Energetická krize se zhoršuje a tlak na komoditní sektory roste, především na ty, které dodávají stavební bloky celé globální ekonomice. Energeticky intenzivní sektory jako výroba a zpracování oceli, výroba hnojiv a hliníku musejí kvůli narůstajícím nákladům uzavírat továrny. Tlak ale podle agentury Bloomberg pociťují i klíčové materiály do baterií elektrických aut a pro výrobu elektřiny ze slunce.
Průmyslové kovy
Evropa za poslední rok zatím přišla o skoro polovinu kapacit tavicích pecí zinku a hliníku. Zřejmě nikoli posledním příkladem budiž slovenský podnik Slovalco, který ukončí do konce září ve svém závodě ve městě Žiar nad Hronom na středním Slovensku výrobu primárního hliníku. Firma rozhodnutí zdůvodnila mimo jiné vysokými cenami elektřiny. Rozhodnutí uzavřít prvovýrobu se podle většinového vlastníka, norské společnosti Norsk Hydro, dotkne 300 zaměstnanců pracujících na plný úvazek.
Dalším příkladem je Nyrstar, který hodlá zastavit zinkový provoz Budel v Nizozemsku. Spotřeba by tím mohla být zase o trochu závislejší na dovozu.
Jednu z nejlidnatějších čínských provincií S’-čchuan v centrální oblasti Číny trápí sucho, což brzdí výrobu z vodních elektráren. Tavírna Henan Zhongfu tam na několik týdnů zastavil provoz některých svých součástí.
Trápí se i američtí dodavatelé. Velký producent hliníku Century Aluminum během roku oznámil, že náklady na energie už dosáhly bodu, kdy už přestává být ziskové provozovat jeho provoz v Kentucky, a firma ji odpojí.
Zásoby hliníku a zinku v Evropě se snížily:

Producentů mědi se energetická krize týká o trochu méně, protože poptávka po červeném kovu je nižší. Tíseň ale pociťují i oni a někteří přenášejí náklady na zákazníky.
Ocel
Omezování dodávek elektřiny v čínském S’-čchuanu zasáhlo více než 70 % tamních oceláren. V USA začaly minimálně dvě ocelárny pozastavovat některé provozy, aby ušetřily na energiích. Jednou z firem v těžkém průmyslu, která v době rostoucích nákladů na energie zvyšuje ceny, je britská British Steel. Činí tak i přesto, že strategii, která fungovala, když bylo evropské stavebnictví při síle, bude náročnější realizovat teď, kdy slábnoucí ekonomika nevysílá moc dobré signály o budoucnosti poptávky. Podle čtvrtečních dat Eurostatu klesla produkce ve stavebnictví v červnu ve srovnání s letošním květnem v Evropské unii o 1,2 procenta.
Zelené kovy
Čínská krize s elektrickou energií znamená, že bateriový sektor by se měl připravit na vyšší náklady na lithium, což je jeden z klíčových materiálů při výrobě baterií. S’-čchuan loni obstarával více než pětinu čínské chemické produkce lithia, ukazují data Bloombergu, Podle analytiků ceny mohou v krátkém čase narůstat.
Tatáž středočínská provincie proslula ještě výrobou polysilikonu, který se používá v solárních panelech. Polykrystalický křemík se používá i v jiných odvětvích, třeba v automobilovém nebo v počítačových čipech. Cena za pouhý týden narostla o 12 procent.
Hnojiva
Výrobci hnojiv, kteří jsou závislí na plynu, musejí opět omezovat operace, což se děje v Evropě i v Číně. Minimálně čtvrtina evropských kapacit v dusíkatých hnojivech je už zřejmě pryč a Mezinárodní asociace hnojiv (IFA) předpokládá, že globální využití klesne během příští sezóny nejvíce od roku 2008.
Cukr
Evropský cukrovarnický gigant Südzucker už varoval před vyššími cenami, protože producenti přenášejí náklady, a rovněž avizoval, že má nouzové plány pro případ, že Rusové zastaví kohouty s plynem. Firma by v takovém případě přešla z plynu na jiné zdroje energií.
Podle analytiků však tento proces může být nákladný a znamenat další zdražení. Ještě více by tak narostly účty za potraviny. Těm už uškodily globální ceny potravin, které se letos vyšplhaly na rekordní maxima, jak ukazuje graf níže.
Zdroj: Bloomberg, Eurostat