Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Proč je to s Fedem jinak a Goldman Sachs o tahounech světových trhů

Perly týdne: Proč je to s Fedem jinak a Goldman Sachs o tahounech světových trhů

20.12.2024 14:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Michael Contopoulos ze společnosti Richard Bernstein míní, že Fed se svými sazbami není ve skutečnosti v restrikci tak, jak se obecně tvrdí. Jeffrey Gundlach, který stojí v čele DoubleLine Capital, hovoří o tom, že trhy s rizikovými aktivy jsou zklamány z nového výhledu na vývoj sazeb, inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPI přitom podle něj nemusí mít velkou ochotu klesat pod 2,5 %. A Goldman Sachs poukazuje na to, jak se liší návratnost světových akciových trhů a jejich hlavní tahouni.

Fed skutečně v restrikci? Michael Contopoulos ze společnosti Richard Bernstein se na CNBC podivoval nad názory, podle kterých jsou sazby americké centrální banky stále v restrikci. Podle něj se takový pohled odvíjí od porovnávání současných sazeb s odhady sazeb neutrálních. Nicméně tyto odhady jsou vysoce nejisté. Na druhou stranu je zřejmé, že v americkém hospodářství dochází k uvolňování úvěrových standardů, rizikové spready u korporátních dluhopisů se nachází velmi nízko, „na některých trzích bují spekulace.“ Podle experta tak celková monetární politika daná jak sazbami, tak množstvím likvidity restriktivní není.

Jeffrey Gundlach, který stojí v čele DoubleLine Capital, na CNBC uvedl, že nyní panuje mnohem větší nejistota ohledně dalšího vývoje sazeb než před pár měsíci. Na druhou stranu se ale Fed už se svými sazbami posunul do oblasti, která podle investora odpovídá tomu, co by implikovaly současné výnosy dvouletých vládních obligací. K tomu dodal, že podle indikátorů používaných jeho firmou se inflační výhled od září nezlepšil, naopak se zdá, že inflace bude v následujících měsících zrychlovat. K tomu poukázal na to, že po prvním snížení sazeb dlouhodobé výnosy vzrostly, což je historicky naprosto ojedinělé.

Nyní jasně klesá pravděpodobnost většího počtu snižování sazeb v příštím roce, na což podle experta negativně reagují trhy s rizikovějšími aktivy. „Těm se to nelíbí a Fed bude momentálně mimořádně závislý na datech, která budou z ekonomiky přicházet.“ Tato závislost byla podle Gundlacha vysoká doposud, ale v tuto chvíli bude Fed podle něj ještě pozorněji sledovat vývoj na trhu práce a u inflace.

Objevuje se přitom otázka, zda „stačí 2,5 %“. Tedy zda se spokojit s tím, že inflace klesla na tuto úroveň a níž se jí už moc nechce. Podle odhadu investora skutečně dojde k tomu, že Fed se svým způsobem spokojí s touto úrovní inflace, protože v roce 2025 již níže nepůjde. Ve druhé polovině roku 2025 by se dokonce inflační tlaky mohly začít opět zvedat, výraznou roli v tom budou hrát ceny energií a také politika nové americké vlády.

Rok 2025 podobný tomu v roce 2000? Na podzim letošního roku se rally na americkém akciovém trhu začala rozšiřovat na vyšší počet titulů a vedlo k tomu několik příčin. Začala klesat pravděpodobnost recese a Fed snížil sazby o 50 bazických bodů, „což ani nebylo nutné.“ Pro CNBC to uvedl stratég Morgan Stanley Mike Wilson, podle kterého byly dalším faktorem volby. Vyhráli totiž republikáni, „které trhy vidí pozitivněji.“ Nyní se zase zvyšuje pravděpodobnost pomalejšího růstu sazeb, investoři také vybírají zisky a nastal určitý odklon od rizika.

Příští rok bude podle experta záviset hodně na tom, zda obchodované firmy dosáhnou na zisková očekávání. Pokud ano, může se rally opět rozšiřovat na vyšší počet titulů. Morgan Stanley přitom věří nejvíce finančnímu sektoru, softwaru a „některým průmyslovým firmám“. Sleduje zejména to, jak se mění ziskový výhled a „nečeká širokou rally“. Ekonomický cyklus je podle banky v pozdní fázi podobně jako v roce 2017. V takovém prostředí je přitom typický trh, na kterém roste jen užší počet titulů, ale zájem se občas přelévá i jinam. A neustále se spekuluje o dalším vývoji v ekonomice a na poli monetární politiky.

Na mezinárodní úrovni podle Wilsona „nepanuje zájem o nic jiného než o americké trhy“. K této „americké výjimečnosti“ přispěly i výsledky voleb v USA. Trhy optimismus potvrzují tím, jak rostou ceny. Hledají také trhy „nové téma mimo umělou inteligenci“? Podle Wilsona může být v této souvislosti dobré zaměřit se na sektory, které nebyly v takové oblibě a mají možnost obratu. Potenciálně by to mohlo být spotřební zboží a doprava, ale „ještě tam nejsme“. Doprava byla podle experta dokonce v depresi. Naopak třeba polovodiče vidí obecně jako nezajímavé.

Na CNBC poukázali na analýzu Bank of America, podle které by se v příštím roce mohlo objevit několik pozitivních katalyzátorů, které by trh táhly dál nahoru. Patří mezi ně snížení daní, mírová dohoda na Ukrajině, zvyšování produktivity pomocí umělé inteligence a k tomu možné zrychlení čínského hospodářství. Wilson k tomu uvedl, že daně už jsou v cenách akcií v podstatě odraženy, u produktivity také bude záviset na tom, jak se budou přesouvat zaměstnanci z vládního do soukromého sektoru a jak tam „zapadnou“.

Wilson v souvislosti s možným dalším vývojem zmínil i rok 2000, kdy se podle něj ekonomice vedlo velmi dobře, ale na akciovém trhu oslabovala řada titulů, které předtím prudce rostly. K tomu centrální banka zvyšovala sazby a dění na trhu tak nekorespondovalo s tím, jak se vyvíjela celá ekonomika. Nyní přitom podle něj „nikdo nedělá velké sazky“.

Co táhne trhy? V následujícím grafu Goldman Sachs ukazuje návratnost vybraných trhů za posledních 12 měsíců a rozděluje ji podle toho, jak k ní přispěla změna valuačních násobků, růst ziskovosti a vývoj dividend:

perly1
Zdroj: X

Zdaleka nejvyšší návratnost generují americké akcie, z více jak poloviny k tomu přispěl růst valuací. Na druhém konci spektra se nacházejí rozvíjející se trhy, kde ke změně valuací v podstatě nedošlo a návratnost táhnou nahoru zisky a dividendové výnosy. Podobný je v tomto smyslu trh v Japonsku, naopak v Evropě růst valuací zajistil většinu celkové dosažené návratnosti.


 
 

Čtěte více:

Sněmovna v USA zamítla návrh balíku výdajů, jenž měl odvrátit federální uzavírku
20.12.2024 8:41
Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ...
Trump pohrozil EU cly, pokud nezačne odebírat více americké ropy a plynu
20.12.2024 13:33
Státy Evropské unie musejí nakupovat více americké ropy a zemního plyn...
Vláda USA směřuje do shutdownu, Trump hrozí EU cly. Evropa zahájí poklesem
20.12.2024 8:51
Evropské akciové futures před otevřením hlavního trhu klesají, panevro...
Rozbřesk: ČNB drží sazby na 4 % zejména kvůli službám
20.12.2024 9:13
Zvýšené inflační momentum ve službách a rychlejší růst mezd byly podle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y