Průmyslová produkce v Česku v dubnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta z březnových 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání byla naopak o 0,6 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému dubnu vzrostla o 3,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Na mírný meziroční pokles průmyslu měla vliv zejména nižší produkce v energetickém sektoru a pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, v hutnictví a slévárenství. Produkce ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla meziročně klesla o desetinu. Výsledek podle statistiků ovlivnily zejména plánované odstávky v elektrárnách, nižší spotřeba plynu způsobená teplým počasím a pokračující pokles výroby v uhelných elektrárnách. Těžba uhlí v dubnu poklesla meziročně o více než pětinu.
Naopak dařilo se výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, opravám a instalacím strojů a zařízení a také ostatnímu zpracovatelskému průmyslu. Ve výrobě ostatních dopravních prostředků se produkce meziročně zvýšila téměř o třetinu.
"Vývoj v průmyslu tak naráží na skutečnost, že automotive v letošním roce jej nebude moci tak výrazně podpořit. Zatímco příspěvek k růstu loni ze strany automotive byl silných 2,9 procentního bodu a bez něj by tak průmysl propadl o více než 4 %, letos činí příspěvek jen 0,2 p.b. Tuzemský autmomotive si obecně vede dobře, oproti lednu až dubnu roku 2019 je letošní výroba o téměř 20 % vyšší, pouze však nebude moci letos růst dvouciferným tempem jako v posledních dvou letech," komentuje čísla českého průmysl ekonom ČBA Jakub Seidler.

"Očekávaný slabší vývoj pak naznačují i předstihové indikátory, kdy se květnová důvěra v průmyslu snížila – pokud se však podíváme na detailní vývoj dle odvětví, je patrné, že pozitivní vývoj v posledních měsících táhl zejména automotive a naopak ten má výhled na výrobní činnost či zahraniční poptávku pro příští měsíce spíše negativní. To naznačuje, že zlepšení průmyslu v příštích měsících příliš pravděpodobné není," dodává Seidler.

Hodnota nových zakázek byla v dubnu v porovnání s březnem o 0,8 procenta nižší. Oproti loňskému dubnu naopak o 3,6 procenta stoupla. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,3 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,8 procenta.
"Růst hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, více zde meziročně přibylo zakázek ze zahraničí. Velké či dlouhodobé zakázky získaly firmy v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Naopak o téměř pětinu nižší byla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu meziročně snížil o 1,9 procenta.
Zdroj: čtk, čba