Evropské burzy ani v závěru týdne nenalézají výraznější sílu růst a mírně prohlubují týdenní ztráty. Index DAX oslabuje o 0,4 %, a tak rozšiřuje svou týdenní ztrátu na 2,4 %. Na trhu je patrná nervozita před závěrečným projevem Jeroma Powella na symposiu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.
Na optimismu nepřidávají investorům ani vytrvale rostoucí ceny energií, když cena elektřiny s dodáním v příštím roce roste na německé burze o 6,1 % na 828 EUR/MWh, což představuje 44% týdenní nárůst. Poblíž svých historických maxim se pohybuje i cena evropského plynu, který dnes roste o 1,6 % na 316 EUR/MWh, což představuje 27,5% týdenní nárůst. Pokud se vrátíme ještě k elektřině, tak za zmínku určitě stojí fakt, že kontrakt s dodávkou v příštím roce se obchoduje na téměř dvojnásobku vůči kontraktu v následujícím roce, který je nyní na 425 EUR/MWh. Kontrakt na dodávku elektřiny v roce 2025 si pak stojí na 262 EUR/MWh.
Z toho je patrné, že nejbližší kontrakt je do značné míry v rukou horkých spekulativních peněz, což dokazuje i exponenciální vývoj této ceny (viz graf dole). Z pohledu technické analýzy je takový exponenciální vývoj vždy neudržitelný s návratem ceny k dlouhodobějšímu průměru. Některé zdroje uvádějí, že ceny elektřiny kolem 800 EUR/MWh znamenají, že jeden prací cyklus pračky vyjde na zhruba 15 EUR (370 Kč). I z toho je zřejmé, že ceny elektřiny se už naprosto vzdálily realitě a na těchto úrovních nejsou udržitelné.

Na pražské burze je v závěru týdne klid, když index PX při podprůměrné aktivitě roste o 0,35 %. Táhnou ho především akcie , které se ale přes oživený zájem investorů nedokážou dostat přes 600 Kč.