Christine Lagarde se v Jackson Hole vyhnula vyslání jasného signálu o záměru monetární politiky Evropské centrální banky, což přitáhlo pozornost ke klíčovému týdnu, během kterého bude zveřejněna řada dat z eurozóny.
Zatímco šéfka ECB v pátek poznamenala, že inflace zůstává neporažena, nezabývala se vyhlídkami na nadcházející měnově-politické zasedání, které se uskuteční 14. září. Místo toho dává prostor kolegům pro veřejnou diskusi o potřebě zvýšit náklady na půjčky, stejně jako o zásadních údajích z ekonomiky, které přijdou v nadcházejících dnech.
Údaje o indexu spotřebitelských cen nastaví scénu pro jedno z nejnapínavějších rozhodnutí od doby, kdy ECB začala zvyšovat sazby před více než rokem. Představitelé si kladou otázku, jestli další monetární restrikce je nezbytně nutné, nebo poslední zhoršující se hospodářské výhledy jsou dost chmurné, aby si zasloužily pauzu v současném cyklu utahování měnových podmínek.
Ti, kteří se zúčastnili symposia centrálních bankéřů v Jackson Hole po boku Lagarde, slyšeli z úst Jerome Powella signál, že úrokové sazby v USA zůstanou vysoko a mohou dokonce dále růst.
„Náš pohled zůstává, že rozhodnutí ohledně zvýšení sazeb v září bude velice těsné – nicméně ECB nakonec s ohledem na jádrovou inflaci dále zpřísní měnovou politiku,“ uvedli ekonomové Bloomberg Economics David Powell a Maeva Cousin.
Naopak, jako další ilustrace nejistoty ohledně dalšího postupu ECB, analytici investiční společnosti Berenberg pod vedením Holgera Schmiedinga změnili v pátek před projevem Lagarde svoji předpověď – nově dávají pauze pravděpodobnost 60 %, což znamená zvýšení z dřívějších 40 %.
Pro všechny zúčastněné budou prvořadé čtvrteční údaje o inflaci v eurozóně. Očekává se, že takzvaný jádrový ukazatel, který neobsahuje volatilní položky jako jsou energie, poklesne pouze mírně na 5,3 % tento měsíc z 5,5 % v červenci.

Zdroj: Bloomberg
Hlavním důvodem je větší odolnost ve službách než v odvětví průmyslu, které se potýká s problémy.
„Jádrová inflace je stále docela zvýšená bez jasného klesajícího trendu,“ uvedl pro Bloomberg Martin Kazaks, lotyšský člen Rady guvernérů ECB. „Stále bych se přikláněl ke zvýšení sazeb.“ Jeho jestřábí kolega Joachim Nagel, šéf německé Bundesbanky, trvá na tom, že nás „ještě čeká nějaká cesta“ pro obnovení cenové stability a je „příliš brzo“ přemýšlet o pauze.
Naopak Mario Centeno, hlava centrální banky Portugalska a jeden z nejvíce holubičích představitelů ECB, nastolil jiný tón, protože „proti-inflační faktory predikované v červencové prognóze se naplnily“.
Minulý týden o tom debatovali ve stínu pohoří Teton poté, co byla zveřejněna řada nepříznivých zpráv o sentimentu mezi nákupčími manažery, které signalizovaly, že pokles aktivity soukromého sektoru v eurozóně se zintenzivnil, což zvyšuje vyhlídky na snižování inflace.

Zdroj: Bloomberg
„Většina členů ECB zdůrazňuje, že jejich rozhodnutí jsou závislá na datech,“ uvedl Schmieding z Berenbergu. „Pokud data z reálné ekonomiky zamíří dolů a srpnová inflace nepřinese překvapení směrem nahoru, vypadá to v září na pauzu,“ dodal Schmieding s odkazem na slabé ukazatelé indexů nákupčích manažerů (PMI), které přiměly obchodníky snížit sázky na zvýšení sazeb příští měsíc.
Přesto byl v pondělí na dluhopisovém trhu cítit celkový důraz na opatrnost v souvislosti s inflací, který se projevil v Jackson Hole. Výnos dvouletých německých dluhopisů, které patří k nejcitlivějším na změny měnové politiky, vzrostl o 3 bazické body na 3,06 % a téměř tak smazal pokles, který následoval po údajích o indexu PMI z minulého týdne.
Kromě čísel o inflaci či reálném dění v ekonomice mohou mnohé naznačit i projevy představitelů ECB po týdnech ticha během letní pauzy.
Nagel a jeho jestřábí rakouský kolega Robert Holzmann promluví v pondělí, zatímco finský představitel Tuomas Valimaki vystoupí v úterý.
Vyjádření členů Výkonné rady Evropské centrální banky (Isabel Schnabel a Luis de Guindos) jsou na programu ve čtvrtek, kdy bude též zveřejněný zápis z červencového měnově-politického zasedání ECB.
Projev Christine Lagarde v Jackson Hole se věnovala dlouhodobějším strukturálním změnám (na trhu práce, energetická tranzice, geopolitické roztržky), které znamenají, že číst dění v ekonomice bude náročnější.
„Není žádný manuál pro situaci, které aktuálně čelíme,“ uvedla. „Naším úkolem je takový vybudovat.“
„Byl to dobrý projev,“ řekl Erik Nielsen, hlavní ekonom UniCredit. „Ale byl zjevně pečlivě sestaven tak, aby neposkytl vůbec žádné nové vodítko.“
Zdroj: Bloomberg