Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity International: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Fidelity International: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

14.03.2024 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok 2024 proto bude ve znamení hledání alternativ k hotovosti.

Kdybyste současné depozitní sazby zpočátku roku 2024 nabídli investorů jen pár let zpátky, pravděpodobně by vám utrhali ruce. Více než 15 let ultra nízkých úrokových sazeb patřičně srazilo naše očekávání ohledně sazeb na běžných i spořících účtech. Dnes mohou investoři získat prakticky bez rizika pětiprocentní výnos, což pro ty z nás, kteří jsme byli zvyklí za své peníze nedostávat téměř nic, vypadá velmi lákavě.

Má to však háček: sazby jsou vyšší, protože inflace je nyní vyšší. Reálné peněžní výnosy – sazby z vkladů snížené o míru inflace – jsou stále nízké a 5 procent nemusí být tak dobrý výnos, jak se na první pohled zdá.

fid1

Graf 1: Hotovost není pro investory žádající dlouhodobý příjem dobrou volbou

Poznámka: Index celkového výnosu ICE BofA minus index CPI USA. Zdroj: Fidelity International, Refinitiv, February 2024.

Spící inflace v dekádě před pandemií znamená, že poprvé od finanční krize musí investoři brát v potaz rozdíl mezi reálnou a nominální mírou návratnosti.

fid2

Graf 2: Reálné výnosy z hotovosti jsou v USA stále nízké a ve Velké Británii a Evropě sotva kladné

Poznámka: Anualizovaná jednoměsíční peněžní sazba minus celková meziroční inflace. Zdroj: Fidelity International, Refinitiv, únor 2024.

Není to rovnice, kterou lze úplně snadno vyřešit. Reálné výnosy z hotovosti budou sice vyšší, pokud bude inflace nadále klesat, ale to znamená, že pravděpodobně klesnou i základní sazby. Očekává se také, že trio deglobalizace, demografie a dekarbonizace udrží inflaci v příštích letech vysoko. Pro střadatele z vyspělých ekonomik, jejichž průměrná délka dožití se výrazně prodloužila a jejichž pravidelný důchodový příjem po dobu desítek let bude nutné udržet, je kapitálový růst životně důležitý. Bez něj bude dlouhodobější inflace ukusovat reálný výnos.

Graf 3: Rostoucí očekávaná délka dožití zvyšuje potřebu kapitálového růstu v boji proti inflaci

fid3 

Zdroj: World Bank, Fidelity International, únor 2024.

Zpátky do reality

Každý, kdo investuje v časovém horizontu delším než několik let, musí hledat aktiva nesoucí kladný reálný výnos, nejen pouze kladný nominální výnos. Strategie “Multi asset” obvykle nabízejí vyšší výnosy než hotovost a slibují dvě zásadní strukturální výhody – potenciál kapitálového růstu a výhodu flexibility a diverzifikace.

Mix základních výnosových aktiv – obvykle vysoce kvalitních dluhopisů, high yield dluhopisů a vybraných dluhopisů rozvíjejících se trhů – tvoří relativně stabilní základy “multi asset” fondu. Vzhledem k jejich nedávnému zlevnění skýtají tato aktiva kromě atraktivních kupónů i potenciál pro růst hodnoty. Nezastupitelné místo zde mají i dividendově orientované akcie, jejichž růst zisků by v průběhu času měl podporovat, jak růst dividend, tak ceny akcií.

Pokud sazby v příštích měsících a čtvrtletích skutečně klesnou, pak mají před sebou výnosová aktiva slušný výhled – jejich cena by měly s poklesem úrokových sazeb růst. Kromě toho je pravděpodobné, že příliv peněz do bezpečnější části spektra pevně úročených aktiv, který probíhal v posledních několika letech, zejména do fondů peněžního trhu, se s poklesem úrokových sazeb zvrátí. Tyto peníze budou směřovat především za vyšším výnosem, což dále podpoří ceny.

fid4

Graf 4: Výplata dividend: silné společnosti efektivně využívají reinvestovaný kapitál

Zdroj: Fidelity International, Refinitiv, únor 2024.

Méně vajec, méně košíků?

Nejsou to samozřejmě jen atraktivní výnosy, které v posledních čtyřech letech zatraktivnily hotovost v očích investorů. Hotovost s sebou nesla také nulové riziko v době, kdy se dluhopisové i akciové trhy zdály rozkolísané.

Podmínky se však postupně mění, stejně jako výnosy různých druhů aktiv. Diverzifikace může pomoci jednotlivé výnosy v portfoliu v čase vyrovnat. S tím, jak éra nízkých sazeb odeznívá a cykly se zkracují, bude dynamická alokace, tedy vzájemné míchání aktiv, v budoucnu pravděpodobně ještě cennější.

