Říjnové indikátory důvěry přinesly další mírné snížení důvěry jak mezi podniky, tak domácnostmi. Domácnosti se stále více obávají zhoršení své vlastní finanční situace a růstu nezaměstnanosti a celková nálada domácností tak opět překonala historické dno. Pokles důvěry nastal i mezi firmami, zejména v průmyslu, naopak v obchodu se situace překvapivě zlepšila. Ačkoli obavy z inflace se u domácnosti opět snížily, očekávání prodejních cen mezi firmami v říjnu plošně rostlo. To naznačuje, že proinflační tlaky ještě budou přicházet a inflace zůstane vyšší oproti očekávání i začátkem příštího roku. Úrokové sazby ČNB tak zůstanou na vyšší úrovni po delší dobu.
Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu mírně snížila o 0,3 bodu na hodnotu 89,8 bodu. Pod 90 bodů se takzvaný souhrnný indikátor důvěry dostal poprvé od loňského března. Snižuje se již pět měsíců v řadě. V říjnu ale pokles výrazně zpomalil, v září činil čtyři body. Důvěra klesla u podnikatelů i spotřebitelů. V případě spotřebitelů prohloubila své minimum od počátku zjišťování v lednu 2003. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Důvěra podnikatelů v říjnu klesla o 0,2 bodu na 93,4 bodu, důvěra spotřebitelů o 0,8 bodu na 71,9 bodu. "Nejvyšší v historii jsou obavy domácností ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Velké obavy také panují z vývoje celkové hospodářské situace a ze zvyšování nezaměstnanosti. Naopak pozitivně lze vnímat klesající obavy z dalšího růstu cen," sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra podnikatelů v průmyslu se snížila o více než dva body na 91,4 bodu a ve stavebnictví o více než bod na 110,2 bodu. V případě průmyslu byla nižší naposledy loni v říjnu, v případě stavebnictví loni v lednu. "Velká nejistota ohledně budoucího vývoje, nedostatek materiálu, zhoršující se poptávka a vysoké ceny. To jsou v posledních měsících čtyři základní faktory zásadně ovlivňující vývoj důvěry podnikatelů v průmyslu," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
Naopak důvěra podnikatelů v obchodě se po čtyřech měsících poklesu zvýšila o 6,6 bodu na hodnotu 99,3 bodu. Dostala se tak na úroveň z letošního června. Také důvěra podnikatelů ve službách rostla, a to mírně o necelý bod na 92,9 bodu.
V meziročním srovnání je důvěra v českou ekonomiku v letošním říjnu nižší ve všech kategoriích s výjimkou podnikatelů v průmyslu. U nich byla před rokem pod 88 body. Naopak nejvýraznější pokles - téměř 30 bodů - je ve spotřebitelské důvěře, která měla loni v říjnu hodnotu 101,3 bodu. Celkový indikátor důvěry se meziročně snížil o 6,2 bodu.

Důvěra mezi podnikateli a domácnostmi se dále snižuje, což však není vzhledem k ekonomickým nejistotám příliš velké překvapení. Naopak celková úroveň důvěry mezi podnikateli se nachází stále relativně vysoko vzhledem k energetické krizi či očekávanému příchodu recese. U domácností se pak patrně ve slabší důvěře zohlednila další eskalace války na Ukrajině, která v datech za září ještě nebyla patrná vzhledem k uzávěrce sběru dat. Ačkoli domácnosti mírně snižují své obavy z růstu inflace, patrně i díky vládní opatřením na zastropování cen energie, očekávání firem ohledně růstu prodejních cen se opět zvýšila.
Zdroj: ČTK, ČBA