Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - video

Týdenní výhled poprvé i jako podcast: Přibývají důkazy zhoršování kondice Evropy. Významní hráči zvažují investice do společnosti Intel

23.09.2024 16:33
Autor: Research, Patria Finance

V úvodu týdne jsme dostali další důkaz zhoršující se kondice evropských ekonomik v podobě indexů nákupních manažerů. Zářijové hodnoty podstřelily odhady a naznačily poměrně velký pokles aktivity v průmyslu eurozóny, zatímco služby přešly od růstu ke stagnaci. Slábnoucí podnikatelskou náladu pak zřejmě v úterý dokreslí německý index Ifo. Pravidelný Týdenní výhled nyní poprvé  přinášíme také v rámci Patria Podcastů. Nepřehlédněte klíčové události tohoto týdne pro ekonomiku i Vaše investice.


 

Zatímco minulý týden byl hlavně o rozhodnutí Fedu a doprovodných informacích, podle nás bude ve výsledku důležitější, jak pojede reálná ekonomika. To logicky stáčí naši pozornost k měsíčním datům z amerického trhu práce, ale ta vyjdou až zkraje dalšího měsíce. V nejbližších dnech máme na programu ze zámoří objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, oba indexy spotřebitelské důvěry nebo týdenní zprávu o žadatelích o dávky. Ačkoli i tato čísla mohou překvapit a trhy ovlivnit, žádnou velkou přípravu na trzích nečekáme a standardně by případná reakce na zveřejnění měla být jen přechodná.

V případě Evropy však zmíněná PMI patří k nejdůležitějším indikátorům momentální situace, a navíc jsme dostali další nepříznivé zprávy i z firemní oblasti. Jak jsme už psali, rozpor mezi vysokými cenami akcií a informacemi z ekonomiky roste a zvedá tak rizika pro trh. Zároveň podporuje spekulace o rychlejším snižování sazeb ECB.

Česká národní banka ve středu rozhoduje o sazbách a čeká nás další snížení. Mělo by to být o standardních 25 bps, když argumenty pro přestávku, natož pro zrychlení, nevypadají příliš silné. Guvernér Michl sice občas přijde s lehce jestřábím komentářem, ale trhy už příliš nereagují, takže celá akce by mohla vyznít poměrně neutrálně.

Na prahu nového týdne se finanční trhy ocitají v dosti neobvyklé konstelaci. V historii najdeme jen velmi málo paralel k situaci, kdy Fed začíná uvolňovat měnovou politiku, zatímco ekonomika si pořád vede nad očekávání dobře. A už vůbec ne takovým razantním tempem. Zdálo by se, že pro trhy je to ideální scénář, nebýt slabé kondice evropské ekonomiky, zlata na historickém rekordu, a především množících se profit warningů.

Notorický je v tomhle směru poslední dobou zejména automobilový sektor jakožto vysoce cyklické odvětví. Z velkých světových automobilek se už drží v podstatě jen GM a Toyota, minulý týden jsme končili varováním od Mercedesu. K tomu slabý FedEx, který čeká zpomalení v příštím roce. Pravda, ještě je tu Nike, která si připsala hezkých +7 %, ale to jen díky tomu, že se zbavila CEO, pod kterým to už delší dobu šlo od devíti k pěti. Firmu paradoxně trápí spíše rozvinuté trhy než Čína, která je bolehlavem pro kde koho, ale každopádně pro zmíněné automobilky a výrobce luxusního zboží.

Společnost Apollo Global Management (APO) projevila zájem investovat do společnosti Intel (INTC), potenciálně až 5 miliard dolarů. Tato zpráva přichází v době, kdy se akcie Intelu od počátku roku propadly o 54 % a jsou nejníže od roku 2013. Již minulý pátek vyšlo na povrch, že společnost Qualcomm (QCOM) také zkoumá možnosti investice do Intelu, včetně kompletní akvizice.

K jakékoli jiné větší dohodě mezi společnostmi Qualcomm a Intel panuje ale značná skepse. Regulační překážky na klíčových trzích, včetně Číny, EU a USA, jsou značné, neboť obě společnosti by dohromady měly dominantní postavení na trhu s čipy pro osobní počítače a chytré telefony.

Úplné převzetí společnosti Intel společností Qualcomm je považováno za ještě nepravděpodobnější vzhledem k velikosti společnosti Intel, která zaměstnává přibližně 125 000 lidí, což je více než dvojnásobek Qualcommu. Intel má navíc tržní kapitalizaci přes 93 mld. USD, což výrazně převyšuje hotovost Qualcommu v hodnotě 13 mld. USD. Emise tak velkého dluhu by v současném prostředí vyšších sazeb byla riskantní a emise nových akcií by zase vzhledem ke špatné výkonnosti Intelu značně poškodila současné akcionáře QCOM. Částečná akvizice, jako je například převzetí divize Altera s hodnotou mezi 18 až 22 mld. USD, by byla mnohem schůdnější.

Akcie společnosti INTC (+3 %) zaznamenaly po této zprávě mírný nárůst, zatímco akcie QCOM (-3 %) klesly, což odráží momentální rozpoložení ohledně potenciální akvizice.

Korporátní kalendář je touhle dobou tradičně téměř prázdný. Sledujeme zejména Autozone (Investiční tipy) a Micron, který dá nahlédnout do paměťového segmentu polovodičů.

Více naleznete v příloze.

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Damodaran o Applu, Berkshire Hathaway a koncentraci investic
21.09.2024 9:01
Aswath Damodaran hovořil na CNBC o investiční tezi, podle které u Appl...
Víkendář: Pimco fandí dluhopisům, fiskální problémy na dohled nevidí
22.09.2024 8:49
Výkonný ředitel společnosti Pacific Investment Management Company Roma...
Rozbřesk: Jakub Seidler v bankovní radě pravděpodobně bude podporovat další snižování sazeb. Eurodolar vyhlíží dnešní PMI v eurozóně
23.09.2024 9:03
Před zářijovým zasedáním ČNB jsme se dozvěděli jméno nového člena bank...
Týden před hrozící uzavírkou vlády má Kongres USA dohodu na krátkodobém rozpočtu
23.09.2024 9:51
Lídři Kongresu Spojených států v neděli oznámili návrh dohody o rozpoč...
Co pro akcie znamená pokles sazeb o 50 bazických bodů
23.09.2024 11:00
Pokles sazeb o 50 bazických bodů nebyl vyloženě nutný z hlediska samo...
Evropské akcie odolávají špatným zprávám z ekonomiky, obchoduje se smíšeně
23.09.2024 11:19
Na úvod týdne jsme dostali další důkaz zhoršující se kondice evropskýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data