Ale ani diverzifikace už není, co bývala. Když byly výnosy před pandemií na samém dně, idiosynkratická (individuální) rizika aktiv byla investory přehlížena, pokud tato aktiva slibovala alespoň nějaký výnos. Poučení z posledních několika let naopak říká, že podobně zjednodušující přístup k diverzifikaci by mohl někoho přijít draho.

Výnosu je nyní najednou dostatek, a tak bude v budoucnu třeba zvážit nejen roli jednotlivých aktiv, ale také to, jak zapadají do portfolia. Korelace se v poslední době staly méně předvídatelnými, což klade vyšší nároky na dosažení skutečné diverzifikace. Tento proces pravděpodobně povede k zacílenějším portfoliím s menším počtem aktiv, ale jasnějším zaměřením na roli, kterou mají hrát.

fid5

Graf 5: Hotovost překonala v roce 2022 ostatní aktiva, což byl vzácný jev

„Měny jsou, dle našeho názoru, dalším příkladem toho, jak se změní investování do výnosu. Větší rozptyl měnové politiky mezi regiony povede k vyšší volatilitě měnových kurzů, což znamená, že měnový mix aktiv v portfoliu bude vyžadovat vyšší pozornost a proaktivní řízení měnového rizika bude zásadním nástrojem k dosažení cílů, jako je ochrana proti poklesu nebo diverzifikace, než tomu bylo v minulosti. V současné době je například korelace mezi dluhopisy a akciemi vyšší, než byla dříve, a americký dolar se díky negativní korelaci s oběma těmito aktivy ukazuje jako účinné diverzifikační aktivum,“ vysvětluje Talib Sheikh, který se ve společnosti Fidelity International zabývá strategiemi Multi Asset.

Nový svět

Náhlá proměna makroekonomického paradigmatu učinila z hotovosti lákavou volbu pro investory hledající pravidelný příjem. Je rovněž nepopiratelné, že existovala období, kdy bylo výhodnější držet hotovost než jiná aktiva. Podmínky na trhu se však neustále mění a pro hotovost je dnes daleko méně příznivý výhled než v roce 2023. Přestože tedy může hotovost být čas od času dobrým místem, kam dát na chvíli peníze, určitě není dobrým místem pro setrvání.

 

Čtěte více:

Hlavní ekonom Goldman Sachs: Americké sazby v březnu dolů nepůjdou. Jaké jsou jeho scénáře?
13.03.2024 11:43
Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius stále čeká, že americká centrá...
Akcie vyčerpaly inflační impuls a hledají nový
13.03.2024 10:28
Se včerejšími inflačními čísly byli akcioví investoři nakonec spokojen...
Volkswagen zvýšil čistý zisk o 13 procent, Škoda vyrobila o 16 % více automobilů
13.03.2024 10:42
Německý automobilový koncern Volkswagen v loňském roce zvýšil čistý zi...
Adidas má za loňský rok první ztrátu po více než 30 letech, dividendu nezmění
13.03.2024 11:16
Německý výrobce sportovních doplňků Adidas hospodařil v loňském roce s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce
17:26Vedení ČEZ navrhlo dividendu 52 korun na akcii, 80 procent loňského očištěného zisku. Valná hromada rozhodne 24. června
17:26Pozitivní obchodování při čekání na výsledky Nvidie, ČEZ oznámil návrh dividendy  
16:53ČEZ, a.s.: Návrh dividendy společnosti ČEZ: 52 Kč na akcii, valná hromada se uskuteční 24.6.2024
15:45Investiční strategie: Nejjednodušší akciová strategie na světě
15:24Google investuje ve Finsku miliardu eur, aby podpořil umělou inteligenci
14:41Konglomeráty jsou věcí minulosti, lepší jsou jasně zaměřené firmy
13:28Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v v Praze již DNES
12:40Týdenní výhled: Hlavním bodem kalendáře je Nvidia, výhled pro sazby posiluje odolnost trhu  
11:30Makro ustoupí poslednímu z velkých techů. Týden začíná mírně pozitivně  
11:04SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta
10:04Cena zlata je na rekordu, dostala se těsně pod 2450 dolarů za troyskou unci
9:26Aerolinky Ryanair mají rekordní zisk, celoročně jej zvýšily o 34 procent
9:23Rozbřesk: Potraviny výrazně zdražily a koruna hledá stabilitu
8:54Většina Čechů pro sektorovou daň? Dle ministra Stanjury o tématu koalice vede debatu, on ji nenavrhne
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, většina Čechů by byla pro sektorovou daň  
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Předběžné finanční výsledky za 1Q 2024
7:38MakroMixér s politickým geografem Michaelem Romancovem: Jaký vývoj války Ruska proti Ukrajině lze očekávat a proč?
19.05.2024
14:58Fidelity International: Dešifrování vztahu mezi finančními tituly a sazbami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba