Investoři ve strachu z recese hromadně prchají z akcií. Alokace do akcií jsou tak na rekordních minimech, a naopak hotovostní expozice na historických maximech, ukázal průzkum . Vzhledem k tomu, že obavy z ekonomiky eskalují, počet investorů, kteří očekávají recesi, dosáhl nejvyšší hodnoty od května 2020, uvedli stratégové pod vedením Michaela Hartnetta v úterním komentáři. Sentiment je „super medvědí“ a chuť riskovat navíc dále snižuje energetická krize.

Globální akcie zažily v posledních několika měsících jízdu jako na horské dráze. Stahovaly je dolů obavy, že centrální banky zůstanou jestřábí a tím uvrhnou ekonomiku do recese, zatímco rally poháněly nízké pozice investorů a optimismus kolem vrcholící americké inflace. 52 % respondentů průzkumu , což je historicky nejvíce, uvedlo, že jsou na akciích podvážení, zatímco 62 % má nadhodnocenou hotovost, vyplývá z globálního průzkumu správců fondů banky, který v týdnu do 8. září dotazoval 212 účastníků s 616 miliardami USD pod správou.

A zhoršují se i vyhlídky firemních zisků. 92 % účastníků průzkumu očekává v příštím roce pokles korporátních zisků a počet investorů, kteří podstupují vyšší riziko než běžně, klesl na rekordní minimum. Za největší riziko se přitom stále považuje trvale vysoká inflace, následovaná jestřábími centrálními bankami, geopolitikou a globální recesí. Naproti tomu oživení pandemie Covid-19 vnímá jako krajní riziko pouze 1 % účastníků.
Ponuré evropské vyhlídky
Podle dalšího průzkumu mezi 121 respondenty s 265 miliard USD pod správou od 2. do 8. září 53 % účastníků průzkumu očekává v nadcházejícím roce pokračování poklesu na evropských akcií, což je značný nárůst oproti 38 % v srpnu. Třetina z nich přitom odhaduje, že tento pokles bude o více než 10 %. A 92 % respondentů rovněž očekává, vzhledem ke zpomalení hospodářského růstu a tlaku na marže, také nižší zisky na akcii.
Recesi v Evropě během příštích 12 měsíců očekává 92 % respondentů, což je nárůst oproti 75 % v srpnu. Přesně polovina jich očekává, že cyklické sektory si povedou hůře než defenzivní, zatímco dobrý výkon budou mít podle 84 % účastníků vysoce kvalitní akcie. Energetika je s velkým náskokem nejoblíbenějším sektorem, automobilky jsou nyní nejvíce konsensuálně podvážené, zatímco průmysl a banky přešly od nadvážené pozice na podváženou.
Nejoblíbenějším akciovým trhem podle státu je v Evropě nyní Švýcarsko, které předčilo Spojené království, zatímco Itálie a Německo zůstávají nejméně preferovanými trhy.
Zdroj: Bloomberg