Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Štafetu panikáře na bankách přebírá Credit Suisse (až -30 %). Hlavní akcionář rozhodně nedodá nový kapitál

Štafetu panikáře na bankách přebírá Credit Suisse (až -30 %). Hlavní akcionář rozhodně nedodá nový kapitál

15.03.2023 12:10, aktualizováno: 15.3. 18:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem a zdroj se od pádu americké Silicon Valley Bank posouvá k evropskému bankovnímu jménu Credit Suisse. Ta již dříve oznámila, že „zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky“ a podniká kroky k nápravě. Dnes do tržního vývoje zasáhl hlavní akcionář Saudi National Bank prohlášením, ve kterém jasně vylučuje poskytnutí dalšího kapitálu. Stalo se tak jen krátce poté, co šéf Credit Suisse ujišťoval, že banka nebude žádat o pomoc či záchranu. Večer nicméně požádala švýcarského regulátora o "veřejné vyjádření podpory". Vývoj CDS (u 5Y posun do blízkosti 800 bps, dnes +40 % proti včerejšímu závěru na 549 bps) však směrem svébytného scénáře příliš nehovoří. Obchodování s akciemi Credit Suisse bylo opakovaně pozastaveno a napětí kolem banky dopadalo na evropský bankovní sektor: BNP Paribas až -11 %, Societe Generale -13 %, Erste v Praze až -7 %. Kvůli vysokému propadu bylo pozastavené také například obchodování s akciemi několika italských bank, včetně UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi.

Ammar Al Chudajrí, šéf Saudi National Bank (SNB), která z pozice nejsilnějšího akcionáře Credit Suisse přišla za poslední tři měsíce o třetinu hodnoty tohoto podílu, v rozhovoru pro Bloomberg TV kategoricky vyloučil, že by bance poskytl nové zdroje. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii. „Odpověď zní absolutně ne, z mnoha důvodů včetně regulatorních,“ uvedl v odpovědi na dotaz na možnou finanční injekci. Akcie Credit Suisse v americkém premarketu ztrácely až více jak 29 % pod 1,8 dolaru za akcii, v řádném obchodování postupně hloubku ztráty umazávají. Švýcarský vývoj ukazoval až -30 % pod 1,6 CHF/akcie.

 

Credit Suisse byla minulý týden nucena odložit zveřejnění své výroční zprávy, protože americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vznesla na poslední chvíli dotazy k výkazům o peněžních tocích za roky 2019 a 2020. Tato jednání byla podle banky uzavřena, banka tvrdí, že její výkazy za roky 2022 a 2021 "věrně zobrazují" její finanční situaci. Účetní společnost PwC nicméně vydala negativní stanovisko k účinnosti vnitřních kontrolních mechanismů skupiny. Banka dodala, že závažné nedostatky se podílely na revizích, které musela před rokem učinit v některých výkazech. Snahy o vyřešení problému si zřejmě vyžádají značné prostředky. I proto trhy tvrdě reagují na náznaky, že banka nové zdroje nezíská a CDS se posouvají do velmi nekomfortní zóny.

Saúdský investor je 9,9% (dle dat Bloomberg 9,88 %) akcionářem banky (tedy těsně u regulatorní hranice, i proto jsou další peníze z této strany obtížně realizovatelné), sám z více jak třetiny vlastněn saúdskoarabským vládním investičním fondem. Ten získal za řádově 1,4 miliardy CHF, ze kterých tržním vývojem o zhruba půl miliardy franků přišel. „Mohu jmenovat pět či šest dalších důvodů, ale regulatorní hranice je hlavním z nich,“ uvedl investor. Z pohledu podílů následují Qatar Investment Authority s 6,8 %, BlackRock s 4,07 %, v TOP10 jsou dále Dodge & Cox, Olayan Group, Norges Bank, Vanguard nebo UBS.

Graf: Akcie Credit Suisse (CHF/akcie)

Šéf banky Ulrich Körner naposledy včera prohlásil, že finanční pozice banky je silná včetně likviditního krytí. „Nikdo není nadšen vývojem tržní ceny akcií, ale konáme to, co konat můžeme a to je zejména realizace našeho plánu,“ prohlásil rovněž pro Bloomberg TV.

Již počátkem února Credit Suisse uvedla, že za za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy CHF (177,6 miliardy Kč) z 1,65 miliardy franků předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Banku už od posledního čtvrtletí loňského roku sužuje odliv hotovosti klientů. V posledních třech měsících loňského roku klienti odčerpali více než 110 miliard CHF. Banka s výsledky za celý rok potvrdila, že výběry pokračují nadále, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů.

Generální ředitel Ulrich Körner se snaží o komplexní restrukturalizaci s cílem vrátit banku k zisku. Nyní hrozí, že celý proces zhavaruje na situaci, kterou odstartoval širší výprodej ve finančním sektoru v souvislosti s bankrotem americké Silicon Valley Bank (SVB). K té dnes CEO Credit Suisse opakovaně prohlásil, že dění kolem SVB a Credit Suisse nemají nic společného.

I hlavní saúdskoarabský investor přitom opakovaně prohlašoval, že s novým vedením banky Credit Suisse sympatizuje a jeho záměrům a cestám naplnění věří. Podle Chudajrího je SNB spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřebovala více peněz. "Jsme spokojeni s plánem, s tím transformačním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Nemyslím si, že budou potřebovat další peníze. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak ty jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích," prohlásil Chudajrí. Investici označil za oportunistickou, která není časově omezena. Dodal, že SNB investici opustí, až získá odpovídající hodnotu akcií.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Credit Suisse chce od investorů miliardy na řešení krize. Dnes podrobněji oznámila, jak na to
31.10.2022 16:17
Credit Suisse dnes představila podrobnosti svého plánu, jak od investo...
Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
28.11.2022 15:35
Akcie problémové švýcarské banky Credit Suisse se dnes propadly o dalš...
Analytik k výsledkům UniCredit: S recesí nikdo nepočítá, rizikové náklady jsou nastavené na optimismus
31.01.2023 14:12
Výsledky (zejména evropských) bank jsou takovým malým inkubátorem tržn...
Po exodu hotovosti varuje Credit Suisse před značnou ztrátou v roce 2023. Akcie reagují poklesem
09.02.2023 10:51
Credit Suisse letos očekává značnou ztrátu. Klienti z účtů této banky ...
Švýcarská banka Credit Suisse zjistila závažné nedostatky ve výkazech
14.03.2023 11:38
Švýcarská banka Credit Suisse zjistila závažné nedostatky ve svých fin...
Euforii střídá další vlna obav, tentokrát se točí kolem Credit Suisse
15.03.2023 11:19
Po včerejším nadšení na akciových trzích sledujeme dnes dopoledne obra...

Váš názor
 • Rozpad amerického kapitalizmu v priamom prenose
  15.03.2023 13:56

  “The U.S. is supposed to be a Capitalist economy, and that’s BREAKING DOWN before our eyes !! There’s been a loss of financial discipline with the government Bailing out (!) depositors in full.” That’s Ken Griffin, founder of hedge-fund titan Citadel, in an interview with the Financial Times, arguing that REGULATOR SHOULD NOT HAVE RESCUED UNINSURED depositors at Silicon Valley Bank. po takomto kroku (plnej záruky na všetky nepoistené vklady v plnej výške !) od Fedu + amer.vlády by som sa vôbec nečudoval, keď mnoho majetných jednotlivcov a firiem z celého sveta začne presúvať svoje peniaze do veľkých amerických bánk - veď ZA VŠETKY VKLADY_SA ZARUČÍ predsa ŠTÁT !! .... (Fed / Min. Fin. USA)... ___ ....a o pár týždňov/mesiacov s obdobným vyhlásením plných ZÁRUK prídu (?!) iné veľké / ľudnaté krajiny: UK, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Brazília, India,.... aby ZABRÁNILI VEĽKÉMU ODLIVU Depozitov a KRACHU svojich domácich Bánk...?
  SFX
 • digi run
  15.03.2023 13:39

