Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem a zdroj se od pádu americké Silicon Valley Bank posouvá k evropskému bankovnímu jménu . Ta již dříve oznámila, že „zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky“ a podniká kroky k nápravě. Dnes do tržního vývoje zasáhl hlavní akcionář Saudi National Bank prohlášením, ve kterém jasně vylučuje poskytnutí dalšího kapitálu. Stalo se tak jen krátce poté, co šéf ujišťoval, že banka nebude žádat o pomoc či záchranu. Večer nicméně požádala švýcarského regulátora o "veřejné vyjádření podpory". Vývoj CDS (u 5Y posun do blízkosti 800 bps, dnes +40 % proti včerejšímu závěru na 549 bps) však směrem svébytného scénáře příliš nehovoří. Obchodování s akciemi Credit Suisse bylo opakovaně pozastaveno a napětí kolem banky dopadalo na evropský bankovní sektor: BNP Paribas až -11 %, Societe Generale -13 %, Erste v Praze až -7 %. Kvůli vysokému propadu bylo pozastavené také například obchodování s akciemi několika italských bank, včetně UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi.
Ammar Al Chudajrí, šéf Saudi National Bank (SNB), která z pozice nejsilnějšího akcionáře přišla za poslední tři měsíce o třetinu hodnoty tohoto podílu, v rozhovoru pro Bloomberg TV kategoricky vyloučil, že by bance poskytl nové zdroje. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii. „Odpověď zní absolutně ne, z mnoha důvodů včetně regulatorních,“ uvedl v odpovědi na dotaz na možnou finanční injekci. Akcie v americkém premarketu ztrácely až více jak 29 % pod 1,8 dolaru za akcii, v řádném obchodování postupně hloubku ztráty umazávají. Švýcarský vývoj ukazoval až -30 % pod 1,6 CHF/akcie.
byla minulý týden nucena odložit zveřejnění své výroční zprávy, protože americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vznesla na poslední chvíli dotazy k výkazům o peněžních tocích za roky 2019 a 2020. Tato jednání byla podle banky uzavřena, banka tvrdí, že její výkazy za roky 2022 a 2021 "věrně zobrazují" její finanční situaci. Účetní společnost PwC nicméně vydala negativní stanovisko k účinnosti vnitřních kontrolních mechanismů skupiny. Banka dodala, že závažné nedostatky se podílely na revizích, které musela před rokem učinit v některých výkazech. Snahy o vyřešení problému si zřejmě vyžádají značné prostředky. I proto trhy tvrdě reagují na náznaky, že banka nové zdroje nezíská a CDS se posouvají do velmi nekomfortní zóny.
Saúdský investor je 9,9% (dle dat Bloomberg 9,88 %) akcionářem banky (tedy těsně u regulatorní hranice, i proto jsou další peníze z této strany obtížně realizovatelné), sám z více jak třetiny vlastněn saúdskoarabským vládním investičním fondem. Ten získal za řádově 1,4 miliardy CHF, ze kterých tržním vývojem o zhruba půl miliardy franků přišel. „Mohu jmenovat pět či šest dalších důvodů, ale regulatorní hranice je hlavním z nich,“ uvedl investor. Z pohledu podílů následují Qatar Investment Authority s 6,8 %, BlackRock s 4,07 %, v TOP10 jsou dále Dodge & Cox, Olayan Group, Norges Bank, Vanguard nebo UBS.
Graf: Akcie (CHF/akcie)
Šéf banky Ulrich Körner naposledy včera prohlásil, že finanční pozice banky je silná včetně likviditního krytí. „Nikdo není nadšen vývojem tržní ceny akcií, ale konáme to, co konat můžeme a to je zejména realizace našeho plánu,“ prohlásil rovněž pro Bloomberg TV.
Již počátkem února uvedla, že za za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy CHF (177,6 miliardy Kč) z 1,65 miliardy franků předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.
bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.
Banku už od posledního čtvrtletí loňského roku sužuje odliv hotovosti klientů. V posledních třech měsících loňského roku klienti odčerpali více než 110 miliard CHF. Banka s výsledky za celý rok potvrdila, že výběry pokračují nadále, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů.
Generální ředitel Ulrich Körner se snaží o komplexní restrukturalizaci s cílem vrátit banku k zisku. Nyní hrozí, že celý proces zhavaruje na situaci, kterou odstartoval širší výprodej ve finančním sektoru v souvislosti s bankrotem americké Silicon Valley Bank (SVB). K té dnes CEO Credit Suisse opakovaně prohlásil, že dění kolem SVB a Credit Suisse nemají nic společného.
I hlavní saúdskoarabský investor přitom opakovaně prohlašoval, že s novým vedením banky sympatizuje a jeho záměrům a cestám naplnění věří. Podle Chudajrího je SNB spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřebovala více peněz. "Jsme spokojeni s plánem, s tím transformačním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Nemyslím si, že budou potřebovat další peníze. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak ty jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích," prohlásil Chudajrí. Investici označil za oportunistickou, která není časově omezena. Dodal, že SNB investici opustí, až získá odpovídající hodnotu akcií.