Aktivistický investor Cevian Capital označil výsledky Ericssonu za třetí čtvrtletí za „zklamání“ poté, co tento poskytovatel telekomunikačních sítí oznámil zisk výrazně pod odhady analytiků. Akcie klesají o 16 %.
Upravený provozní zisk činil ve třetím čtvrtletí 7,2 miliardy švédských korun, což podle průměru odhadů v průzkumu Bloomberg významně nedosáhlo na odhad analytiků 8,51 miliardy korun. Tržby vzrostly ve třetím čtvrtletí o 21 % meziročně na 68 miliard korun díky prodejům sítí v Severní Americe. To překonalo průměrný odhad analytiků na 66,5 miliardy korun.
Problémem však byly tržby v segmentu Cloud Software & Services. Management této divize proto nyní pracuje na snížení nákladů, ačkoli „zlepšování výkonu bude postupné,“ uvedl v prohlášení. Obchodní linie služeb utrpěla také tím, že zákazníci v některých regionech, včetně Evropy, snižují rámec poskytovaných služeb, znovu vyjednávají nebo si některé funkce zajišťují sami, dodal Mellander.
„Za podstřelením zisku stojí jiné divize než sítě, jmenovitě Cloud Software & Services a Enterprise,“ řekl Christer Gardell, zakladatel a řídící partner společnosti Cevian, která podle údajů Bloombergu vlastní asi 5 % společnosti . "Tady je třeba vysušit bažinu ztrát."
Společnost, která je jedním z největších světových poskytovatelů síťových zařízení 5G, uvedla, že provede úpravy cen a najde způsoby, jak zlepšit marže. Finanční ředitel společnosti Carl Mellander řekl, že hledá, kde ušetřit, a zvažuje i škrty počtu zaměstnanců, majetku a spotřeby energií. Dodal ale, že je ještě příliš brzy na definitivní rozhodnutí o snížení pracovních míst.
Rostoucí náklady na energii způsobují, že i zákazníci Ericssonu jsou citlivější na cenu a společnost hledá způsoby, jak propagovat technologii, která je účinnější, řekl. "Řekl bych, že spotřeba energie je v rámci tohoto hodnocení čím dál důležitější," řekl Mellander v rozhovoru. "Je tam mnoho komponentů, ale o energiích se mluví kvůli klimatu, samozřejmě CO2, ale také kvůli prudce rostoucím cenám energií."
Akcie Ericssonu klesají ve Stockholmu o téměř 16 % na 60,89 švédských korun. Akcie do včerejšího závěru za letošní rok umazaly 28 %.

letos koupil Vonage Holdings za zhruba 6,2 miliardy dolarů. Jde o největší akvizici v historii, která mu má pomoci vybudovat novou enterprise divizi a rozšířit nabídku cloudové komunikace.
Zdroj: Bloomberg, Patria