Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ECB dnes odstartuje cyklus snižování úrokových sazeb, koruna atakuje úroveň 24,60 EUR/CZK

Rozbřesk: ECB dnes odstartuje cyklus snižování úrokových sazeb, koruna atakuje úroveň 24,60 EUR/CZK

06.06.2024 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání započne cyklus uvolňování měnové politiky snížením depozitní sazby o 25bps na 3,75 %. Tento krok je trhy plně zaceněn, a i z našeho pohledu je tzv. ložený. Rada guvernérů se totiž pro pokles sazeb evidentně rozhodla již před delší dobou a jednotliví centrální bankéři vysílali trhu vcelku jasné signály. 

Hlavním argumentem pro nižší sazby bude z pohledu ECB progres na inflační frontě. To by ostatně měla ilustrovat i nová prognóza, která přinese jen kosmetické změny – mírně rychlejší tempo růstu HDP a lehce vyšší inflaci v tomto roce. Podstatné však je, že na horizontu měnové politiky, tedy v letech 2025 a 2026, by měla celková inflace i její jádrová složka poklesnout na 2% cíl. 

Proces uvolňování měnové politiky v eurozóně ale rozhodně nebude jednoduchý. Už jen proto, že poslední čísla z ekonomiky překvapila proinflační notou, ať jde o vyšší inflaci a mzdovou dynamiku, historicky nejnižší míru nezaměstnanosti nebo svižnější oživení hospodářského růstu. Přestože širší desinflační příběh v eurozóně stále platí, inflační trajektorie je zamlžena celou řadou rizik, což ukazuje, jak složitá je pro centrální banky tzv. poslední inflační míle. 

Tomu by dnes měla odpovídat i doprovodná komunikace, v čele s tiskovou konferencí Ch. Lagarde. Směrem k dalším měsícům zřejmě ECB nenabídne – vzhledem k proinflačním rizikům – žádný závazek snižování sazeb a celkově se rétorika ponese v relativně neutrálním a do značné míry vágním duchu. ECB se tak bude znovu odvolávat na přístup závislý na datech (data dependent), který však minimálně na dnešním zasedání respektován nebude (dlouhodobá signalizace poklesu sazeb v červnu). 

Pokud by ECB pod vlivem nedávných makro čísel překvapila jestřábí rétorikou, vidíme prostor – třebaže ne extra výrazný – pro přecenění tržních sazeb na vyšší úrovně. Směrem k příštím měsícům však centrální banka nechá trh v mlze, což může vést k vyšší volatilitě sazeb. Aktuálně trhy kalkulují s dvojím až trojím snížení sazeb o 25bps do konce roku (včetně dneška). To je z našeho pohledu rozumný odhad, který počítá s první pauzou v tomto cyklu již v červenci a následným poklesem sazeb na zářijovém zasedání. Rizikem je však v tuto chvíli scénář méně razantního snižování úrokových sazeb v eurozóně.


*** TRHY ***

Koruna

České koruně se v tomto týdnu daří a během včerejší seance úspěšně otestovala 24,60 EUR/CZK, nejsilnější úroveň od ledna letošního roku. Vítanou vzpruhou byl pro tuzemskou měnu nárůst rizikového apetitu na amerických trzích. Domácí maloobchodní čísla ukázala na pokračující oživení spotřebitelské poptávky, třebaže lehce zaostaly za očekáváním. 

Dnes bude korunu zajímat především zasedání ECB (viz úvodník). V základním scénáři počítáme s poklesem sazeb o 25bps a neutrální/vágní rétorikou směrem k budoucím krokům centrální banky. Z pohledu trhů tak může jít o relativně málo zajímavou událost, proto ani reakce koruny nemusí být výrazná. Pokud by však ECB překvapila jestřábí rétorikou a trhy začaly přehodnocovat výhled na tržní sazby směrem vzhůru, koruna by mohla čelit prodejním tlakům.

Eurodolar

Podle ADP reportu americká přidala v květnu jen 152 tis. pracovních míst (oproti očekávaným 175 tis.), přičemž dubnové údaje byly navíc mírně revidovány směrem dolů na 188 tis. míst (ze 192 tis.). Odchylka nebyla dostatečně velká na to, aby vyvolala silnou reakci trhu. Na druhé straně index ISM ve službách se odrazil od nízké hodnoty 49,4 na 53,8 oproti konsensuálnímu odhadu 51. Podrobnosti ukázaly vítané zrychlení nových zakázek (54,1 z 52,2), zatímco cenové tlaky zůstávají zvýšené (58,2 z 59,2). Pracovních míst ubylo, i když pomalejším tempem než v dubnu (47,1 ze 45,9). Dolar však nedokázal z těchto čísel profitovat a v reakci na nárůst rizikového apetitu oslabil. 
Dnes bude pozornost primárně upřena na zasedání ECB. Zde je snížení o 25bps hotovou záležitostí, ale komunikace dalších kroků (čti snížení) může být pro prezidentku centrální banky Ch. Lagardeovou vcelku oříšek. Nová prognóza ECB totiž bude obsahovat vyšší odhady růstu a jádrové inflace pro tento rok. Lagardeová tudíž bude chtít komunikovat, že cyklus uvolňování měnové politiky započal, avšak o jeho tempu bude zřejmě jen “mlžit”. Něco takového by eurodolaru mohlo vyhovovat.

Regionální Forex

Polská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5,75 %. Prohlášení NBP opět přiznává, že inflace bude ve druhém čtvrtletí na cíli, ale zároveň varuje před řadou nejist spojených kontroverzně s cenami energií a dále se zvyšováním mezd ve veřejném sektoru. Dnes odpoledne na tiskové konferenci bude mít prezident NBP Glapinski příležitost vysvětlit, proč centrální banka drží a zřejmě i hodlá držet úrokové sazby vysoko. 


 

Čtěte více:

Gundlach: Známky ekonomického zpomalení, doposud působil předchozí prudký růst peněžní nabídky
06.06.2024 6:31
David Rosenberg zpovídal na kanálu Rosenberg Research Jeffreyho Gundla...
Nvidia dosáhla tříbilionové valuace a vystřídala Apple na pozici druhé nejhodnotnější firmy
06.06.2024 8:16
Tržní hodnota amerického výrobce čipů Nvidia včera poprvé překročila t...
ECB dnes začne se snižováním sazeb, valuace Nvidia nad 3 biliony. Evropa zahájí pozitivně
06.06.2024 8:27
Evropské akciové futures předpovídají pozitivní zahájení obchodování, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data