Ředitelka investiční společnosti RockCreek Afsaneh Beschloss hovořila na Bloombergu o tom, jak vysoko byla na počátku roku očekávání týkající se čínské ekonomiky a akciového trhu. Souvisela s otevíráním čínského hospodářství a během roku došlo k výrazné změně. „Dnes je to velmi rozdílný příběh.“
Beschloss zmínila teorie, podle kterých měly čínskou ekonomickou aktivitu zvednout hlavně domácnosti a jejich spotřeba. Podle tohoto pohledu mělo otevírání ekonomiky přinést prudké zvýšení výdajů, které doposud brzdila řada opatření. Jenže podle ekonomky k tomu nedošlo, protože předchozí roky přinesly řadu nejistot. Podepsala se na tom i geopolitická situace a ve výsledku se tak čínské domácnosti stále snaží více šetřit a méně utrácet.
Ohledně vývoje na čínském akciovém trhu Beschloss dodala, že se čekal obrat v toku kapitálu, jenže k němu také nedochází. Naopak, zdá se, že evropští a američtí investoři se z Číny stahují v ještě větší míře a tok kapitálu z této země tak sílí. Horší očekávání naopak na počátku roku panovala ve vztahu k akciím na tchaj-wanském trhu. Ten ale zase překvapil pozitivně a příčinou je vlna zájmu o potenciál umělé inteligence, tudíž i o výrobu čipů na Tchaj-wanu.
Investorka se podle Bloombergu zaměřuje zejména na dlouhodobý vývoj a na dotaz, který se jej týkal, odpověděla, že v Číně je významným tématem vysoká nezaměstnanost mezi mladými. Jde o strukturální faktor, jehož rozsah ukazuje následující obrázek. Ten porovnává celkovou nezaměstnanost ve městech s nezaměstnaností ve věkové skupině 16 – 24 let. Zatímco celková nezaměstnanost se drží na celkem stabilních úrovních kolem 5 %, nezaměstnanost mezi mladými trendově roste a v současné době dosahuje úrovně 20 %:

Zdroj: Bloomberg, Youtube
Podle investorky už zaměstnanosti u mladých tolik nepomáhá monetární stimulace, protože pracovní místa tu jsou nejvíce koncentrovaná v technologiích a ve službách. A „zde jejich počet neroste tak, jak se čekalo.“ Z dlouhodobých témat investorka zmínila i stárnutí čínské populace a vztahy s USA. Ty nyní ohledně obchodu a investic v Číně hovoří o nutnosti větší „diverzifikace“, což je ale podle expertky strategie, kterou dnes nesledují pouze Spojené státy, ale řada dalších zemí.
Zdroj: Bloomberg