Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků byla v porovnání s loňským červencem lepší situace ve výrobě motorových vozidel. V řadě dalších odvětví ale došlo k poklesu produkce. Hodnota nových zakázek se v tuzemském průmyslu v červenci meziročně zvýšila o 2,2 %. Proti červnu byla průmyslová výroba ale nižší o 0,3 %.
„Červencové výsledky průmyslu potvrdily zpomalení z předchozích měsíců, tentokrát podpořené čerpáním celozávodních dovolených,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Červenec byl ovlivněn menším počtem pracovních dní, o což jsou výše uvedené hodnoty očištěny. Bez očištění průmysl v červenci poklesl o 1,9 %.
Třetí měsíc v řadě vzrostla meziročně výroba aut, tentokrát to bylo o 15,8 procenta. „Situace ve výrobě motorových vozidel se oproti minulému roku zlepšila. Podobně jako v červnu však řada odvětví, která dříve pomáhala udržet celkovou průmyslovou produkci v růstu, nyní zaznamenala pokles,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Automobilový sektor tak podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera dohání výpadky ze začátku roku, čemuž pomáhá zmírnění potíží v subdodavatelských vztazích. Za celý letošní rok je však stále o 2 % meziročně slabší. Výrazně k růstu průmyslu přispěla také výroba elektřiny a také výroba strojů a zařízení.

Nové zakázky (očištěno o sezónní a kalendářní vlivy) meziročně zpomalily z 16 na 2,4 % meziročně, zakázky ze zahraniční pak propadly o 2 %, ty domácí si udržely růst o 12,5 %. Jde však o nominální vyjádření, které je ovlivněno i cenovým růstem, upozornil Seidler. Méně příznivě podle něj vyznívá pokles nových zakázek u automobilů, nicméně i čísla zakázek bývají ovlivněna efektem celozávodních dovolených, který ovlivňuje i zakázky ze zahraničí a jedno číslo nelze přeceňovat. Nicméně méně pozitivní vývoj z průmyslu z pohledu nových zakázek hlásí i Německo, kde nové zakázky propadly již šestý měsíc v řadě a meziročně jsou nižší o 14 %.
"Vývoj tuzemského průmyslu v červenci tak byl nepatrně nad očekávání, což však v kontextu nejistoty letní výroby nelze přeceňovat," konstatoval Seidler. Průmysl v posledních měsících táhne především automobilová výroba, nicméně řada odvětví zpomaluje a celkové vyhlídky jsou nepříznivé z titulu vývoje cen energií. Šetření mezi ekonomy dle Focus Economics předpokládá růst tuzemského průmyslu v letošním roce o mírných 1,5 % po 6,6 % v loňském roce. V kontextu rizik poslední doby by však i mírný růst průmyslu byl stále pozitivní zprávou, domnívá se také ekonom.

Vývoj produkce tuzemského průmyslu v meziročním srovnání:
