Francouzská vláda se snaží přesvědčit firmu , aby zachovala výrobu léku proti bolesti a horečce Doliprane ve Francii. zvažuje, že by výrobu nejprodávanějšího léku, obdobě paralenu, ve Francii postoupila americkému investičnímu fondu CD&R. S vedením se dnes mají osobně sejít ministr hospodářství Antoine Armand a náměstek pro průmysl Marc Ferracci, píší francouzská média.
Páteční oznámení možného obchodu vyvolalo mezi francouzskými politiky všech stran vlnu bouřlivých reakcí. Někteří dokonce vyzvali vládu, aby obchod ve jménu lékové soběstačnosti zablokovala. Samotná vláda tuto variantu podle médií nevylučuje.
"Mým závazkem je, že Doliprane se bude i nadále vyrábět ve Francii, a to zaměstnanci ve Francii," řekl v neděli Armand ve vysílání stanice BFM TV. "Budeme muset požadovat mimořádně silné záruky, abychom ve střednědobém horizontu ujistili zaměstnance i Francouze. Pokud se tak nestane, nic není vyloučeno," uvedl ministr k otázce možné blokace obchodu.
Armand a Ferracci jsou dnes dopoledne v Lisieux na západě Francie, na programu mají jednání s odbory a návštěvu výroby léku Doliprane.
Americký fond CD&R má zájem od koupit výrobu zhruba 100 léků, které se prodávají bez předpisu. Správní rada dala po měsících jednání jeho nabídce přednost před francouzským zájemcem PAI. Americký investor nabídl 15,5 miliardy eur (asi 392 miliard Kč), uvedl ekonomický deník Les Échos.
Zdroj: čtk, patria