Podle stratégů společnosti se sice zdá, že rally na akciích s umělou inteligencí nevykazuje známky slábnutí, historický pohled ale naznačuje, že je čas vybrat zisky u nejvýraznějších představitelů AI boomu.
Podle týmu vedeného Drewem Pettitem je sentiment na akcie exponované na umělou inteligenci nejsilnější od roku 2019 a volné peněžní toky u většiny těchto firem podle prognóz překonají očekávání analytiků. Podobné údaje podle něj obvykle naznačují, že se blíží "výrazně větší volatilita". A přestože se nemusí jednat o známky celkové cenové bubliny, rally u některých jmen je podle nich "znepokojující".
Rozruch kolem umělé inteligence poháněl letos akcie na rekordní maxima. Společnost se nakrátko stala nejhodnotnější společností světa a asijský gigant vyrábějící čipy Taiwan Semiconductor Manufacturing v jednu chvíli překročil tržní kapitalizaci 1 bilion dolarů.
"Nadále doporučujeme investorům, aby vybírali zisky na nejvýraznějších AI akciích," zejména u výrobců čipů, napsali Pettit a jeho kolegové. Investoři by podle nich měli své portfolio "rebalancovat směrem k širšímu spektru akcií s umělou inteligencí napříč hodnotovým řetězcem".
Graf: Akcie AI stále zdražují

Zdroj: , Bloomberg
Přesto někteří finanční manažeři tvrdí, že rozruch kolem umělé inteligence v druhé polovině roku neutichne. Více než desítka investorů a tržních stratégů, které oslovila agentura Bloomberg News, se dělila na sázkaře na pokračující nadvládu gigantů, jako je , a na ty, kteří očekávají, že se do čela dostanou společnosti druhého sledu, včetně utilit a poskytovatelů infrastruktury.
Nevlastnit umělou inteligenci nebo sázet proti ní "by bylo pro mnohé na buy-side obtížné", připustili stratégové . "Naše odhady naznačují, že ceny akcií implikují vysoká očekávání, ale dlouhodobé konsenzuální odhady naznačují, že většina z nich je dosažitelná," uvedli. "V podstatě je sentiment velmi optimistický, ale stále se zdá, že nedosahuje plně rozvinuté bubliny."
Zdroj: Bloomberg