musk se zatím ohledně svých plánů s Twitterem držel v ústraní. Fakt, že svůj získaný podíl ve společnosti oznámil Americké komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) na formuláři 13G podle agentury DPA znamená, že neusiluje o aktivní vliv na její obchodní politiku nebo o křeslo v dozorčí radě. V takovém případě by musel vyplnit formulář označovaný jako 13D. V noci na dnešek ale na Twitteru zveřejnil anketu, ve které dal hlasovat o tlačítku na dodatečnou úpravu twitterových příspěvků.
Musk se konkrétně nevyjádřil k žádným změnám pravidel Twitteru, které by mohl prosazovat. Na svém účtu však dnes napsal, že chce v příštích měsících Twitter výrazně vylepšit. V březnu Musk sdělil svým příznivcům na twitteru, že vážně uvažuje o vytvoření vlastní sociální sítě.
Zdroje: Bloomberg, Reuters, Patria.cz, ČTK