  Docela by mne zajímalo, kolik v dnešním digitálním věku odteče z banky v tomhle stavu (-29%) za hodinu peněz. Miliarda CHF?
  Zvonička
  • Re: digi run
   15.03.2023 14:11

   Jsou to všechno jen virtuální čísla, nic nikam neodtéká, stejně jako při ziscích nikomu hned nic nepřiteče. Ale emoce to vzbudí :)
   drewid
 • Rozpad amerického kapiatlizmu v priamom prenose
  15.03.2023 13:26

  “The U.S. is supposed to be a Capitalist economy, and that’s BREAKING DOWN before our eyes !! There’s been a loss of financial discipline with the government bailing out depositors in full.” That’s Ken Griffin, founder of hedge-fund titan Citadel, in an interview with the Financial Times, arguing that REGULAOR SHOULD NOT HAVE RESCUED UNINSURED depositors at Silicon Valley Bank. https://www.marketwatch.com/story/ken-griffin-feds-intervention-in-svb-collapse-shows-u-s-capitalism-is-breaking-down-before-our-eyes-b1a0619b
  SFX
  • Re: Rozpad amerického kapiatlizmu v priamom prenose
   15.03.2023 13:41

   Oprava: Rozpad amerického KAPITALIZMU v priamom prenose po tomto vyjadrení by som sa nečudoval, keby mnoho majetných jednotlivcov a firiem z celého sveta nezačali presúvať svoje peniaze do veľkých amer. bánk - veď ZA VŠETKY VKLADY_SA ZARUČÍ ŠTÁT !! (Fed / Min. Fin. USA) ___ a o chvíľu s obdobným vyhlásením ZÁRUK prídu (?) aj iné veľké ľudnaté krajiny: UK, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Brazília, Nigéria,.... aby ZABRÁNILI ODLIVUu depozitov a KRACHU svojich domácich Bánk...?
   SFX
   •  
    15.03.2023 16:58

    Nic netrvá věčně. Kdyby zde byl skutečný kapitalismus, trh by se čistil přirozeně a postupně. Takhle byl trh letitě na kapackach centrálních bank a je jen otázkou času, kdy si na kapačky trh vypěstuje rezistenci podobně, jako tělo na opakované užívání antibiotik. Ty se nakonec ukáží jako kontraproduktivní.
    drahota
   • Ale prd velebnosti
    15.03.2023 13:52

    Takových bolševických věrozvěstů už tu bylo ...
    Rajče
 • Čekám na TV experty
  15.03.2023 12:44

  Že se nic neděje, to přejde, evropa je pevnost a Credit Suisse malá a zanedbatelná banka.
  drewid
  • Re: Čekám na TV experty
   15.03.2023 13:51

   Toto máíš odkud? CS je 3 a 4 krát větší než např. Erste bankka !!! To je malá zanedbatelná baka?
   FYI
Aktuální komentáře
29.05.2023
17:31Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky, experty i Michalem Šnobrem 7. 6. od 15:00
17:16Evropské dluhopisy dnes zabraly, zatímco akcie zůstaly v červeném  
17:12Co trhy chtějí od Tesly a co od firem jako Ford, či GM?
17:09HN: Přerovskou Meoptu koupí nadnárodní investiční fond Carlyle Group
16:36AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. Výroční zpráva 2022
14:48El-Erian: Spory o dluhový limit poškozují Spojené státy, trhy se přenastavují na další růst sazeb
14:20Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta
12:47Evropu překvapivě opouští dobrá nálada, Amerika dnes slaví svátek  
12:43Týdenní výhled: Dohoda o dluhovém stropu míří do Kongresu, očekávané sazby Fedu se posouvají výš  
11:52Ziskovost výrobců automobilů se snižuje, zjistila analýza společnosti EY
10:49Reinhart: Pauza ve zvedání sazeb je nereálná myšlenka
9:22Rozbřesk: Co německá recese znamená pro Česko?
8:57Dohoda o navýšení dluhového stropu v USA vede trhy výše, v USA dnes svátek  
8:45Biden s republikány dosáhl finální dohody na zvýšení dluhového stropu USA
7:34Jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému? Proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace? Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data