Aktualizováno Devizové rezervy České národní banky (ČNB) ke konci června meziměsíčně klesly o 5,2 miliardy eur na 151,3 miliardy eur. Ve srovnání s květnem se rezervy snížily také v korunách a dolarech. Meziročně devizové rezervy vzrostly o 10,7 miliardy eur, proti loňskému červnu stouply v korunách, zatímco v dolarech klesly. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na svém webu zveřejnila ČNB.
V korunách činily devizové rezervy na konci června téměř 3,74 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší zhruba o 160 miliard korun, meziměsíčně se snížily přibližně o 123 miliard. V dolarech se devizové rezervy meziročně i meziměsíčně snížily zhruba o deset miliard na 157,1 miliardy Kč.
Centrální banka od poloviny května intervenuje na devizovém trhu ve prospěch české koruny. Prodejem eur se pokouší zabránit tuzemské měně před nadměrným oslabením. Slabší koruna by ztížila inflační tlaky prostřednictvím vyšších nákladů na dovoz.
Koruna se od poloviny května obchodovala v rozpětí 24,500 až 24,800 za euro, zatím jiné měny v regionu byly podstatně volatilnější, upozornila agentura Reuters. ČNB dnes uvedla, že v květnu prodala ve spotových operacích 3,5 miliardy EUR.
Vývoj devizových rezerv:

Velikost devizových rezerv je stále dostačující pro zachování současné politiky bránící oslabování koruny, domnívá se hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Intervence ve výši 10 mld. euro za dva měsíce jsou však vysoké a rizikem je, aby trh nezačal zvyšovat sázky proti ČNB a spekulovat, že centrální banka dříve či později bude muset korunu uvolnit," uvedl také. Pro trh je podle něj prozatím poměrně nákladné držet dlouhodobé sázky na oslabení koruny v situaci, kdy rezervy jsou stále vysoké. "Pokud by však intervence pokračovaly v podobné intenzitě i v dalších měsících, apetit trhu sázet proti ČNB by se zvyšoval. V tomto ohledu tahá ČNB na rozdíl od kurzového závazku přece jen za kratší konec, protože velikost devizových rezerv je omezena," dodal.
Zdroje: ČTK, Reuters, ČNB